USA doplácí na Trumpovu obchodní válku s Čínou. Náhrada technologií stojí téměř 5 miliard dolarů

vysílač na střeše budovy

Když v listopadu 2019 rozvázala Federální komise pro komunikaci (zkráceně FCC) spolupráci s čínskými společnostmi Huawei a ZTE, bylo jasné, že bez následků se to neobejde. Obě firmy, které tehdejší administrativa obvinila ze špionáže, totiž s velkou vervou budovaly sítě 5. generace po celých Spojených státech, ostatně v té době patřily mezi významné hráče na trhu. Komise požádala Kongres o vyčlenění financí, které by výpadek obou firem pomohl nahradit. Konkrétně FCC odhadlo, že ukončení spolupráce bude stát téměř 1,84 miliardy dolarů (cca 24 miliard korun).

Jak se ale zdá, tato částka byla značně podceněná. Předsedkyně federální komise Jessica Rosenworcel totiž požádala Kongres o dodatečnou částku ve výši 3,08 miliard dolarů (cca 72,5 miliardy korun), která je podle ní potřeba pro odpojení veškeré technologie Huawei a ZTE ze sítě. Vzhledem k tomu, že tato zařízení byla u amerických operátorů velmi oblíbená především pro svou nízkou cenu, není pro ně zrovna jednoduché se jich vzdát. Celková částka tak atakuje hranici 5 miliard dolarů (cca 120 miliard korun).Huawei P50 Pocket recenze clanek 1Nepřehlédněte

Nebýt Trumpa, mohli jsme s Applem vládnout trhu, prohlásil šéf Huawei

Potíže s nahrazením technologií od Huawei a ZTE nemají jen Spojené státy, ale také Velká Británie. Tamní operátoři už zahájili proces zbavování se 5G vybavení od Huawei, avšak celkem může tento proces zabrat až 7 let.

Autor článku
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku