Trend Micro odhalilo v prvním čtvrtletí 5000 škodlivých aplikací pro Android

Společnost Trend Micro vydala novou zprávu, ve které shrnuje situaci v bezpečnostním odvětví pro první čtvrtletí letošního roku. Dle této zprávy došlo v prvních třech měsících k významnému posunu v přístupu v tomto odvětví k cíleným útokům a pokročilým perzistentním hrozbám, které jsou v současné době vnímány spíše jako dlouhodobé, průběžné kampaně a ne jako typické jednorázové destruktivní akce, které počítačoví zločinci upřednostňovali v minulosti. Hackeři využívají ke svým útokům mediálně známé události a slavné osobnosti včetně nedávné smrti popové zpěvačky Whitney Houston či šílenství kolem amerického basketbalisty Jeremyho Lina.

 

Analytici si též všimli, že počítačoví zločinci i nadále využívají nové oblasti zájmu uživatelů, hned jak se vyskytnou. Výzkum Luckycat a dalších APT aktivit odhalil úzce propojený  a na kampaních založený přístup počítačové špionáže. Kriminální online aktivity, které se soustředí na uživatele chytrých telefonů nevykazují  žádné známky slábnutí a výsledky z prvního čtvrtletí jsou připomínkou toho, že tito lidé pozorně sledují chování svých obětí a neustále tak obnovují svůj modus operandy. Hackeři čím dál častěji využívají rostoucího počtu uživatelů platformy Android, kteří v hojném počtu ze svých zařízení přistupují k internetu. Jen za první čtvrtletí letošního roku společnost Trend Micro identifikovala zhruba 5000 škodlivých aplikací pro operační systém Android.

   

Pokud se chcete hackerským útokům vyhnout, tak za stále klíčové pravidlo platí, aby jste si před nainstalováním aplikace velmi pozorně přečetli jaká práva jí vlastně povolujete. Za předpokladu, že nabydete jakýchkoliv pochybností, raději aplikaci neinstalujte. Obrovskou hrozbu představují i dnes velmi populární sociální sítě, ke kterým se často připojujeme skrze mobilní zařízení. Zde se nachází veliké množství škodlivého softwaru, který dokáže mnohými způsoby zneužít vaše osobní údaje. Použité technologie hackerů jsou natolik sofistikované, že stačí například pouze navštívit stránku, kterou vám poslal váš kamarád ve zprávě. Z těchto důvodů neberte zprávy o mobilních hrozbách na lehkou váhu a buďte při užívání svého smartphonu nanejvýš obezřetní. Mobilní zařízení se totiž stále častěji začleňují do našich běžných životů, což si hackeři velmi dobře uvědomují a snaží se toho všemi možnými způsoby využít ve svůj prospěch. 

Zdroj: Tisková zpráva

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku