Toshiba představila prototyp revolučního fotoaparátu: Zaostří až po vyfocení

Pokud se domníváte, že vývoj v oblasti fotoaparátů pro mobilní zařízení se zastavil na mrtvém bodě a veškeré inovace se omezily na pouhý nárůst megapixelů, jste na omylu. Japonská společnost Toshiba se totiž rozhodla, že uživatelům přinese zcela novou technologii pro fotografování, která umožní ostření až po pořízení konkrétního snímku. Ano, podobnou technologii již v letošním roce představila společnost Lytro, nicméně vývojářům Toshiby se podařilo sestavit modul, který je vhodný pro osazení do chytrých telefonů. Prototyp snímací jednotky má tvar krychle s rozměrem jeden centimetr a obsahuje pětset tisíc 0,03mm čoček, které po zmáčknutí spouště zaznamenají kompletní informace o dopadajícím světle na senzor a to včetně úhlů dopadajícíh paprsků.

    

Celý mechanismus lze zjednodušeně popsat jako složené hmyzí oko, které podobným způsobem zpracovává paprsky světla z velkého množství čoček. Po pořízení snímku se následně speciální software postará o zkombinování půl milionu různých obrázků do jedné fotografie. To uživateli dává možnost ostření na libovolnou část snímku až po jeho samotném vytvoření. Stejný princip lze údajně aplikovat i na natočené video, v němž lze zaostřit na vybrané objekty podobným způsobem.

S komercializací této velice zajímavé technologie se pak počítá nejdéle do konce roku 2013. Do té doby však vývojáři Toshiby budou muset ještě zapracovat na miniaturizaci celé snímací jednotky, aby ji bylo možné snadno implementovat do tenkých konstrukcí smartphonů a tabletů.

Zdroj

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku