TOPlist

Tvůrci ChatGPT představili SearchGPT: nadějný vyhledávač poháněný umělou inteligencí

AI vyhledávač SearchGPT (ilustrační obrázek)
  • SearchGPT začne svůj život jako pouhý prototyp pro pár tisíc uživatelů
  • OpenAI, která stojí za populárním nástrojem ChatGPT, chce velice úzce spolupracovat s některými vydavateli
  • Google může být vzhledem k postupnému spuštění prozatím v klidu

OpenAI oznámil spuštění prototypu vyhledávače SearchGPT, který je poháněn umělou inteligencí a jehož cílem je poskytovat uživatelům rychlé a včasné odpovědi z webu. Služba dokonce bude využívat vlastního crawleru s názvem OAI-SearchBot, jehož chování (kam na webu může a kam ne) půjde omezit prostřednictvím souboru robots.txt.

Nový rival Googlu?

Cílem zbrusu nové služby, která kombinuje pokročilé modely umělé inteligence od OpenAI s informacemi z internetu v reálném čase, je zefektivnit proces vyhledávání a nabídnout konverzačnější přístup k vyhledávání informací na internetu. SearchGPT má být velice rychlý s relevantními odpověďmi.

Jak už to tak ale poslední dobou u leckterých AI projektů bývá, SearchGPT tu zatím není. OpenAI pouze spustil čekací listinu, na kterou se můžete přihlásit a, inu, čekat. V plánu je testovací provoz prototypu s malou skupinkou deseti tisíc uživatelů. SearchGPT přitom nemá být ve výsledku úplně samostatný produkt, jeho tvůrci počítají s integrací vyhledávacích funkcí přímo do ChatGPT.

SearchGPT chce stavět na přímých odpovědích s jasně uvedenými zdroji, na možnosti klást doplňující otázky a udržovat tak kontext v průběhu celé konverzace. Nechybí ani postranní panel s relevantními odkazy pro další prohledávání v rámci tématu a nakonec se SearchGPT bude moci pochlubit i funkcí „vizuálních odpovědí“.

Vydavatelé jsou u toho

OpenAI při vývoji SearchGPT spolupracoval s vydavateli, se kterými nedávno uzavřel smlouvy – jmenovitě například The Wall Street Journal, The Associated Press, Reuters nebo třeba Vox Media. Otázkou je, jak moc bude tento v podstatě „partnerský“ obsah v rámci odpovědí v SearchGPT protežován a nakolik bude kladen důraz i na ostatní, nespolupracující vydavatele, mediální domy a média. To ale zjistíme až časem a nemusíme se to dozvědět ani po spuštění. OpenAI totiž velice jasně zdůrazňuje, že ze začátku půjde skutečně pouze o prototyp a ten se bude na základě zpětné vazby oněch tisíců uživatelů ladit, upravovat a měnit.

OpenAI na to chce jít také očividně trochu jinak než Perplexity, respektive si uvědomuje, jaké negativní reakce v poslední době Perplexity za své nevhodné chování schytává. V zájmu zachování „prosperujícího ekosystému vydavatelů a tvůrců“ chystá OpenAI funkce, které vydavatelům umožní spravovat výskyt jejich obsahu ve výsledcích vyhledávání.

„Sam a skutečně talentovaný tým OpenAI si uvědomují, že aby bylo vyhledávání pomocí umělé inteligence efektivní, musí být založeno na nejkvalitnějších a nejspolehlivějších informacích z důvěryhodných zdrojů. Aby byla nebesa v rovnováze, musí být vztah mezi technologií a obsahem symbiotický a původ musí být chráněn,“ řekl šéf vydavatelství News Corp Robert Thomson.

Google může být zatím v klidu

Skrze SearchGPT se tak OpenAI dostává do přímé konkurence s dalšími vyhledávači využívajícími AI, jako je především zmíněné Perplexity. Jde ale také do křížku pochopitelně i s Googlem. Ten ale může být nejspíš relativně v klidu. Jednak OpenAI zatím nic nespouští, pak spustí teprve velice omezený prototyp a bude všechno ladit a upravovat.

AI vyhledávač SearchGPT (ilustrační obrázek)
AI vyhledávač SearchGPT (ilustrační obrázek)

Google mezitím svoje vyhledávání o AI výsledky už obohatil, byť poměrně diskutabilně a v některých případech naprosto nepoužitelně. To je ale také zatím pouze otázka času a Google má oproti Perplexity (recenze), SearchGPT či jakémukoliv konkurentovi nesrovnatelnou výhodu v „distribuci“ – tedy ve faktu, že ho každý zná, každý používá a většině lidí nejspíš vyhovuje.



Služba Perplexity je výrazným konkurentem Googlu!



Nepřehlédněte

Perplexity je velký vyzývatel Googlu, namísto výsledků rovnou servíruje odpovědi (recenze)

Na druhou stranu se ale ChatGPT podařilo prolomit ledy a získat velice rychle obrovské množství uživatelů, na které se samostatný Gemini od Googlu zatím moc nechytá. Nejde tak vyloučit, že by se něco podobného mohlo v menší míře podařit i SearchGPT, byť je pravdou, že tady máme příklad AI vyhledávání od Bingu. A ten Google rozhodně neohrozil ani předtím, ani ve své nové verzi.

Autor článku Adam Homola
Adam Homola
Nové technologie mě fascinují už od útlého věku. K dlouhodobému zájmu o hry a herní průmysl se mi postupem času přirozeně přidal i hardware, software, internetové služby a od roku 2022 i umělá inteligence.

Kapitoly článku