Domů » Bleskovky » Tweet roku 2013: ceny brali falešný kníže, Andrej Babiš, Jindřich Šídlo i časopis 100+1

Tweet roku 2013: ceny brali falešný kníže, Andrej Babiš, Jindřich Šídlo i časopis 100+1

V Národní technické knihovně byly včera večer vyhlášeny výsledky ankety Tweet roku. Cílem ankety je upozornit na Twitter – sociální síť, která svým uživatelům slouží jako zdroj zábavy, inspirace, ale také rychlých informací o událostech a začíná tak zčásti nahrazovat tradiční média. 

„S tureckou delegací jsem dnes musel jednat na chodbě. Slavnostní sál mi zabrala slečna Zemanová se spolužáky.“ Tak zní podle české internetové veřejnosti nejlepší Tweet roku. Vytvořil jej tajemný autor stojící za parodickým účtem @schwarzenbergk, který sleduje více než dvacet tisíc příznivců. A že takzvaný „falešný kníže“ je na českém Twitteru skutečně populární, dokazuje i to, že jej veřejnost zároveň zvolila za Účet roku. 


Zleva – Josef Šlerka (Klábosení.cz), Petra Jelečková (Air Bank), Dušan Murčo (Martinus.cz) 

Parodické účty jsou u nás fenoménem. Parodovaní k nim ale mají různý vztah. Karel Schwarzenberg se díky smyslu pro humor čtením tweetů svého dvojníka upřímně baví. Proto mu poblahopřál a pod zárukou naprosté anonymity je připraven předat mu ceny například zasláním na vybraný P.O. box. 

V další kategorii hlasovala veřejnost o Medium roku na českém Twitteru. První cenu získal časopis 100+1 zahraniční zajímavost, jehož fanoušci ve finále předstihli informační zdroje jako ČT 24, Aktuálně.cz nebo TyInternety.cz. 


Zleva – Miloslav Hamřík (Český rozhlas), Andrej Babiš (Agrofert), Robert Záruba (Česká televize), Matěj Lejsal (Domov Sue Rider), Martin Frýdl (AC&C Public Relations)

V ostatních pěti kategoriích rozhodovala odborná porota. O vyrovnanosti svědčí více prvních míst ve dvou kategoriích. O titul Objev roku se podělili tři nováči českého Twitteru – podnikatel Andrej Babiš, moderátor Českého rozhlasu Martin Veselovský a sportovní komentátor České televize Robert Záruba. Sluší se také doplnit, že Andrej Babiš během večera daroval šek na 300 000 Kč pro zaplavený domov Sue Ryder.


 Zleva – Miroslav Čepický (Vodafone Czech Republic), Justin Svoboda (moderátor večera), Martin Voňka (volební tým Karla Schwarzenberga)

Osobnost roku přinesla vítězství další mediálně známé postavě – komentátoru Hospodářských novin Jindřichu Šídlovi. Ten nedávno získal například také novinářskou cenu Nadace Open Society Fund Praha za nejlepší komentář roku. 

Klání o Firemní účet vyústilo v první místa pro Air Bank a internetové knihkupectví Martinus.cz. Obě na trhu poměrně mladé firmy plně využívají možností, které jim přímá komunikace se zákazníky prostřednictvím Twitteru přináší. 

Porota se také dívala, jak komunikují nekomerční subjekty a hledala vítěze kategorie Účet veřejného sektoru – tedy účet státních institucí nebo například neziskových organizací. Zde zvítězila agentura CzechTourism, která má za úkol podporovat obraz České republiky v očích zahraničních i domácích turistů. 

A co bylo Událostí roku, která rozhýbala nejen uživatele Twitteru? Také v této kategorii má jistým způsobem prsty hlavní vítěz večera – oceněny totiž byly Prezidentské volby 2013. Ty se do online prostředí povedlo přenést zejména volebnímu týmu Karla Schwarzenberga, který si také ocenění převzal.

Vodafone Tweet roku 2013

Falešný kníže (@schwarzenbergk):

„S tureckou delegací jsem dnes musel jednat na chodbě. Slavnostní sál mi zabrala slečna Zemanová se spolužáky.“

Další shortlistovaní:
Kachlička (nebo také Přemeček):
Mám takovej pocit, že mě celej život pronásleduje tvůrčí skupina Aleny Poledňákové a Vladimíra Tišnovského. 

Wolf CZ:
Reakce na tweet Telefonica O2: „Každých 10 minut připojíme k internetu další českou rodinu :-) Co stihnete za 10 minut vy?“

Lakonická odpověď „Projet Vaši FUP“

Účet roku:

Falešný kníže (@schwarzenbergk)

Další shortlistovaní: Rostislav Oboňa aneb Starý mrzout, Jindřich Šídlo 

Médium roku:

100+1 zahraniční zajímavost (@stoplusjednicka)

Další shortlistovaní: Aktuálně.cz, ČT24, Tyinternety 

Osobnost roku:

Jindřich Šídlo (@jindrichsidlo)

Další shortlistovaní: Josef Šlerka, Martin Veselovský

Objev roku:

Andrej Babiš (@AndrejBabis) Martin Veselovský (@veselovskyma) Robert Záruba (@robertzaruba)

Firemní účet roku:

Air Bank (@Air_Bank) Martinus.cz (@martinus_cz)

Další shortlistovaní: RegioJet

Účet veřejného sektoru:

CzechTourism (@CzechTourism) 

Další shortlistovaní: DOX PrahaStrakovka

Událost roku:

Prezidentské volby 2013 

Další shortlistovaní: 1000 retweetů pro Jana Tichého, Holínky českého týmu na letní Olympiádě

Anketu Tweet roku 2013 společně organizovala komunikační agentura AC&C Public Relations, server Lupa.cz vydávaný společností Internet Info, s.r.o. a archiv českého Twitteru Klábosení.cz.

Generálním partnerem ankety byly společnost Vodafone Czech Republic, partnerem byl Seznam.cz.

Mediálními partnery byly servery Chip, MediaGuru, SmartMania.cz, Mobilenet.cz, Svět Androida a TyInternety.cz.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).