TOPlist

Tuhle značku si zapamatujte. Dreame vyrábí nejchytřejší robotické vysavače na světě

DreameBot robotický vysavač
  • Dreame expanduje do Evropy, první produkty už jsou dostupné i na českém trhu
  • Jejich robotické vysavače nepatří mezi nejlevnější, ale nabízejí ty nejpokročilejší technologie
  • Nejnovější DreameBot L20 Ultra jako první na světě disponuje posuvnými mopovacími podložkami

Troufám si tvrdit, že většina z vás o značce Dreame ještě neslyšela, ale zároveň se domnívám, že o ni v budoucnu budeme slýchat stále častěji. Dreame Technology, jak zní celý název, vznikla teprve v roce 2017 a od samého počátku se zaměřovala na vlastní vývoj chytrých robotických vysavačů. Aktuálně vlastní více než 785 patentů, čehož si pravděpodobně všimli i v Xiaomi a ještě na konci roku 2017 Dreame koupili. Brand nadále funguje zcela samostatně a snaží se profilovat jako prémiová značka chytrých vysavačů, a to nejen těch robotických, ale i tyčových. V jejich portfoliu nicméně najdeme i robotické sekačky či čističe do bazénů.

Expozice značky Dreame na veletrhu IFA 2023 v Berlíně
Expozice značky Dreame na veletrhu IFA 2023 v Berlíně

Některé produkty Dreame na českém trhu nalezneme právě pod brandem Xiaomi, jiné se prodávají přímo pod křídly Dreame. Jde například o vysavač Xiaomi Robot Vacuum X10+ (aka Dreame L10S Ultra), jehož podrobnou recenzi si můžete přečíst zde. V testu jsem nešetřil slovy chvály směrem ke kvalitám produktu a množství technologií, které vysavač využívá, a už tehdy jsem začal více pátrat po tom, co že je vlastně Dreame zač. Aktuálně testuji tyčový vysavač Dreame T30, který je konkurentem pro ikonický Dyson V11. Jeho recenzi vám na SMARTmanii nabídnu v průběhu příštího týdne.

DreameBot L20 Ultra: nejpokročilejší vysavač na trhu

V expozici společnosti Dreame mě hned na první pohled zaujala obří dokovací stanice, která patří k novému robotickému vysavači/mopu DreameBot L20 Ultra. Její rozměry jsou 60,65 × 42,6 × 49,9 cm, hmotnost 13,3 kg. Důvodů, proč je stanice takto velká, je hned několik. Nejde jen o podstatně větší nádrže na čistou (4,5 l) a špinavou (3,2 l) vodu (+ je zde prostor pro cca 0,5l dávkovač čistícího prostředku), ale svůj prostor musely dostat i některé nové technologie.

V budoucnu bude například Dreame k doku nabízet speciální kit, se kterým jej budete moci připojit na vodovodní přípojku a odpad, takže se vůbec nebudete muset starat o výměnu vody. Stejně jako v případě modelu Dreame L10S Ultra i zde na těle vysavače najdete dvě rotující mopovací podložky, které dokovací stanice umí automaticky vyčistit a vysušit. Novinkou u L20 Ultra je možnost automaticky podložky odložit v případě, že nejsou potřeba.

Prototyp dokovací stanice pro Dreame L20 Ultra s možností připojení na vodovodní přípojku a odpad
Prototyp kitu pro dokovací stanici robota Dreame L20 Ultra s možností připojení na vodovodní přípojku a odpad

Při najetí vysavače na koberec s nízkým vlasem dochází k automatickému přizvednutí mopovacích podložek. Nicméně pokud vysavač v místnosti detekuje koberec s vysokým či hustým vlasem, automaticky před úklidem této části zamíří do doku, kde si mopovací podložky „odloží“, vysaje koberec, vrátí se pro ně a pokračuje dál v úklidu.

 

Další vychytávkou, kterou zatím žádná jiná konkurence nenabízí, je možnost mopovací podložky o několik centimetrů vysunout mimo tělo robota, čímž se dokáže dostat i do hůře přístupných míst (doporučuji se podívat na video výše). Extrémní je i sací výkon (7000 Pa). Ani samotný robot není žádný drobeček – jeho rozměry jsou 35 × 35 × 10,38 cm, hmotnost 4,3 kg. Baterie se pyšní kapacitou 6400 mAh. Výrobce udává, že v nejslabším tichém režimu zvládne vysávat nebo mopovat 260 minut v kuse. Při vysávání a mopování zároveň výdrž v tichém režimu klesne na 180 minut.

Chytré mopování

V hadičce, která odvádí špinavou vodu z robota do nádoby, se nachází čidlo, které detekuje úroveň znečištění. V případě, že je koncentrace nečistot ve vodě vyšší, než jsou standardní hodnoty, software robota vyhodnotí, že je daná zóna či místnost více znečištěná a vrátí se zpět, aby úklid zopakoval. Software robota rovněž umí detekovat více než 55 odlišných typů objektů a překážek, kterým se má vyhnout.

Jediné, co zatím nevíme, je cena a dostupnost DreameBot L20 Ultra na evropském trhu. U českého zastoupení značky aktuálně zjišťuji, zda bude dostupný i u nás.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku