Torque Pro: Palubní počítač a diagnostika vozu ve vašem Androidu (recenze)

V dnešní recenzi si představíme komplexní aplikaci Torque Pro, která poslouží jako palubní počítač a diagnostika vašeho vozu zároveň. S Androidem komunikuje přes Blutooth.

Dnes si představíme aplikaci Torque Pro, která je dostupná pro telefony s operačním systémem Android. Tato propracovaná aplikace slouží k diagnostice chybových kódů v řídící jednotce automobilu a k zobrazování reálných informací řídící jednotky na displeji vašeho telefonu. Aplikaci si můžete stáhnout z Google Play a to buď ve verzi Torque Lite zdarma (slouží spíše pro vyzkoušení) nebo plnohodnotnou verzi Torque Pro, která má mnohem širší možnosti použití než verze Lite. Placená verze aplikace stojí přibližně 88 Kč

  
Adaptér, instalace do diagnostické zásuvky

K propojení telefonu s automobilem budete potřebovat ještě adaptér do diagnostické zásuvky OBD2, nejlépe takový, který bude komunikovat s telefonem přes Bluetooth. Určitě je to elegantnější řešení než mít v autě natažený kabel od diagnostické zásuvky k telefonu. Ta je navíc často skryta na hůře přístupném místě. Doporučené adaptéry najdete na stránce aplikace.

 

Pro potřeby testu jsem použil adaptér ELM327 v novější verzi s přídomkem Mini. Ten na stránce aplikace spíše nedoporučují, pro horší kvalitu zpracování a poruchovost některých kusů, ale adaptér po celou dobu pracoval naprosto spolehlivě. Pro tuto volbu hovoří také cena, protože adaptér lze zakoupit v cenách od 14 USD. Oproti konkurenčním řešením je cena několikanásobně nižší. Nově je k dispozici ještě novější verze adaptéru Super Mini, kterou lze na aukčních serverech pořídit od 18 USD. Pojďme si ale představit co všechno aplikace nabízí.

Po prvním spuštění aplikace v telefonu je potřeba nastavit Profil automobilu. Tam si navolíte informace o konkrétním voze, jako je obsah válců, hmotnost s řidičem, objem palivové nádrže a další. Pokud jezdíte na alternativní palivo (LPG, E85 atd.), je potřeba jej také v profilu nastavit. Potom si můžete nastavit procentuální odchylku spotřeby a aplikace vám podle toho upraví zobrazované hodnoty o spotřebě. V Nastavení dále nakonfigurujete párování telefonu s modulem v diagnostické zásuvce, bez toho by komunikace příliš nefungovala. V nabídce Nastavení najdete celou řadu dalších položek, které slouží k detailnější konfiguraci modulu.

 

Realtime Information – informace v reálném čase

Pojďme si nyní popsat jednotlivé nabíkdy aplikace Torque. Pod první položkou s názvem Realitme information program nabízí možnost sledovat reálné informace z řídící jednotky vozu během jízdy. A nejen to, také umožní automaticky měřit některé jízdní veličiny. K dispozici máte sedm obrazovek na které můžete umístit „budíky“ s informacemi z řídící jednotky. Vybírat můžete z 22 typů widgetů a následně několika desítek senzorů, jejichž hodnoty vám zprostředkuje řídící jednotka na displej telefonu. Na závěr si vyberete jednu ze čtyř velikostí, protože právě od zvolené velikosti se odvíjí, kolik jich na plochu umístíte. Dle použité velikosti to bude 1 až 24 widgetů na jednu plochu. Popisy a názvy jednotlivých panelů si můžete změnit a přepsat případně na české.

  

Na displeji můžete zobrazit otáčky motoru, výkon, točivý moment, tlak turba, průměrnou spotřebu, okamžitou spotřebu, akceleraraci 0 – 100 km/h, deceleraci 100 – 0 km/h a spoustu dalších více či méně atraktivních údajů. Šíře měřených hodnot se samozřejmě mění podle konkrétního modelu automobilu.

  

Chybové kódy (Fault codes)

Zde můžete provést jednoduchou diagnostiku řídící jednotky motoru. Aplikace prohledá chybová hlášení jednotky a případně je zobrazí na displeji včetně kódu chyby. Ten si můžete dohledat v dokumentaci a posléze pomocí aplikace chybové kódy smazat. Do toho by se měli pouštět ale pouze lidé, kteří mají alespoň základní informace o tom, co činí.

