USB-C v iPhonech povinně do Vánoc 2024, nařídila Applu Evropská unie

apple iphone 14 recenze
  • Evropský parlament stanovil konkrétní datum pro přechod výrobců na USB-C
  • Stihnout to musí do 28. prosince 2024
  • Příští rok se tak možná dočkáme posledního iPhonu s Lightningem

V letošním roce došlo na půdě Evropského parlamentu k důležitému rozhodnutí – všechna elektronická zařízení prodávaná na území Unie budou muset využívat jednotný standard pro nabíjení, a sice USB-C. K tomu drtivá většina výrobců dospěla sama od sebe, nicméně především jedna firma se stále tvrdošíjně drží svého vlastního řešení. Řeč je samozřejmě o Applu a jeho iPhonech s konektory Lightning, kterých se společnost z Cupertina nechce vzdát – vydělá díky tomu na každém prodaném kusu příslušenství, které tento způsob připojení používá.

Není mu to ale nic platné, neboť nařízení již vstoupilo v platnost a má dokonce i konkrétní datum, od kterého bude USB-C vyžadováno ve všech telefonech, tabletech, fotoaparátech, sluchátkách, přenosných konzolích, reproduktorech, čtečkách knih, klávesnicích, myších a přenosných navigacích. Zároveň každý z těchto přístrojů, který lze nabíjet výkonem vyšším než 15 W, musí podporovat standard USB Power Delivery.USB-CNepřehlédněte

Evropský parlament rozhodl: za dva roky bude (nejen) u smartphonů povinný port USB-C

A kdy že musí (nejen) Apple přejít na USB-C? Moc času na to nemá, neboť EU stanovila datum 28. prosince 2024, tedy několik dní po přespříštích Vánocích. Od 28. dubna 2026 poté na nabíjení skrze USB-C budou muset přejít i všechny notebooky, což ale Apple příliš trápit nemusí, stejně jako v případě příslušenství.

Ačkoli nařízení není přímo směřováno proti Applu, dotkne se ho patrně nejvíce, pokud se tedy nenaplní spekulace, že budoucí iPhony budou mít k dispozici pouze bezdrátové nabíjení. Mohlo by se tak stát, že iPhone 16 bude posledním zařízením, které půjde nabíjet skrze kabel.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Kapitoly článku