Domů » Bleskovky » Vědci pracují na aplikaci, která pomůže se sledováním nakažených koronavirem

Vědci pracují na aplikaci, která pomůže se sledováním nakažených koronavirem

Ilustrační obrázek, autor obrázku: Tumisu/Pixabay

Akademici z Massachusettského technologického institutu vytvořili aplikaci, která by teoreticky mohla uživatelům říci, jestli se potkali s někým, kdo má koronavirus. Vyvinuta byla ve spolupráci s kolegy z Harvardovy univerzity, Facebookem, neziskovou organizací Mayo Clinic, Světovou zdravotnickou organizací a americkým ministerstvem zdravotnictví.

Private Kit Safe Paths app
Mobilní aplikace Private Kit by mohla pomáhat v USA a později možná i celosvětově. V Evropě ale zatím není možné ji vyzkoušet (zdroj: autoři aplikace)

Bezplatná opensourcová aplikace s názvem Private Kit: Safe Paths funguje tak, že sdílí data o poloze mezi uživateli telefonů, aby jim dala vědět, jestli se dostali do kontaktu s někým, kdo je nakažený koronavirem. Na obdobném řešení funguje v České republice aplikace Mapy.cz od Seznamu.

mapy koronavirus
Aplikace Mapy.cz vyráží do boje proti koronaviru. Zdroj fotografie: Twitter @mapy_cz

Lidem, kteří byli na COVID-19 testováni pozitivně, aplikace umožňuje tuto informaci sdílet a sdílet ji mohou i se zdravotníky, kteří by ji poté mohli zveřejnit. Aplikace by následně uživatelům poslala upozornění, na kterých místech byl případ koronaviru potvrzen.

Aplikace bude efektivní pouze v případě, kdy ji lidé budou používat

Docent Ramesh Raskar z výzkumného ústavu MIT Media Lab pro web Digital Trends uvedl, že aplikace by mohla umožnit uzavření jen určitých lokací místo celých oblastí nebo měst, jak jsme dosud viděli. Zároveň upozornil, že aplikace by byla efektivní pouze v případě, pokud by ji lidé skutečně používali.

V současnosti je ve světě přes 300 tisíc aktivních případů koronaviru a více než 20 tisíc potvrzených úmrtí. Virus, který má podle všeho svůj původ v čínském městě Wu-chan, se během několika měsíců (od začátku roku) rozšířil do USA, Kanady, Austrálie, Japonska, Itálie, Německa, Francie a dalších desítek zemí včetně Česka. U nás je v tuto chvíli potvrzeno přibližně 1 600 případů.

Vlastní aplikaci chystá i WHO

Tento týden začala na vlastní mobilní aplikaci pracovat i Světová zdravotnická organizace (WHO). Uživatelé z celého světa by v ní měli nalézt ty nejdůležitější informace, nicméně s trasováním nakažených se zatím nepočítá.

who app
Ukázka prostředí z chystané aplikace WHO

Aplikace od WHO by měla fungovat jako ucelený soubor těch nejdůležitějších informací ze všech oborů. Na vývoji se mimochodem podílí i několik bývalých zaměstnanců z Microsoftu a Googlu.

Martin Duchoslav

Technologický nadšenec, který si ze zájmu o technologie udělal práci. Původním profesním zaměřením politický komentátor. Mám rád počítačové hry (zejména „inteligentní“ FPS jako Bioshock, RPG jako Skyrim a tahové strategie typu HOMAM), tenis, odbornou literaturu (média, psychologie…) nebo vymýšlení slovních hříček typu erfurtský elektrotechnik elegantně experimentoval s echt endéráckým elektromotorem.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments