Uniklý dokument z BlackBerry: Jaká bude strategie pro letošní rok?

Na internetu se nedávno objevil snímek zachycující údajné plány společnosti BlackBerry na rok 2013. Pojďme si srovnat dosud známá fakta a ověřit, na kolik je uniklý scénář pravděpodobný.

Společnost BlackBerry je teprve na počátku nové kapitoly své existence, před dvěma měsíci byl představen nový operační systém BlackBerry 10 a dva chytré telefony BlackBerry Z10 a Q10 (recenzi prvního z nich si můžete přečíst zde). Rozruch kolem Z10 ještě nestihl utichnout, jelikož se zařízení minulý pátek dostalo konečně i na trh v USA a 2. dubna jej čeká oficiální spuštění prodeje u operátorů v České republice, cesta Q10 na trh dokonce ještě měsíc nebo dva potrvá. Na internetu už se ale šušká ohledně dalších zařízení z desítkové generace.

Na Twitteru se před několika dny znenadále objevila fotografie, na které má být údajně potají vyfocená interní prezentace BlackBerry s hrubým náčrtem budoucích plánů kanadské společnosti. Na počátku časové osy vidíme nám dobře známou dvojici telefonů Z10 a Q10, na hranici třetího a čtvrtého čtvrtletí je načrtnut tablet, ke konci letošního roku a začátku toho následujícího jsou pak přiřazeny další dva smartphony. Musím předem upozornit, že obrázek nepochází z důvěryhodného zdroje, nýbrž ze zcela anonymního Twitter účtu @BB10Leaks, uvedené infromace musíte tudíž brát s velkou rezervou, pokusíme se je však spojit s fakty, které již známe.

Nejdříve se podíváme na tablet. BlackBerry momentálně nabízí pouze jeden tablet s názvem PlayBook a uhlopříčkou displeje 7 palců. PlayBook šel do prodeje v dubnu 2011, tedy v době, kdy aktivita společnosti (tehdy ještě Research In Motion) připomínala spíše plácajícího se kapra na suchu, než žraloka, který se snaží ukousnout svůj podíl a trhu. Nový CEO Thorsten Heins tento fakt zpětně uznal a v nedávném interview dodal, že se nechce jen tak znovu pouštět na trh tabletů, kterému stále vládne iPad, přijít nyní s dalším tabletem podle něj nemá velký smysl. Na internetu lze sice narazit na fotografie desetipalcového PlayBooku, zvěsti o něm však kolují již delší dobu a je tak zcela reálné, že se jedná o pouhý prototyp, který nemusí nikdy spatřit výrobní linky. Nasvědčoval by tomu i fakt, že BlackBerry plánuje letos pro PlayBooky uvolnit aktualizaci na BlackBerry 10, to už není spekulace, ale fakt, který jsem si osobně ověřil na konferenci BlackBerry Jam. Kdo ví, třeba ale BlackBerry cíleně mlží a překvapí nás v létě novým tabletem.

Další na řadě je dvojice chytrých telefonů, které by měly být podle prvního obrázku představeny na přelomu roku 2013 a 2014, opět by mělo jít o celodotykový telefon a model s fyzickou klávesnicí. Vzhledem k tomu, že Thorsten Heins dříve popřel plány společnosti na uvedení levných low-endových ostružin, se dá předpokládat, že půjde buďto o nástupce Z10 a Q10, nebo o kombinaci vlajkové lodi a telefonu střední cenové kategorie. O nástupci Q10 zatím nevíme zhola nic, o bájném high-endu s názvem BlackBerry Aristo se ale šušká již delší dobu, psali jsme o něm ještě na podzim loňského roku. Srovnáme-li uniklé parametry BlackBerry Aristo se současným modelem BlackBerry Z10, spatříme rozdíl především v procesoru, kde by se měl zdvojnásobit počet jader. Dále bychom se mohli dočkat větší výdrže díky nasazení 2800mAh akumulátoru místo současných 1800 mAh v BlackBerry Z10; změna rozlišení na standardnějších 1280×720 pixelů byla již v minulosti oficiálně potvrzena vývojářům a mohli bychom se dočkat i nasazení úspornější technologie SuperAMOLED (Z10 má IPS LCD panel).

Naopak uniklému obrázku tak zcela nehraje do karet zvětšení displeje, který by měl u obou údajně plánovaných telefonů pokrývat téměř 100% šířky konstrukce. To je sice naprosto běžný postup, který si oblíbil například Samsung, nesmíme ale zapomenout, že ovládání systému BlackBerry 10 je postaveno na gestech, ta jsou závislá na dotykovém rámečku a pravděpodobnost jeho vynechání u dalších modelů je mizivá. Údajně plánované telefony jsou také dle náčrtu relativně větší oproti současné dvojici Z10 a Q10, což je taktéž v rozporu s ideou společnosti o pohodlném držení a ovládání smartphonu jednou rukou. Pokud máte lepší představu o ideální ostružině z budoucnosti, neváhejte se podělit o svůj názor v komentářích pod článkem.

Autor článku
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku