Domů » Bleskovky » Aplikace Mapy.cz vám ukáže, zda jste přišli do kontaktu s nakaženým člověkem

Aplikace Mapy.cz vám ukáže, zda jste přišli do kontaktu s nakaženým člověkem

Aplikace Mapy.cz vyráží do boje proti koronaviru. Zdroj fotografie: Twitter @mapy_cz

Aplikace Mapy.cz dostává novou aktualizaci, díky které vás bude schopna upozornit, zda jste se nacházeli v místě, kde jste mohli přijít do kontaktu s pozitivně testovaným člověkem na koronavirus. Predikce a upozorňování funguje na základě dobrovolného sběru uživatelských dat o poloze, ke kterému nejprve musíte dát souhlas. Aktuálně na optimalizaci nové funkce v týmu společnosti Seznam pracuje několik desítek lidí.

Po aktualizaci aplikace Mapy.cz vám bude nabídnuta možnost souhlasu se sdílením polohy. Tím je hotovo. Pokud Mapy.cz v budoucnu vyhodnotí pravděpodobný kontakt s nakaženým, upozorní vás na to skrze notifikaci.

Mapy.cz
Mapy.cz
Cena: zdarma
‎Mapy.cz
‎Mapy.cz
Cena: zdarma

V současné době je nová verze Mapy.cz dostupná ke stažení pro Android, pro iOS je nyní ve schvalovacím procesu. V případě, že sledování polohy povolíte, aplikace každý den odešle pouze okolo 200 kB dat.

Jak sběr funguje?

Po aktivaci funkce bude systém zpracovávat anonymizovaná data o historii polohy vašeho mobilního zařízení. Díky sdílení polohy budou Mapy.cz v budoucnu schopné vypočítat, zda jste se po významnou dobu mohli nacházet na stejném místě jako člověk pozitivně testovaný na COVID-19.

Sběr dat se řídí se stávajícími Podmínkami zpracování dat  a můžete jej kdykoliv ukončit. Data budou uchovávána výhradně v Seznamu a po skončení epidemie dojde k jejich odstranění. Nebudou mít tedy žádné jiné využití, než nyní po čas boje s koronavirem.

Informace je nutné brát s rezervou

Každá technologie má své limity a platí to samozřejmě i v případě geolokačních služeb. Polohová data nemusí přesně fungovat v budovách či v metru. Proto by uživatelé při případném budoucím upozornění měli dobře zvážit, zda ke kontaktu opravdu mohlo dojít. Pokud ano, je vhodné se okamžitě izolovat a kontaktovat odborníky.

TipNedejte virům šanci: poradíme vám, jak správně dezinfikovat telefon

Notifikaci vám Mapy.cz pošlou s přesností na den pravděpodobného kontaktu a dobu trvání. Další informace o tom, jak sběr dat i lokalizace funguje najdete přímo na webu Seznam.cz.

Roman Hálek

Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Scarab
Anonym
Scarab
Offline

Háček je v tom, že možnost sdílet svoji polohu nám není nabídnuta, ale prostřednictvím nesmazatelného odkazu v dolní části mapy přímo vnucována, což je trochu rozdíl :-/

pospa58
Uživatel
pospa58
Offline

Nesmysl, při spuštění se tě aplikace zeptá, zda chceš sdílení polohy kvůli COVID-19 povolit. Pokud teď máš dole odkaz, tak si to povolil. Můžeš to kdykoliv zrušit v nastavení.

Scarab
Anonym
Scarab
Offline

I když sdílení (po úvodní otázce) nepovolím, tak mi na dolním okraji stále straší (a zmenšuje prostor mapy) nápis „Nesdílím polohu kvůli COVID-19“. Kdyby to bylo jen v nastavení, tak OK, ale tohle už je přes čáru.

htcjirka
Uživatel
htcjirka
Offline

Přesně tak, tohle je už moc, vrátil sem se k verzi 6.18, na nejaky pruh o covidu koukat nehodlám a seznam dostal ihned jen 1 hvezdicku za tuhle „p-r-a-s-á-r-n-i-č-k-u“ s covidem.

