TOPlist

Aplikace Tomikup pomůže darovat i dostávat lepší dárky (recenze)

aplikace tomikup recenze

Vánoce, narozeniny, svatba nebo třeba narození miminka. Všechny tyto události jsou spojené s darováním dárků. A zvláště teď s blížícími se Vánocemi to bude velmi aktuální téma. Česká aplikace Tomikup si klade za cíl elegantním způsobem vyřešit problém s tím, jak darovat, nebo naopak dostávat jen ty opravdu chtěné dárky. Už nebudete muset předstírat radost z dárku, o kterém víte, že se na něj bude jen prášit – a buďme k sobě upřímní, nevhodný dárek někdy dostal každý, a to i od svých nejbližších.

Tomikup slibuje pomoci organizovat hromadné obdarovávání, vést si seznam přání, zaznamenávat vlastní nápady na dárky pro blízké a několik dalších funkcí. Plní opravdu to, co slibuje? Na to se podíváme v dnešní recenzi.Tomikup je dostupný jako aplikace pro Android, iOS a funguje také ve webové verzi.

Pro koho je vlastně Tomikup určen?

Hned na úvod se nabízí otázka, kdo by měl být typickým uživatelem. Aplikaci pochopitelně může využívat v podstatě kdokoliv, nicméně nejvíce vhod přijde asi ve velkých rodinách či mezi kamarády. Aplikaci využijí bezesporu velké rodiny žijící napříč republikou. Tomikup vám ale pomůže i s dárky pro vaši drahou polovičku.

Je třeba říct, že aplikaci lze využívat několika způsoby. Využít ji lze dokonce i k tvorbě přehledných nákupních seznamů, v rámci kterých můžete dokonce jednotlivé položky řadit do regálů. Díky tomu máte ihned přehled o tom, jaký typ zboží potřebujete koupit.

Seznamy přání

Středobodem aplikace jsou seznamy přání. Do nich si obdarovaný může zapisovat věci, o něž by měl zájem. Využít to lze samozřejmě v průběhu roku pro aktuální nápady třeba na narozeninové dárky, ale také jako jednorázový seznam svatebních darů, či třeba dárků pro novorozence.

Z pohledu obdarovaného

Do těchto seznamů přání lze zapisovat všemožné položky, přičemž u každé z nich lze nastavit také prioritu. Právě například při tvorbě seznamu svatebních darů tak můžete dát najevo, že mixér by se hodil více než ozdobný kobereček do předsíně.

Každá položka také po rozkliknutí může obsahovat detaily. Nastavit lze fotografii vysněného předmětu, popisek a případně i konkrétní odkaz. Snadno tak můžete určit, jestli chcete být překvapeni a uvést třeba jen „skleničky na víno“, nebo konkrétně uvést, že chcete jedno specifické tričko z oblíbeného eshopu.

Vytvořený seznam přání pak můžete sdílet s přáteli v rámci aplikace. Lze také vygenerovat odkaz, který lze například odeslat emailem. Ten vede na webovou verzi seznamu, k němuž budou mít přístup i neregistrovaní uživatelé.

Jednotlivým seznamům lze také přiřazovat různé motivy. Na výběr máte několik přednastavených témat (svatba, miminko…) a nahrát můžete i vlastní fotografii. Změnu motivu je třeba provést na webu v přehledu jednotlivých přání a v mobilní aplikaci se nijak neprojeví. Uvidí ji tedy prakticky pouze ti uživatelé, kterým zašlete odkaz na seznam a využijí webovou verzi seznamu.

Soukromý seznam

Ne každý seznam přání asi chcete sdílet se všemi přáteli v aplikaci. Je například vcelku pochopitelné, že většina lidí nechce, aby jejich soukromá narozeninová přání viděli kolegové z práce. Je zde tedy možnost vytvořit „soukromý seznam“, který prostě budete sdílet jen s vybraným okruhem přátel, či pouze jednou osobou.

Ať už u stávajícího či nového seznamu tedy kliknete na ozubené kolečko (funguje v aplikaci i na webu) a nastavíte přátele, jímž se seznam má zobrazovat. Je však třeba upozornit, že ve výchozím stavu se nový seznam zobrazuje všem. Než do něj tedy začnete přidávat položky, přesvědčte se, že ho opravdu sdílíte jen s tím, s kým chcete.

Z pohledu dárce

Jakožto dárce můžete ze seznamu oslavence pochopitelně libovolně vybírat. Aby se zamezilo tomu, že si jeden dárek vybere více lidí, je připravena funkce pro rezervování. Ta dárek přesune do vašeho nákupního seznamu, kde ho budete mít stále na očích. Ostatní uživatelé pak uvidí, že už si daný dárek někdo vybral a nemají ho kupovat. Obdarovaný přitom o ničem nemusí vědět a nepřijde tak o překvapení, které z dárků dostane.

Z nákupního seznamu mimochodem máte možnost dárek přímo koupit. Pokud obdarovaný poskytl odkaz na konkrétní produkt na eshopu, není samozřejmě co řešit. Práci ale máte usnadněnou i v případě obecnějšího zadání. V detailu dárku totiž najdete tlačítko „Najít nejlevnější“, které otevře známý srovnávač cen Heuréka s patřičným vyhledávacím termínem.

Po zakoupení už stačí pouze odškrtnout políčko vedle daného dárku a položka se v seznamu přeškrtne.

