Aplikace Mapy.cz vám ukáže, zda jste přišli do kontaktu s nakaženým člověkem

mapy koronavirus

Aplikace Mapy.cz dostává novou aktualizaci, díky které vás bude schopna upozornit, zda jste se nacházeli v místě, kde jste mohli přijít do kontaktu s pozitivně testovaným člověkem na koronavirus. Predikce a upozorňování funguje na základě dobrovolného sběru uživatelských dat o poloze, ke kterému nejprve musíte dát souhlas. Aktuálně na optimalizaci nové funkce v týmu společnosti Seznam pracuje několik desítek lidí.

Po aktualizaci aplikace Mapy.cz vám bude nabídnuta možnost souhlasu se sdílením polohy. Tím je hotovo. Pokud Mapy.cz v budoucnu vyhodnotí pravděpodobný kontakt s nakaženým, upozorní vás na to skrze notifikaci.

V současné době je nová verze Mapy.cz dostupná ke stažení pro Android, pro iOS je nyní ve schvalovacím procesu. V případě, že sledování polohy povolíte, aplikace každý den odešle pouze okolo 200 kB dat.

Jak sběr funguje?

Po aktivaci funkce bude systém zpracovávat anonymizovaná data o historii polohy vašeho mobilního zařízení. Díky sdílení polohy budou Mapy.cz v budoucnu schopné vypočítat, zda jste se po významnou dobu mohli nacházet na stejném místě jako člověk pozitivně testovaný na COVID-19.

Sběr dat se řídí se stávajícími Podmínkami zpracování dat  a můžete jej kdykoliv ukončit. Data budou uchovávána výhradně v Seznamu a po skončení epidemie dojde k jejich odstranění. Nebudou mít tedy žádné jiné využití, než nyní po čas boje s koronavirem.

Informace je nutné brát s rezervou

Každá technologie má své limity a platí to samozřejmě i v případě geolokačních služeb. Polohová data nemusí přesně fungovat v budovách či v metru. Proto by uživatelé při případném budoucím upozornění měli dobře zvážit, zda ke kontaktu opravdu mohlo dojít. Pokud ano, je vhodné se okamžitě izolovat a kontaktovat odborníky.

TipNedejte virům šanci: poradíme vám, jak správně dezinfikovat telefon

Notifikaci vám Mapy.cz pošlou s přesností na den pravděpodobného kontaktu a dobu trvání. Další informace o tom, jak sběr dat i lokalizace funguje najdete přímo na webu Seznam.cz.

Autor článku Roman Hálek
Roman Hálek
Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.

Kapitoly článku