Domů » Bleskovky » U některých SSD disků může při skladování dojít ke ztrátě dat už po několika dnech

U některých SSD disků může při skladování dojít ke ztrátě dat už po několika dnech

Poté, co pomalé pevné disky (HDD) začaly zpomalovat rychlý rozvoj počítačů, vyřešil tento problém příchod SSD disků. Ty překonávají HDD především v rychlosti a odolnosti.

 

Podle Alvina Coxe ze společnosti Seagate, která disky také vyrábí, je však slabinou SSD uchovávání dat po delší dobu. U disků, které se nachází v noteboocích pro běžné uživatele, není problém tak markantní – po odpojení od zdroje uchovají data až 2 roky. V případě SSD, které využívají především velké firmy pro skladování obrovského množství dat, je však ztráta velmi výrazná.

Při každém zvýšení teploty skladování o pouhých 5 stupňů Celsia se doba, po kterou disk data uchová, zkrátí na polovinu. Tedy v případě, že při teplotě 25 °C vydrží data na disku dva roky, při 30 °C je to již pouze rok. U SSD disků používaných ve firemním prostředí však velcí výrobci jako Samsung, Intel, nebo zmíněný Seagate potvrdili, že disky jsou schopny po odpojení a uskladnění udržet data po dobu zhruba 3 měsíců, přičemž každé zvýšení teploty o 5 °C zkrátí tuto dobu na polovinu.

 

Společnosti, pro které jsou data velmi důležitá a nemohou si dovolit jejich ztrátu, by tak neměly uchovávat data na SSD discích například na serverových farmách, kde by díky vysoké teplotě mohlo docházet ke znehodnocení dat již po několika dnech. Jistějším řešením tak nejspíše zůstává využívání „zastaralých“ pevných disků.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

8 komentářů

 1. Byť je to zajímavá informace…marně hledám tu pointu, proč je to na této sajtě o chytrých zařízeních…

  • Protoze smartmania neni jen o chytrych telefonech, proto to tu je.

  • madpav3l (neregistrovaný)

   to ať to tu klidně je, ale ten bulvární nadpis „po několika dnech“ je teda něco…

  • Protože je téma „data a flash úložiště“, tedy to, co máš v telefonu, na pam. kartě, v tabletu….?

  • Dobrý den, omlouvám se, z bleskovky nešťastně vyznělo, že všechny SSD by musely být skladovány v extrémně vysokých teplotách, aby se data ztrácela tak rychle. Do článku jsem doplnil informaci, že se o takto rychlou ztrátu dat jedná především u disků používaných ve firemním prostředí, kde bylo i velkými výrobci potvrzeno riziko takto razantní ztráty dat v tak krátkém čase :)

 2. 30 st = rok, 35 st. = půl roku, 40 st. = 3 měsíce, 45 st. = 1,5 měsíce, 50 st. = 3 týdny, 55 st. = 1,5 týdne, 60 st. = několik dní… takže může opravdu dojít ke ztrátě dat po pár dnech, pokud ten disk skladujeme v sauně

 3. Nějak se mi tomu nechce věřit a přijde mi to jako blbost. To je zase strašák a za pár dní či týdnů přijde Seagate s novou řadou SSD disků odolných vůči teplotě…sice budou úplně stejné, ale dražší,…marketing už to prosadí.

  Nic nového pod Sluncem :)

 4. Durus (neregistrovaný)

  Tiez si myslim, ze to je nezmysel. Posielame tisice a tisice ssd diskov do serverovych vezi, kde sa jednoznacne pocita s ukladanim dat na dlhsiu dobu. Pochybujem ze by niekto caloval tazke love za disky co si nic nepamataku… :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).