Domů » Bleskovky » Vědci sestrojili robota, který se umí učit stejně jako člověk

Vědci sestrojili robota, který se umí učit stejně jako člověk

Výsadou robotů ve výrobních procesech je práce na repetitivních činnostech, které zvládají mnohem lépe, než lidé. Člověk zde však hraje významnou roli, neboť musí činnosti robota pečlivě naprogramovat, aby docházelo k co nejmenšímu počtu chyb. Pokud dojde ke změně ve výrobním procesu, musí se kovoví pracovníci přeprogramovat a znovu ladit, aby pracovali co nejefektivněji, neboť se změně neumí sami přizpůsobit.

 

Výzkumníci z Kalifornské univerzity v Berkeley však představili algoritmus postavený na technice Deep learning, který robotovi jménem BRETT umožňuje učit se způsobem „pokus – omyl,“ tedy tak, jak se učíme my, lidé. Největším nedostatkem oproti člověku je samozřejmě nepřítomnost osobní i kolektivní zkušenosti, selského rozumu a intuice, naučit jej něco je tedy mnohem náročnější. Pokud robot ví, kde má s činností začít a kde skončit, naučí se dovednosti za 10 minut, pokud se však má činnost naučit sám, musí ji zkoušet 3 hodiny, než přijde na správný způsob provedení.


BRETT se prozatím naučil velmi jednoduché činnosti – zašroubovat víčko od láhve, sestrojit dětský model letadla, nebo vložit napínáky do bot. Ačkoliv se nejedná o revoluční dovednosti, vědci věří, že algoritmus bude v následujících 10 letech velmi výrazně zdokonalen a umožní robotům pracovat na mnohem náročnějších úkolech, jako například třídění vypraného prádla, nebo úklid domácnosti. Technologie by však zajisté měla uplatnění i v mnoha dalších oblastech života.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Petrohrad
Uživatel
Petrohrad

„Technologie by však zajisté měla uplatnění i v mnoha dalších oblastech života…“

Třeba ve válce proti lidskému druhu :-)

tomas (neregistrovaný)
Anonym
tomas (neregistrovaný)

Uz aby sme sa prestali rozmnozovat pretoze pracu uz po tomto tazko najdes :D

Borec (neregistrovaný)
Anonym
Borec (neregistrovaný)

Maká dobře. Nepotřebuje přestávku, dovolenou, šéf ho neštve, nemarodí, výplatu nežádá, do odborů se nehoufuje… jede 24 hodin denně 7 dní v týdnu, ten nahradí moment jen to přibližně spočítám z hlavy … tak 6 – 8 lidí. Takže jestli ve Škoda auto maká 20 000 lidí, robotů bude stačit někde kolem 3 000. No uvidíme, jak velé to přinese sociální bouře.