  

Map View

Pokud Torque používáte během jízdy k zobrazení informací z řídící jednotky a máte zapnutou GPS,  potom v této části najdete záznamy vašich cest. Trasa je zakreslena do Google Earth a podle způsobu jízdy a rychlosti ji program barevně odliší. Podle barvy následně poznáte, kde jste jeli (ne)ekonomicky.

 

Dále je zde vyobrazena základní informace o délce trasy a době, za kterou jste ji projeli. Pokud se zaregistrujete na stránkách programu a nastavíte si ukládání údajů na server, můžete trasy prohlížet pohodlně v desktopovém prohlížeči, a to včetně zobrazení grafu rychlosti pro celou trasu.

  

Záznam jízdy

Tuto položku po první instalaci aplikace v Menu nenajdete. Jedná se o plugin, který si můžete zdarma doinstalovat. A co vlastně tento plugin dokáže? Pokud máte telefon uchycený na čelním skle a máte možnost fotoaparátem telefonu zaznamenávat vaší jízdu, tak vám plugin umožní nahrávat trasu za současného zobrazení zvolených „widgetů“ v další vrstvě videa. Volitelně je rovněž možné aktivovat zobrazení třetí poloprůhledné vrstvy s aktuální polohou na Google Mapách.

Po stažení potřebných nástrojů ze stránek autora aplikace je možné video exportovat do počítače. Plugin nabízí nastavení tří úrovní kvality videa a výsledek se odvíjí především od hardwarových parametrů vašeho telefonu. Současné pořizování videa ve vyšší kvalitě, běh aplikace Torque, komunikace přes Bluetooth s řídící jednotkou automobilu a GPS zaměření v Mapách hardwarové parametry telefonu řádně prověří.

Test Results – test senzorů

Tato nabídka slouží pro rychlou kontrolu spojení s jednotlivými senzory a kontrolu jejich činnosti.

 

Graphing aneb přehledné grafy

Realtime zobrazení zvolených hodnot v grafu. Tuto možnost ocení hlavně profesionálové, kteří mohou během jízdy sledovat hodnoty zvolených senzorů v reálném čase a tak snáze určit, zda pracují správně v celém provozním rozsahu. Pro zobrazení grafu se hodí displej s větší úhlopříčkou nebo tablet.

 

Adapter Status

Najdete zde aktuální stav připojení vašeho adaptéru OBD2 a případná chybová hlášení.

Nechybí ani podrobná nápověda

Položka Help v nabídce programu vás odkáže na domovskou stránku aplikace, kde najdete velmi podrobnou Wiki a diskuzní fórum.

Samotná aplikace je opravdu propracovaná a možnosti nastavení jsou široké. Můžete si například nastavit upozornění na různé situace, třeba na vysokou teplotu chladicí kapaliny, dosažení určité rychlosti atd. Autor aplikaci neustále vylepšuje a na Google Play se tak poměrně často objevují vylepšené verze. Z většiny obrazovek můžete pořídit screenhot přímo v aplikaci a sdílet ho na sociálních sítích jako je Facebook, Twitter nebo Google+. Na závěr snad jen dodám, že autor uvádí kompatibilitu s některými vozy od roku výroby 1996. Po roce výroby 2000, by program měl být kompatibilní s většinou automobilů vybavených diagnostickou zásuvkou OBD2.

 

U automobilů, které nejsou vybaveny palubním počítačem, jej Torque spolehlivě nahradí a pořizovací náklady jak aplikace, tak adaptéru, jsou vzhledem k tomu, co vám umožní, více než přijatelné (pár stovek korun). Mějte na paměti, že všechny operace s řídící jednotkou provádíte na vlastní nebezpečí a autor ani redakce nenesou odpovědnost za případné škody. Pokud máte k fungování modulu či aplikaci samotné nějaké dotazy, použijte prostor v komentářích.

Aplikaci Torque Lite můžete stáhnout zde, placenou verzi Pro najdete pod tímto odkazem.

Autor článku
Roman Vitámvás
Fanoušek moderních technologií a RC modelů. V redakci SMARTmania.cz působí od roku 2012 jako recenzent – externista.

Kapitoly článku