QWERTZ
Anonym
QWERTZ
Offline

Tak tos jim to natrel tou jednou hvezdickou. Jeste rozdavej minusy na novinkach nebo tady a ukaz jaky jsi chlap a nejostrejsi tuzka v penale! Boha jeho, dedku, ty jsi tragikomicka postavicka :-D

lukass71
Uživatel
lukass71
Offline

qwertz: Neskutencej clovek :DDD

htcjirka
Uživatel
htcjirka
Offline

Evidentne to pomohlo, vyvojar zareagoval na hodnoceni, odpovedel mi a radek respektive otravnou listu lze jiz vymazat, provedli aktualizaci aplikace.

QWERTZ
Anonym
QWERTZ
Offline

No tak kvuli tobe to urcite nebylo :-D

htcjirka
Uživatel
htcjirka
Offline

Vhledem k tomu, ze me vyvojar odpovedel jak v Play, tak i do emailu a omluvil se, tak sem na tom mel podil a to me tesi.😊

QWERTZ
Anonym
QWERTZ
Offline

Stezovalo si na to tisice lidi, takze vyznam nulovy. Je fajn, ze ti udela radost i takova bezvyznamna vec :-D :-D

htcjirka
Uživatel
htcjirka
Offline

Prave a proto me ten podil nas vsech moc těší, diky tomu, ze jsme to ohodnotili negativne donutilo vyvojre konat, takze super vysledek. Nenechat veci byt. Polovicku i zname sem do toho take zapojil, povedlo se nam to. 😊

QWERTZ
Anonym
QWERTZ
Offline

Takze vliv naprosto nulovy.
Dovedu si zive predstavit obsah tveho hodnoceni/emailu. Takovych stezovatelu duchodoveho veku se chce kazdy co nejrychleji zbavit jako skodne.
Navic u sluzby, kterou jako totalni socka kritizujes i kdyz je zdarma. Kolari, Kolari….

htcjirka
Uživatel
htcjirka
Offline

Na to, ze to byla jen stovka lidi, ne tisice, jak si napsal chybne ty, super vysledek.😉 Nenechat sebou zametat a dilo se podarilo.

QWERTZ
Anonym
QWERTZ
Offline

Zametat cim? U sluzby zdarma. A byly to tisice, informuj se, Kolari.

A jeste v teto dobe resit takove nepodstatne nesmysly.

htcjirka
Uživatel
htcjirka
Offline

Je úplně irelevantní řešit zdali produkt placený nebo zdarma. Úplně jedno a výsledek stejný. Příště se zapoj taky kamaráde. 😚

QWERTZ
Anonym
QWERTZ
Offline

Ne neni. A zapojovat se do aktivit spojenych se zapsklym duchodcem opravdu nechci.

A nerikej mi kamarade, Kolari. ;-)

htcjirka
Uživatel
htcjirka
Offline

Budu se těšit kamaráde. 😊

QWERTZ
Anonym
QWERTZ
Offline

Jsi nechutny slizoun, Kolari, takze se muzes tesit sam. Jako vzdy a vsude ;-)

htcjirka
Uživatel
htcjirka
Offline

S tebou nejradši brácho. 😉

QWERTZ
Anonym
QWERTZ
Offline

Nekvalitni poskok v autoservisu, sedmilhar a nejspis i latentni homoklada. Nelakas ty male holcicky na internetu? Nedavno vznikl novy dokument, ktery by se ti mohl libit. Moc se mi nelibi, kdyz mi pise stary chlap takove oplzlosti.

htcjirka
Uživatel
htcjirka
Offline

Beru tě kamarádíčku můj. 😉

Scarab
Anonym
Scarab
Offline

Zdá se, že Seznam dostal rozum a do nastavení přidal možnost obtěžující okno skrýt. Díky všem co si váží svobody, nenechali s sebou orat a ozvali se tady i na jiných fórech, různým aktivistickým zaslepencům navzdory.