TOP 10 telefonů v roce 2005: ve znamení QWERTY klávesnic a širokých boků

V roce 2005 se nám o smartphonech v dnešní podobě mohlo ještě pár let zdát, na trhu se již však objevovaly modely, které byly funkčně alespoň trošku podobné. Tehdejším prodejním žebříčkům výrazně dominovala Nokia, která na celém světě prodávala desítky milionů svých zařízení. Operačním systémům pak dominoval Symbian, Windows Mobile, ale i BlackBerry. Pojďte se s námi podívat na 10 ikonických zařízení roku 2005, které byly především ve znamení připojení k internetu.

Samsung SGH-D720

Výsuvný telefon od Samsungu nesl před 12 lety velmi krkolomný název, jednalo se však o jednu z prvních sázek korejského výrobce na operační systém Symbian. Maličký displej měl uhlopříčku 1,8″ a hlavní fotoaparát s rozlišením 1,3 Mpx měl k dispozici i přisvětlovací diodu. Vnitřní paměť měla kapacitu 18 MB a operačním systémem byl již zmíněný Symbian ve verzi 7.

samsung-d720

Nokia N70

Společnost Nokia, která původně začínala jako papírna, se v dnešním výběru bude vyskytovat poměrně často. Aby také ne, před 12 lety v podstatě ovládala trh se svými revolučními telefony. Jedním z nich byla i Nokia N70. Ta se držela poměrně tradičního designu, poněkud výrazně však vystupovala přední kamerka pro videohovory. V době uvedení na trh neměl žádný jiný smartphone od Nokia více vnitřní paměti – uživatelé měli k dispozici bezedných 32 MB. Zadní fotoaparát zachytával události v rozlišení 2 megapixely a tlouška zařízení se ještě nedostala pod 2 centimetry.

nokia_n70

Nokia N90

Toto futuristické véčko budilo pozornost i když pouze leželo na stole. V zavřeném stavu se zdálo, jakoby něco přebývalo. Ano, mluvíme o zvláštním hrbu, díky kterému však mobil nabízel spoustu funkcionalit. Kromě možnosti otevřít telefon a pohodlně sledovat obsah na displeji (s tehdy perfektně ostrým rozlišením 352 x 416 pixelů, 259 ppi) bylo možné z telefonu udělat i videokameru s optikou Carl Zeiss a rozlišením 2 Mpx. Telefon běžel na dnes již neexistujícím operačním systému Symbian 8.1 S60 a tenkrát neuměl vibrovat.

nokia-n90

HTC Universal

Rok 2005 nahrával jak tehdejšímu operačnímu systému Windows Mobile, tak i hardwarovým klávesnicím. HTC Universal se stalo prvním „chytrým” telefonem, který běžel na Windows Mobile 5.0 a podporoval 3G i Wi-Fi. Zobrazovačem byl dotykový displej o uhlopříčce 3,6” s rozlišením 480 x 640 pixelů a plnohodnotnou fyzickou QWERTY klávesnicí. HTC však v té době ještě nevyrábělo pod svým jménem, a tak zařízení neslo název podle země a operátora, u kterého se prodávalo. Stejné zařízení tak můžeme znát pod jmény jako Qtek 9000, Dopod 900, nebo třeba T-Mobile MDA Pro. Jaký dojem tenkrát telefon vyvolal si můžete přečíst v podrobné recenzi.

htc_universal

HTC Wizard

Dalším komunikátorem od firmy HTC byl model Wizard. Ten také disponoval plnohodnotnou QWERTY klávesnicí, byl však o něco menší – dotykový displej měl uhlopříčku 2,8”. Výbavu pak doplňoval 1,3 megapixelový fotoaparát, 64 MB RAM a pořádné 128 MB úložiště, které šlo rozšířit paměťovými kartami miniSD až o 4 GB. K brouzdání po internetu sloužilo GPRS, Wi-Fi a telefon běžel na Windows Mobile 5.0. Stejně jako u modelu Universal byl Wizard znám pod mnoha jinými názvy, například Qtek 9100 či Dopod 838.

htc_wizard

Nokia 9300

Mezi telefony s hardwarovou QWERTY klávesnicí se řadí i Nokia 9300. Jednalo se v podstatě o dvoustranný telefon, který se dal používat jako ten klasický – na přední straně byl malý displej a klávesnice, po otevření se však odhalil obří 4” displej a velmi dobře vybavená klávesnice. Vnitřní paměť měla kapacitu 80 MB a telefon běžel na Symbianu 7.

nokia_9300

HP iPAQ hw6500

Společnost Hewlett-Packard během svého období na trhu se smartphony vydala spoustu telefonů na platformě Windows Mobile 5.0. Jedním z nich byl i model hw6500, který byl vlajkovou lodí pro rok 2005. Jeho 3 palcový čtvercový dotykový displej s rozlišením 240 x 240 pixelů doplňovala ještě QWERTY klávesnice, která oproti HTC nebyla vysouvací. Nedostalo se však na Wi-Fi a příliš chválený nebyl ani 1,3 megapixelový fotoaparát.

