Domů » Bleskovky » Toshiba představila prototyp revolučního fotoaparátu: Zaostří až po vyfocení

Toshiba představila prototyp revolučního fotoaparátu: Zaostří až po vyfocení

Pokud se domníváte, že vývoj v oblasti fotoaparátů pro mobilní zařízení se zastavil na mrtvém bodě a veškeré inovace se omezily na pouhý nárůst megapixelů, jste na omylu. Japonská společnost Toshiba se totiž rozhodla, že uživatelům přinese zcela novou technologii pro fotografování, která umožní ostření až po pořízení konkrétního snímku. Ano, podobnou technologii již v letošním roce představila společnost Lytro, nicméně vývojářům Toshiby se podařilo sestavit modul, který je vhodný pro osazení do chytrých telefonů. Prototyp snímací jednotky má tvar krychle s rozměrem jeden centimetr a obsahuje pětset tisíc 0,03mm čoček, které po zmáčknutí spouště zaznamenají kompletní informace o dopadajícím světle na senzor a to včetně úhlů dopadajícíh paprsků.

    

Celý mechanismus lze zjednodušeně popsat jako složené hmyzí oko, které podobným způsobem zpracovává paprsky světla z velkého množství čoček. Po pořízení snímku se následně speciální software postará o zkombinování půl milionu různých obrázků do jedné fotografie. To uživateli dává možnost ostření na libovolnou část snímku až po jeho samotném vytvoření. Stejný princip lze údajně aplikovat i na natočené video, v němž lze zaostřit na vybrané objekty podobným způsobem.

S komercializací této velice zajímavé technologie se pak počítá nejdéle do konce roku 2013. Do té doby však vývojáři Toshiby budou muset ještě zapracovat na miniaturizaci celé snímací jednotky, aby ji bylo možné snadno implementovat do tenkých konstrukcí smartphonů a tabletů.

Zdroj

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

10 komentářů

 1. Mene bulvaru, prosim. Jak muze byt technologie „zcela nova“, kdyz uz ji predstavilo Lytro? A to jsou jen nesrovnalosti napsane v clanku. Plenopticke kamery jsou zname uz nekolik let. Podobne „nafouknute“ clanky Smartmanii skodi… Misto prvnich tri vet by stacilo, kdybyste napsali, ze Toshiba predstavila plenoptickou kameru urcenou pro mobilni zarizeni (tedy jejich hlavni prinos je v miniaturizaci, ne v tom ze by prisli s novou technologii, jak se clanek snazi prezentovat).

  • Milan (neregistrovaný)

   Tak tady musím oponovat. Na textu mi narozdíl třeba od článků na zive.cz nepřijde nic bulvárního, naopak jsem rád za srozumitelné podání informací. Každému se asi redaktor zavděčit nemůže no.

  • suhulasim s WETHom

  • Taky souhlasím. Na zive.cz to sice ještě nemá, ale titulky typu „Neuvěřitelné! Cotulla portoval Windows RT na legendární HTC HD2“ jsou jak z Blesku…

  • Dáme na to příště pozor, nicméně zrovna u té portace Windows RT si myslím, že si označení „Neuvěřitelné“ zasloužilo, protože se Cotullovi povedl skutečně husarský kousek :)

 2. Musím teda říct že mi stačilo si přečíst jen nadpis, a hned mě taktéž jak píše v prvním příspěvku WETH napadlo zařízení od Lytra !

  • VVelda (neregistrovaný)

   Tak narvěte Lytro do smartphonu, tak aby nebyl tlustší jak centimetr a bude revoluční nadvakrát. ;-)

 3. petr (neregistrovaný)

  Da se to chapat tak, ze Toshiba predstavila technologii se kterou jeste neprisla. To ze ji predstavil nekdo jiny drive je v clanku uvedeno. Pro me informace nova a zajimava.

 4. oli (neregistrovaný)

  tak tak, lytro už tohle dávno umí :)

 5. detasek (neregistrovaný)

  Jdete už vážně do tmavých mist, všichni kdo tu pořád „jebete“ do smartmania.cz, když jste všichni tak chytrý a vše víte dřív, tak to tu nečtěte. Nikdo vas nenutí tak si neublizujte… Já sem za smartmania.cz rad.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).