Domů » Bleskovky » Aplikace Mapy.cz vám ukáže, zda jste přišli do kontaktu s nakaženým člověkem

Aplikace Mapy.cz vám ukáže, zda jste přišli do kontaktu s nakaženým člověkem

Aplikace Mapy.cz vyráží do boje proti koronaviru. Zdroj fotografie: Twitter @mapy_cz

Aplikace Mapy.cz dostává novou aktualizaci, díky které vás bude schopna upozornit, zda jste se nacházeli v místě, kde jste mohli přijít do kontaktu s pozitivně testovaným člověkem na koronavirus. Predikce a upozorňování funguje na základě dobrovolného sběru uživatelských dat o poloze, ke kterému nejprve musíte dát souhlas. Aktuálně na optimalizaci nové funkce v týmu společnosti Seznam pracuje několik desítek lidí.

Po aktualizaci aplikace Mapy.cz vám bude nabídnuta možnost souhlasu se sdílením polohy. Tím je hotovo. Pokud Mapy.cz v budoucnu vyhodnotí pravděpodobný kontakt s nakaženým, upozorní vás na to skrze notifikaci.

V současné době je nová verze Mapy.cz dostupná ke stažení pro Android, pro iOS je nyní ve schvalovacím procesu. V případě, že sledování polohy povolíte, aplikace každý den odešle pouze okolo 200 kB dat.

Jak sběr funguje?

Po aktivaci funkce bude systém zpracovávat anonymizovaná data o historii polohy vašeho mobilního zařízení. Díky sdílení polohy budou Mapy.cz v budoucnu schopné vypočítat, zda jste se po významnou dobu mohli nacházet na stejném místě jako člověk pozitivně testovaný na COVID-19.

Sběr dat se řídí se stávajícími Podmínkami zpracování dat  a můžete jej kdykoliv ukončit. Data budou uchovávána výhradně v Seznamu a po skončení epidemie dojde k jejich odstranění. Nebudou mít tedy žádné jiné využití, než nyní po čas boje s koronavirem.

Informace je nutné brát s rezervou

Každá technologie má své limity a platí to samozřejmě i v případě geolokačních služeb. Polohová data nemusí přesně fungovat v budovách či v metru. Proto by uživatelé při případném budoucím upozornění měli dobře zvážit, zda ke kontaktu opravdu mohlo dojít. Pokud ano, je vhodné se okamžitě izolovat a kontaktovat odborníky.

TipNedejte virům šanci: poradíme vám, jak správně dezinfikovat telefon

Notifikaci vám Mapy.cz pošlou s přesností na den pravděpodobného kontaktu a dobu trvání. Další informace o tom, jak sběr dat i lokalizace funguje najdete přímo na webu Seznam.cz.

Roman Hálek

Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.

22 komentářů

 1. Háček je v tom, že možnost sdílet svoji polohu nám není nabídnuta, ale prostřednictvím nesmazatelného odkazu v dolní části mapy přímo vnucována, což je trochu rozdíl :-/

  • Nesmysl, při spuštění se tě aplikace zeptá, zda chceš sdílení polohy kvůli COVID-19 povolit. Pokud teď máš dole odkaz, tak si to povolil. Můžeš to kdykoliv zrušit v nastavení.

  • I když sdílení (po úvodní otázce) nepovolím, tak mi na dolním okraji stále straší (a zmenšuje prostor mapy) nápis „Nesdílím polohu kvůli COVID-19“. Kdyby to bylo jen v nastavení, tak OK, ale tohle už je přes čáru.

  • Přesně tak, tohle je už moc, vrátil sem se k verzi 6.18, na nejaky pruh o covidu koukat nehodlám a seznam dostal ihned jen 1 hvezdicku za tuhle „p-r-a-s-á-r-n-i-č-k-u“ s covidem.

  • Tak tos jim to natrel tou jednou hvezdickou. Jeste rozdavej minusy na novinkach nebo tady a ukaz jaky jsi chlap a nejostrejsi tuzka v penale! Boha jeho, dedku, ty jsi tragikomicka postavicka :-D

  • qwertz: Neskutencej clovek :DDD

  • Evidentne to pomohlo, vyvojar zareagoval na hodnoceni, odpovedel mi a radek respektive otravnou listu lze jiz vymazat, provedli aktualizaci aplikace.

  • No tak kvuli tobe to urcite nebylo :-D

  • Vhledem k tomu, ze me vyvojar odpovedel jak v Play, tak i do emailu a omluvil se, tak sem na tom mel podil a to me tesi.😊

  • Stezovalo si na to tisice lidi, takze vyznam nulovy. Je fajn, ze ti udela radost i takova bezvyznamna vec :-D :-D

  • Prave a proto me ten podil nas vsech moc těší, diky tomu, ze jsme to ohodnotili negativne donutilo vyvojre konat, takze super vysledek. Nenechat veci byt. Polovicku i zname sem do toho take zapojil, povedlo se nam to. 😊

  • Takze vliv naprosto nulovy.
   Dovedu si zive predstavit obsah tveho hodnoceni/emailu. Takovych stezovatelu duchodoveho veku se chce kazdy co nejrychleji zbavit jako skodne.
   Navic u sluzby, kterou jako totalni socka kritizujes i kdyz je zdarma. Kolari, Kolari….

  • Na to, ze to byla jen stovka lidi, ne tisice, jak si napsal chybne ty, super vysledek.😉 Nenechat sebou zametat a dilo se podarilo.

  • Zametat cim? U sluzby zdarma. A byly to tisice, informuj se, Kolari.

   A jeste v teto dobe resit takove nepodstatne nesmysly.

  • Je úplně irelevantní řešit zdali produkt placený nebo zdarma. Úplně jedno a výsledek stejný. Příště se zapoj taky kamaráde. 😚

  • Ne neni. A zapojovat se do aktivit spojenych se zapsklym duchodcem opravdu nechci.

   A nerikej mi kamarade, Kolari. ;-)

  • Budu se těšit kamaráde. 😊

  • Jsi nechutny slizoun, Kolari, takze se muzes tesit sam. Jako vzdy a vsude ;-)

  • S tebou nejradši brácho. 😉

  • Nekvalitni poskok v autoservisu, sedmilhar a nejspis i latentni homoklada. Nelakas ty male holcicky na internetu? Nedavno vznikl novy dokument, ktery by se ti mohl libit. Moc se mi nelibi, kdyz mi pise stary chlap takove oplzlosti.

  • Beru tě kamarádíčku můj. 😉

 2. Zdá se, že Seznam dostal rozum a do nastavení přidal možnost obtěžující okno skrýt. Díky všem co si váží svobody, nenechali s sebou orat a ozvali se tady i na jiných fórech, různým aktivistickým zaslepencům navzdory.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).