Domů » Bleskovky » Univerzální aplikace se nově budou jmenovat Windows Apps, naučí se vzájemné spolupráci

Univerzální aplikace se nově budou jmenovat Windows Apps, naučí se vzájemné spolupráci

Microsoft je mistr v přejmenovávání svých produktů, málokdy se však nové pojmenování zaryje pod kůži: Úložiště SkyDrive dostalo loni jméno OneDrive, prostředí Metro dostalo jméno Modern UI, systém Windows Phone bude s příchodem „desítek“ přejmenován na Windows. Aktuálně se na nové jméno mohou těšit univerzální aplikace (dříve Metro aplikace či moderní aplikace).

  

Podle oficiálního snímku z prezentace Microsoftu na konferenci WinHEC budou nově nazývány Windows Apps, aplikace klasické plochy ponesou jméno Windows Desktop Applications. Mění se pouze jméno, v prvním případě se stále bude jednat o aplikace spustitelné na všech zařízeních s Windows včetně mobilních telefonů a internetu věcí.

  

V nedávno uvolněném preview SDK pro Windows 10 byla objevena nová API, která funkčnost Windows Apps významně rozšíří. Asi největší změnou bude možnost drag-and-drop scénářů mezi jednotlivými aplikacemi, typickým příkladem je například přetahování příloh z prohlížeče souborů do emailového klienta. Takto budou moci spolupracovat nejen Windows Apps mezi sebou, ale i Windows Apps s aplikacemi pro plochu Windows.

  

Mezi novinky také patří podpora AllJoyn, což je open source projekt pod hlavičkou mnoha společností, který si klade za cíl rozšířit vzájemnou kompatibilitu a spolupráci mezi jednotlivými zařízeními. Využití najde například u zařízení internetu věcí, například chytrá žárovka může vzít impulz pro své rozsvícení ze snímače pohybu. O dalších novinkách Windows Apps (adaptivní UX, práce se stylusem atd.) se můžete dočíst v naší předchozí bleskovce.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

14 komentářů

 1. ..například u zařízení internetu věcí.. Achjo, nemůžete tam nechat prostě anglický název.. tahle česká zkomolenina je fakt hrůza

  • borix (neregistrovaný)

   On i ten anglickej název je vcelku trapnej. O to víc, když ho někdo zkouší používat u zařízení, které do toho nespadají a ve většině případů nejsou ani připojená k netu – např. zařízení s aktuálním WE.

 2. Co je to „internet věcí“?

 3. taurus1116 (neregistrovaný)

  Windows Apps proc ne at to sjednoti, google uz to pouziva dele, pokud jsem tento krkok tedy dobre pochopil

 4. taurus1116 (neregistrovaný)

  tak jak to je ja text jen proletl ted uz to napravovat nebudu

 5. Martin P. (neregistrovaný)

  Upřímně představil někdo nějakou hodnotnou a kvalitní aplikaci? Klienti online služeb rozhodně nemusí být univerzální , není to podle mne nutnost.

  Pokud někdo myslí tím, že když už někdo plánuje něco kvalitního na PC tak se to rozšíří i na WP. Je to podle mne obráceně naopak v seznamu pro PC se v obchodu bude ukazovat sousta balasu jako „aplikace“ 100+1 „krásný“ indických ženských . Náklady na vývoj u kvalitních aplikací jsou takové, že udělat aplikaci pro x platforem není takový problém. Jako udělat jednu které bude univerzání a na jedná platformě nebude ochuzená.

 6. lerion (neregistrovaný)

  „Aktuálně se na nové jméno mohou těšit univerzální aplikace (dříve Metro aplikace či moderní aplikace).“

  Universal Apps jsou nástupci Metro/Modern Apps, nikoli jiné pojmenování. Rozhodně nejde o jednu a tu samou věc, jak by se mohlo z článku zdát.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   No v úhlu uživatele to bude …jedna a ta samá… verze. Z úhlu vývojáře to je samo jiné.

  • lerion (neregistrovaný)

   To můžeš říct, že Windows 3.1 je z pohledu uživatele ta samá verze OS jako Windows 7. Pořád tam jsou okýnka…

  • No on ten článek trochu míchá jablka a hrušky. Aplikace vytvořené na Windows 10 API budou Windows aplikace a jako minimum budou vyžadovat Windows 10. Pak tu máme aplikace pro ModernUI a Windows Phone, které tedy tabulka dle mě nepřejmenovává a tyto pojmy prostě umřou spolu s Windows (Phone i 7.x) 8.x a původním Windows (Phone) Store.

   Prostě klasický MS bordýlek, důležité bude rozlišovat Windows Apps a Windows Desktop Applications, což se ostatně muselo i nyní a řekl bych, že je to pro mnoho lidí tak jako tak problém.

   Snad ale budou dostatečně vnímat odlišnost Apps a Desktop Applications.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   To Lerion: Ano vítejte v realitě, ano takhle naprostá většina zákazníků smýšlí.

 7. prost (neregistrovaný)

  No chápu, že bylo potřeba začít článek nějakou cool větou „Microsoft je mistr v přejmenovávání svých produktů“ nicméně by se hodilo dodat, že Microsoft konkrétně v případě skydrive přejmenovat musel a určitě to nebyl jen jeho rozmar , ale výsledek soudu

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).