hp-hw6500

Palm Treo 650

Výrobcem, který před dvanácti lety vsadil na vlastní operační systém, byl Palm. Jeho model Treo 650 běžel na Palm OS, měl 2,7” čtvercový dotykový displej s rozlišením 320 x 320 pixelů a fotoaparát s rozlišením 0,3 Mpx. Paměť zařízení měla kapacitu 32 MB a poháněl jej procesor PXA270 od Intelu na frekvenci 312 MHz.

palm_treo_650

BlackBerry 7100

Série 7100 od kanadské firmy přišla na trh s poměrně zajímavou změnou. Jednalo se o řadu smartphonů, které dostaly klávesnici se dvěma písmenky na jedné klávese. To umožnilo výrazně zmenšit rozměry a práci usnadňovala prediktivní technologie SureType, se kterou bylo psaní mnohem jednodušší, než s T9 – díky snížení počtu písmenek ze tří na dvě na jednom tlačítku se predikce znatelně zlepšila. S těmito modely však BlackBerry necílilo ani tak na firmy, jako spíše na běžné uživatele.

blackberry_7100v

Sony Ericsson K750i

Roku 2005 také vévodila legenda výrobce Sony Ericsson, model K750i. I přes malý displej a často poruchový joystick si zařízení získalo velkou oblibu mezi uživateli. Původní 34 MB interní paměť bylo možné rozšířit paměťovou kartou o další 2 GB, což se hodilo při pohodlném pořizování fotografií, neboť telefon měl na boku hardwarovou spoušť fotoaparátu. Samotný modul fotoaparátu byl chráněn posuvnou krytkou, díky které si telefon nikdo nespletl. Podpora internetu však tenkrát nebyla příliš dobrá, K750i zvládalo pouze GPRS.

k750i

Jak jste na tom tenkrát byli vy?

Během posledních 12 let jsme se v oblasti telefonů velmi posunuli, těžko si i představit, že jsme si kdysi vystačili s takto „jednoduchou“ technologií. V té době se na trhu objevila i spousta dalších zajímavých telefonů; vzpomenete si, jaký jste tehdy používali vy?

10 výdobytků technologie, které frčely před 20 lety: pamatujete si na všechny?

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

30 komentářů

 1. Z textu jse mse to nedočetl a dnešní pubescenti nevím jak by to chápali, takže jen dodám
  Uni – sice má 3G ale absence EDGE
  Wizard – krom GPRS měl i EDGE
  A systém se dal krásně upravovat, ne jak ty pseudoúpravy u dnešních androidů

  • Ty „pseudoúpravy“ na Androidu mi zrovna připadají hodně podobný těm na VM z rodiny 6 jak možnostma, tak způsobem provedení. Až na to, že se člověk nemusí mazat s laděním romky a vhodnýho radia. Ale je pravda, že si člověk daleko víc vyhrál.

 2. htcjirka

  Nokia N70, Nokia N90, HTC Universal, HTC Wizard, Nokia 9300, Sony Ericsson K750i to všechno a mnoho dalšího se u mě ohřálo.HTC Universal byla srdcovka, k tomu sem se několikrát vracel.Mám ho dodnes ve sbírce.Fajn doba.

 3. Za ně na svoji dobu výborně fotící SEK750i a ještě lepší K800 a moc spokojen jsem byl i s N95.

  • A takový Palm TREO 650 byl na svoji dobu výborný telefon, měl jsem jej moc rád a ještě raději 750 s WM5/6, lituji že jsem se ho tehdy zbavil.

   • Tréo 650 byl vynikající kousek. Dle mě má evoluci v iPhone (jemný displej, Mute čudl, bezkonfigurační cellular, blbej jack, princip OS,… dost podobností).
    Byl to myslím i rekordman ve službě u dvou majitelů.
    Nebýt GPS absence, měl by ještě delší morální životnost. Když se to s PalmOS umělo, bez konkurence (opět obdoba s iOS).
    Ale svůj opus mag um už nikdy nepřekročili.

 4. mino (neregistrovaný)

  Sony Ericsson K750i – Legenda

 5. Tyler (neregistrovaný)

  N70 a zdržela se dlouho. S 512mb kartou a N-Gage hrana skvělý mobil. Dneska ji využívá maminka a nedá na ní dopustit. Za jedenáct let co jí doma máme potřebovala jen jednu výměnu baterky. Nesmrtelnej telefon!

