V Praze hořel luxusní elektromobil, hasiči museli zasahovat v podzemní garáži

pozar auto praha 5
  • Požár elektromobilu zaměstnal večer hasiče z hlavního města
  • Hašení komplikoval také fakt, že vozidlo bylo odstaveno v podzemní garáži
  • Škoda na vozidle dosáhla milionu korun

Požáry elektromobilů nejsou příliš časté, avšak když už k nějakému dojde, není zrovna jednoduché jej uhasit. O tom se v nočních hodinách přesvědčili také pražští hasiči, kteří byli povoláni k výjezdu na ulici Bělehradská na Praze 2. V podzemní garáži administrativní budovy došlo k požáru elektrického Jaguaru, který museli likvidovat hasiči z pěti stanic. Po uhašení bylo auto odvezeno ve speciálním kontejneru a následně bude vůz po nezbytnou dobu ve vodní lázni.

Požár se hasičům podařilo zlikvidovat za dvě hodiny, přičemž museli použít nejen dýchací přístroje, ale také speciální zařízení COBRA, která zvládne rozřezávat kov a zároveň hasit požár. „Hasiči zasahovali v dýchací technice a používali několik vodních proudů včetně zařízení COBRA, kterým prorazili plášť baterie kvůli jejímu ochlazování. Pomocí hydraulických rozpínáků hasiči vozidlo nadzvedli, aby se lépe dostali k baterii v podlaze,“ sdělil mluvčí hasičů Martin Kavka. Podle něj byla pravděpodobná příčina vzniku požáru technická závada, nicméně přesnou příčinu odhalí až další vyšetřování. Kavka rovněž potvrdil, že požár zasáhl i baterii vozidla. Majitel vyčíslil celkovou škodu na jeden milion korun.

Hašení požáru elektromobilu může být poměrně jednoduchou záležitostí, avšak v případě, že hoří také akumulátor, následný zásah se značně komplikuje. Rozdíly mezi požárem klasického automobilu a elektromobilu před časem vysvětlil pro iDNES.cz vedoucí Hasičského záchranného sboru Škoda Auto, Zbyška Orzecha: „Pokud vznikne požár s možnou příčinou technické závady na elektroinstalaci 12V, jsou průběhy požárů téměř totožné. U elektromobilů je druhotným nebezpečím vysokonapěťová baterie, která vlivem působení tepla u probíhajícího požáru může vykazovat nestandardní stavy, tedy možné zahřívání nad provozní teplotu.“ Nebezpečí vzniku požáru u elektromobilů jinými slovy spočívá v tom, že se mohou znovu vznítit i po uhašení.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Kapitoly článku