Domů » Bleskovky » Ve Spojeném království budou mít lidé právní nárok na alespoň 10Mbit/s internetové připojení

Ve Spojeném království budou mít lidé právní nárok na alespoň 10Mbit/s internetové připojení

Ve Spojeném království v současné době 95 % domácností a firem disponuje internetovým připojením 24 Mbit/s nebo více.

I tak ale vláda považuje zbývajících pět procent pomalých přípojek za problém, což je důvod, proč se rozhodla k poměrně razantnímu kroku, kterým je uzákonění povinnosti poskytovatelů zajistit připojení o rychlosti alespoň 10 Mbit/s každému svému zákazníkovi.

Zákon, na jehož přesné podobě nyní vláda pracuje, bude přijat pravděpodobně hned počátkem roku 2018, přičemž se očekává udělení dvouleté lhůty poskytovatelům, v níž budou muset zajistit takto rychlé připojení i do svých nejodlehlejších přípojek.

Poskytovatelům připojení nepomohla ani jejich nabídka vládě, že ze svého dobrovolně investují 600 milionů liber (tedy asi 17 miliard Kč) do zlepšení pokrytí venkovských oblastí. Ačkoliv nabídka byla vládou podle dostupných informací nějakou dobu zvažována, nakonec bylo rozhodnuto jít formou regulace, která dá teoreticky v případě porušování zákona zákazníkům možnost si vyšší rychlost připojení vymoci soudní cestou.

Dopad na poskytovatele ale možná ve výsledku nebude tak „brutální“, protože podle odhadů počítajících se současnou rychlostí zlepšování pokrytí vysokorychlostním internetem k roku 2020 již bude mít 98 % britských domácností a firem rychlejší internet, než oněch 24 Mbit/s považovaných v UK za „superfast broadband“.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

5 komentářů

  1. 24 superfast? No ja by som uz pod 100/50 isiel nerad. A to mam za 20€.

  2. To tam budou mít části jistého etnika i od nás, opět comeback co??

  3. Takže poskytovatelé internetu přestanou nabízet služby v oblastech, kde není zákonem požadovaná rychlost. Takže těch 5% občanů přijde o internet úplně. Ty Vám poděkují.

  4. Podla toho ako daju zákon. Ked budú mat povinnost pokryt všetky obyvatelne casti, tak sa z toho nevykrutia

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).