 6. xHeretic

  Jo rok 2006, HTC Tytn2 neboli Kaiser za 20 000,-kč …v té době špička spolu s HTC Uni. Dotykový displej, GPS, Wifi a 3G v telefonu tehdy mělo jen pár nadšenců…tehdy jsem díky tomu začal Geocaching.
  Eurotel když pak spustil první 3G v Plzni, neuplatňoval tehdy FUP a můj Kaiser s malou appkou uměl vytvořit Wifi hotspot…bylo to rychlejší připojení než co jsem měl po kabelu :)

 7. Hoci som po HTC Wizard túžil, užíval som si EuroTel SDA, ktorý vystriedal HTC TyTN a ten následne HTC Touch Pro 2. Všetko skvelé zariadenia. A potom som ohrnul nos nad Windows Phone 7 a až keď prišiel Windows Phone 8 som prešiel rovno na Nokia Lumia 920, ktorá slúži dodnes a nahradila ju Lumia 1020, ktorá sekunduje Microsoft Lumia 950. Nokie so Symbianom som tiež okúsil (N70, E50, E52) a tiež ranné androidy (SE Xperia Mini Pro), avšak nič ma tak veľmi nezaujalo ako Windows vo všeobecnosti. Len ako umiera W10M a hlavne, ani nie OS, ale HW (pomaly žiadny dostupný rozumný model – 700€ za HP je fakt veľa), začínam uvažovať nad Honor 8, ktorý by možno nahradil Lumia 1020 a sekundoval Lumii 950, alebo iPhonom… Žartujem. L1020 je skvelá, L950 nie je tiež zlá. Škoda slabej podpory sw producentov a aplikačnej základne…

 8. kropovez (neregistrovaný)

  Kolem té doby jsem vlastnil K550i, později jsem si ho flashnul na W800i. Výborný telefon.

 9. Ondra (neregistrovaný)

  Ja jel na K750i byl jsem boss v te dobe :-)

 10. www.vadio.rocks (neregistrovaný)

  Tak ja jsem v te dobe pouzival Siemens SX1 :) a pomtuji si jak jsme si do nej hazeli hry z nokie Ngage a hrali gamboy hry pres emulator :D

  • TomasSX1

   Jop, Siemens SX1 (z toho aj moje meno) bola tiez moja srdcovka, mam doma v sufliku este tri kusy, kym som nepresiel na Wizarda.

 11. V té době jsem si taky pořídil za těžce vydělaný peníze SE K750i, kupodivu joystick slouží dodnes (mám ho v šuplíku jako poslední záchranu), ale krytka fotoaparátu nevydržela jeden z vánočních tahů, když jsem sebou praštil o zem.

  Pak už jsem přelezl na WM záležitosti od HTC a moc rád vzpomínám na Touch Pro a Pro 2 a hlavně na nesmrtelnýho Leoška HD2 :)

 12. Jak rád vzpomínám na tuhle dobu, kdy opravdové smartphony (s WM) byly jen pro lidi co tomu rozuměli.
  Dnes má smartphone každý jouda, který si jej pomalu ani nedokáže sám nastavit.

  BTW MDA Vario (to mám ještě někde v šuplíku, ale s nefunkčním flex kabelem), a ještě před ním MDA Compact byly perfektní „telefony“. Pamatuju, že Windows media player každý záviděl, to samé hru BubbleBreaker, která se se stylusem hrála výborně. Bohužel pořád nemůžu najít klon té původní verze na současné systémy.

 13. Pišta (neregistrovaný)

  V roce 2005 jsem už cca dva roky měl Nokii 7110 a ta mi vydržela až do roku 2011, kdy ji nahradila Nokia E7 a tu pak loni L640… A teď do mě! :)

 14. Skopix (neregistrovaný)

  Já měl v roce 2006(únor) motorolu mpx 220, byla to pro mě srdcovka, a nebýt toho že to hází na sluchátka ikdyž je tam nemám, tak bych ji používal doteď :-) po ní jsem měl i htc TyTN, prostě wm ať na sp nebo PDA mě uchvátilo :-)

 15. V roce 2005 u mě ještě dobíhala éra Siemensu, ALE v 2006 už byl první smart a to Mio A701 :) Originální firmware stál za pendrek, ale díky jednomu španělovi existovala ROM, na které vše jelo vcelku slušně ;-) A česká komunita, tak později zapracovala dokonce na firmware už s WM6.1

 16. Kultus (neregistrovaný)

  Prvni smart Eurotel SDA, vyborna vec od tenkrat neznameho HTC, ktery prodaval hlavne pres operatory. Konecne neco co se dalo upravit podle sveho. Pak uz se to vezlo: Asus P525 srdcovka do kapsy s dotykacem a klavesnici. HTC Kaiser 2 za 18K, HTC Diamond…a co dnes? SGS2,3,4 Lg G2, Note 4, S7e. Vse na svou dobu spicka ale uz to neni ono. Dnesni smartphony uz nemaji to kouzlo,jsou takove pecene holuby do huby proste nuda.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *