TOPlist

Vědci v Číně odhalili neviditelný plášť. Funguje překvapivě dobře

Vědec na konferenci (ilustrační obrázek)
  • Čínští výzkumníci představili neviditelný plášť jako z knížek o Harrym Potterovi
  • O žádné kouzlo se však nejedná
  • Za vším jsou sofistikované materiály, efekt je nicméně velmi výrazný

Blíží se Vánoce a fanoušci Harryho Pottera si jistě vzpomenou, jaký dárek k nim dostal Harry, když byl poprvé v Bradavicích – neviditelný plášť po svém otci. A právě něco takového nyní ukázal čínský výzkumník Chu Junhao na akci Super Night of Science. Záběry z této akce sdílel později online.

Jako nějaké kouzlo

Záběry ukazují muže, který v doprovodu dvou asistentů drží před sebou jakousi desku o ploše přibližně jednoho metru čtverečního a ukazuje, jak tento zvláštní materiál funguje. Asistenti desku nejprve položí před mužovy nohy, které jdou krásně vidět, jako kdyby deska byla z nějaké fólie.

Poté však desku otočí o 90 stupňů a za potlesku nadšeného davu můžeme tohoto vědce vidět jen od pasu nahoru, zatímco pozadí za ním je nepřerušené. Kdekdo by mohl namítnout, že jde jen o nějaký počítačový trik nebo podvrh. Podle Juanha se ale spíše než o kouzlo jedná o optický trik. Na výrobu pláště totiž použil nejmodernější materiály určené k manipulaci se světlem a které vytvářejí dojem neviditelnosti.

Číně už docházejí nápady?

Přestože se s touto technologií před smrtí, tak jak to uměl Harryho plášť, neschováte a ani se s ní tajně nevloupáte do banky, nelze jí upřít mnoho způsobů využití. A jak zmiňuje Dante Deiana, DJ z Chicaga, který video sdílel na platformě X, pokud máte technologii, která vás učiní neviditelnými, tak ji zveřejníte až poté, co již pro ni nemáte další možnosti využití. „Protože jen idiot by vyhlásil do světa, že má neviditelné pláště,“ doplnil Deiana v příspěvku.

Jednou z možností využití je například vytvoření neviditelných místností. Tato technologie by mohla způsobit revoluci v bezpečnostních opatřeních a umožnit diskrétní sledování a tajné operace s nebývalou úrovní utajení. Ale právě v případě čínského komunistického režimu, který je proslulý šmírováním lidí, lze počítat i s možným zneužitím této přelomové technologie.

Nezbývá tak než doufat, že bude lidstvo s podobnými technologiemi zacházet obezřetně a pozitivní přínosy převáží ty negativní.

Autor článku Matyáš Hřebík
Matyáš Hřebík
Nadšenec do mobilních telefonů, chytré domácnosti a umělé inteligence. Ve volném čase rád plavu, jezdím na kole, lyžuji nebo se věnuji tvorbě webových stránek.

Kapitoly článku