Domů » Bleskovky » Továrny Foxconnu ovládnou roboti: Budou vyrábět nová zařízení od Apple

Továrny Foxconnu ovládnou roboti: Budou vyrábět nová zařízení od Apple

Prezident společnosti Foxconn Terry Gou na shromáždění valné hromady oznámil chystanou změnu výrobního procesu, v němž budou nově mít hlavní slovo roboti se jménem Foxbot. Jejich vývoj vstoupil do poslední fáze testování a počítá se s jejich brzkým nasazením.

 

Foxboty společnost testuje již rok a půl, teprve nyní však mají převzít na svá bedra část výroby. Prioritu v jejich používání má podle IT Home dostat největší zákazník Foxconnu, společnost Apple. Jeden Foxbot dokáže dokončit až 30 tisíc zařízení ročně, Foxconn jich hodlá do výroby nasadit 10 tisíc. Cena jednoho Foxbota činí 20 – 25 tisíc USD (kolem půl milionu Kč bez DPH), do jejich nasazení údajně investoval sám Apple.

   

Otázkou je, jak se nasazení robotů do výroby podepíše na zaměstnanosti, Foxconn je s 1,2 miliony zaměstnanci jedním z největších čínských zaměstnavatelů, pro výrobu nových iPhonů navíc otevřel dalších 100 000 míst. Jejich počet po nasazení Foxbotů nepochybně rapidně poklesne.  

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. Velda (neregistrovaný)

  Tak myslím, že ve „vyspělém“ světe nikoho nemusí štvát, že Číňanům, kteří vzali práci Američánům a Evropanům, vezmou nyní práci roboti. :-)

  • Rezza (neregistrovaný)

   Naopak to muze vest k navratu vyroby na misto spotreby a tedy do EU/USA. Protoze robot bude stat skoro vsude stejne a smazou se rozdily v cene pracovni sily. Otazkou pak zustava, komu se pak ty vyrobky budou prodavat :).

  • Velda (neregistrovaný)

   Made by robot made in USA :-D

   Nebo?

   Made in USA by robot made in China

   :o)

  • Petr (neregistrovaný)

   ….jak komu se budou prodávat… těm co ty roboty programujou, nebo si fakt myslíš že číňan z foxconu si může iPhone dovolit?

  • Petr (neregistrovaný): A ty myslíš že dělňasové z Ferrari všici jezdí do práce v….Ferrari?

 2. konecne dalsi porkok…ludia nemaju co robit na emchanickych cinnostiach…treba ich cim skor nahradit, aby ceny isli dole a rychlost pokroku zase narastla…ako je to smutne ze niekto pride o pracu, ale tak isto aj ciernych otrokov nahradili na bavlnenych plantaziach stroje, tak isto auta anrhadili vozy atd atd…

 3. Jenda (neregistrovaný)

  Výborně, vyřadit lidský faktor…Největší nebezpečí našeho věku…smázne to výrobní náklady a rozdíl mezi výrobou v Evropě nebo Číně a o práci lidé nepřijdou protože furt musí být někdo kdo toho robota bude seřizovat…o práci přijde dělník který se ale jako manuálně zručný člověk může uchytit jinde

  • presne tak, ludia maju mozog a preto by sa mali venovat mozgu, pracu rukami mozu prenechat na stroje

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).