- Microsoft na konci ledna představí nové počítače Surface pro firmy
- Pravděpodobně se dočkáme Surface Laptopu a Surface Pro s procesory Intel Core 200V
- Firemní zákazníci tak konečně dostanou přístup k výkonné umělé inteligenci
V těchto dnech probíhá největší veletrh spotřební elektroniky CES, na kterém výrobci odhalují produkty ze všech možných kategorií – od prstenů až po automobily. Díky novým procesorům od Intelu, AMD a Qualcommu jsme se také dočkali spousty nových počítačů se systémem Windows, sám Microsoft ale zatím žádnými novými přístroji nepřispěl. To ale neznamená, že v Redmondu nic nechystají.
Nové firemní Surfacy dorazí už tento měsíc
Microsoft ve svém příspěvku na síti LinkedIn prozradil, že 30. ledna uspořádá v New Yorku událost AI Tour, jejíž součástí bude i zásadní oznámení nových počítačů Surface pro firemní zákazníky.
Microsoft v posledních letech začal výrazněji oddělovat portfolio počítačů pro firmy a pro běžné spotřebitele. Zatímco dříve nedělal v cílových skupinách rozdíl, nedávný přechod spotřebitelských počítačů na ARMové procesory od Qualcommu jej přinutil přehodnotit složení nabídky. Zatímco běžní spotřebitelé na ARMových počítačích ocení vysoký výkon a dlouhou výdrž na jedno nabití, u firemních zákazníků je prioritou kompatibilita aplikací a ovladačů – to je ale oblast, ve které ARMové stroje pokulhávají.
Z tohoto důvodu Microsoft loni představil firemní Surface Laptop 6 a Surface Pro 10 s procesory Intel, zatímco do Surface Laptopu 7 a Surface Pro 11 nasadil ARMové procesory od Qualcommu. Stejná písnička se pravděpodobně odehraje i letos – podle posledních spekulací lednová tisková konference přinese právě firemní Surface Laptop 7 a Surface Pro 11 s procesory Intel Core Ultra 200V (generace Lunar Lake).

Nepřehlédněte
Surface Laptop zřejmě dostane nové procesory od Intelu. Na čínském tržišti je k mání prototyp
Proč má být toto oznámení zásadní? Jednoduše proto, že tyto procesory disponují výkonnou neurální jednotkou a splňují minimální požadavky pro Copilot+ PC. Nové firemní Surfacy tak budou konečně moci využívat síly lokálních AI výpočtů, což se může hodit ve spoustě odvětví. Hovoří se rovněž o tom, že v prodeji budou i varianty s 5G modemem, které ale mají dorazit až později v tomto roce.
Je možné, že se ke konci roku dočkáme i nových počítačů Surface pro spotřebitele, zde ale budeme nejprve muset počkat na Qualcomm a odhalení druhé generace jeho počítačových procesorů Snapdragon X – údajně by se tak mohlo stát na konci letošního nebo na začátku příštího roku.