Když se řekne Uber, většina z nás si stále představí komunitní taxislužbu. To se však nyní mění, neboť Uber plánuje velkou expanzi do nových odvětví, či chcete-li dimenzí – hned dvě nové služby totiž budou zahrnovat létání.
Nejde přitom jen o vzdálenou vizi. Jídlo by chtěl Uber začít rozvážet drony již v létě, testy létajících taxi pak plánuje na příští rok.
V USA vám hamburger dron doručí už v létě
Začněme plány na doručování jídla. Ty se pochopitelně váží k již existující službě Uber Eats, která dosud zajišťuje rozvoz jídel pomocí aut a kol. V San Diegu by ale od letošního léta měly do procesu nově zasáhnout i drony, které budou doručovat zásilky od restaurací na jakési sběrné body, kde si je převezmou kurýři a rozvezou je na místa finálního určení.
Tyto sběrné body mají sloužit jako bezpečné cílové zóny a umístěny budou moci být opravdu leckde. Mluví se například o tom, že by drony mohly přistávat i na střechách aut Uberu, které budou opatřeny speciálním QR kódem viditelným ze vzduchu. Společnost si od kombinace dronů s auty či cyklisty slibuje především výrazné zrychlení doručovacího procesu.
Ve zmiňovaném San Diegu průměrně trvá Uberu doručit jídlo na vzdálenost 2,4 km poměrně dlouhých 21 minut. Dron by to podle Uberu měl zvládnout za pouhých sedm minut. Na návrhu speciálních boxů zajišťujících bezpečí doručovaného jídla spolupracoval Uber s McDonald’s.
Firma už celý proces testovala v květnu, tehdy však ještě jídlo doručovaly klasické multikoptéry. V ostrém provozu už však mají být nasazeny speciálně navržené bezpilotní letouny. Uber aktuálně čeká už jen na povolení k provozu od FAA (Federální letecká správa USA), které by však neměl být problém získat.
San Diego totiž bylo v loňském roce stejnou organizací vybráno jako jedno z deseti míst v USA, kde může být testováno komerční nasazení dronů. Cena doručení dronem by pro zákazníka měla být přibližně stejná jako dosavadní možnosti.
Dallas, Los Angeles a Melbourne: v těchto městech příští rok odstartují první létající taxíky
Ještě o poznání ambicióznější plán je pak letecké taxi, které by mělo být od příštího roku testováno ve třech městech. Již dříve oznámené Los Angeles a Dallas nedávno doplnilo australské Melbourne, Dubaj tak navzdory očekávání v testech zahrnut nebude.

Tzv. UberAir je služba, která by měla zajišťovat dopravu mezi významnými body ve vybraných městech. V Melbourne to například má být v první fázi doprava mezi nákupním centrem a mezinárodním letištěm. Tato trasa trvá autem 25 minut, létající taxík by ji měl zvládnout za deset minut.
Airtaxi si bude možno objednat z aplikace jako auto, cena by měla odpovídat přibližně sedanům UberX. Zájemce však pochopitelně bude muset dojít na jedno z „letišť“ nazývaných SkyPorts. Jde v podstatě o jakési heliporty, které by měly vyrůst ve velkých městech. Na návrzích konkrétních budov se podílí významní architekti a zpravidla jsou zamýšleny jako součást dopravních terminálů, parkovacích domů a podobně.
Jak již bylo řečeno, testy jsou plánovány příští rok, ostrý provoz by pak měl být zahájen v roce 2023. Uber spolupracuje s řadou společností na vývoji samotných „taxíků“, přičemž první prototyp jsme již měli šanci vidět na výročním summitu. Před ostrým spuštěním bude pravděpodobně nutné také dotáhnout do konce jakýsi systém řízení letového provozu pro tyto prostředky, na čemž Uber pracuje s NASA.