Profil uživatele

Ještě než se dostaneme k tomu, jak funguje přidávání profilů přátel, podívejme se na to, co v nich vlastně najdete. Obdarovávaný totiž může kromě seznamu dárků přiblížit svá přání právě ve svém profilu.

Kromě základních informací, jako je jméno, datum narození a pohlaví totiž v profilu můžete vyplnit také velikost bot, kalhot, konfekční velikost, oblíbenou barvu, a dokonce lze přidat i libovolnou poznámku. Nemusíte tak ke každému nápadu na dárek vypisovat vaši velikost, či se rozepisovat o vhodné barvě. Velmi užitečná pak může být také zmiňovaná poznámka. Do ní totiž lze napsat například to, že některé dárky opravdu nechcete. S trochou štěstí se vám tak přestanou ve skříni hromadit nevyžádané voňavky či kýčovití andělíčci.

Přidávání přátel

V článku jsme se několikrát zmiňovali o interakci mezi uživateli. Aby bylo možno sdílet seznamy přání a rezervovat si dárky, musíte pochopitelně mít v aplikaci přidané přátele. Ty si lze přidat velmi jednoduše pomocí vyhledávacího pole, do nějž můžete zadat emailovou adresu či jméno hledaného přítele. Pokud již má profil, zobrazí se vám. Pokud ne, můžete ho do aplikace pozvat pomocí tlačítka.

Samotná registrace do Tomikup je velmi jednoduchá a lze ji nahradit také přihlášením pomocí Google či Facebook účtu.

Jde to i bez účtu

Může samozřejmě nastat situace, kdy byste chtěli nějakým způsobem pracovat s uživatelem, který na platformě není a být nechce. Typicky na tuto situaci narazíte například pokud si budete chtít vytvořit seznam nápadů dárků pro babičku, která ale nerada používá moderní technologie. Naštěstí babičku nemusíte nutit se registrovat a stačí si ji přidat jako tzv. virtuálního přítele. S tím lze následně standardně pracovat, takže seznam nápadů můžete například sdílet se zbytkem rodiny. A pokud se jednoho dne babička přeci jen rozhodne registrovat, lze virtuální a opravdový účet sloučit.

Jedinou nevýhodou je, že v době psaní recenze nebylo možné virtuálního přítele vytvořit v aplikaci. Musíte tedy zamířit na web, kde už je celá operace velmi přímočará.

Další funkce

Tomikup nabízí i několik dalších funkcí, které jsou určeny především pro usnadnění práce s aplikací, resp. její webovou formou.

Tlačítko do prohlížeče

Na webu Tomikup.cz si lze přidat na lištu záložek prohlížeče tlačítko, kterým následně můžete rychle přidávat zboží z eshopů do vašeho seznamu přání. Po technické stránce je řešení tohoto tlačítka poněkud netradiční. Nejde o doplněk, prostě pouze přetáhnete tlačítko ze stránky na lištu záložek a následně kliknutím na něj vyvoláte patřičný dialog.

V našem testování tato funkce plnila svůj účel. Pokud jí ale tak úplně nedůvěřujete a preferujete klasické rozšíření, je k dispozici pro Chrome i Firefox.

K dispozici je mimochodem i obdobná funkce pro majitele eshopů. Ta jim umožňuje implementovat přímo do svého systému tlačítko pro uživatele používající Tomikup.

Připomínání narozenin

Tomikup umí formou emailů i notifikací v aplikaci informovat o tom, že se blíží narozeniny přátel. To je poměrně praktická funkce, navzdory tomu, že ji lze nahradit kalendářem v telefonu. Výhodou použití řešení v aplikaci je to, že se vám budou plošně připomínat narozeniny všech (i nových) přátel a nemusíte řešit zapisování narozenin a nastavování připomínání.

Nastavení však lze opět provést pouze na webu, což je poněkud zvláštní, vzhledem k tomu, že se upozornění ve výsledku zobrazí v mobilní aplikaci.

Recenze aplikace Tomikup: závěrečné hodnocení

Popsali jsme naprostou většinu podstatných funkcí a je tak čas zhodnotit aplikaci jako celek. Oceňujeme dobrý nápad a uživatelskou vstřícnost. Aplikace nenutí k registraci a se seznamy přání tak mohou pracovat i neregistrovaní lidé. To je poměrně zásadním plusem umožňujícím využití právě pro příležitosti typu svateb, kde se očekává zájem mnoha lidí. Na webu najdete také přehledný popis všech funkcí, několik videí vysvětlujících ovládání, a dokonce i pár tipů na praktické využití.

Aplikace i web jsou graficky poměrně povedené a působí přehledně. Nelze si však nevšimnout, že občas něco není tak úplně dotaženo do konce. Několikrát jsme zmiňovali například to, že některé funkce lze využít pouze na webu. Aplikace tak za webovou verzí nepatrně zaostává. Na webu zase lze občas narazit na nefunkční odkaz, ale to by měl výrobce brzy napravit.

Celkově je však Tomikup podle našeho názoru povedený nástroj, který dokáže ušetřit spoustu starostí a zejména při nakupování vánočních dárku či organizování velkých oslav je skutečně velkým přínosem. Mobilní aplikace není zatím tak vychytaná jako její webová část, ale autoři ji neustále zdokonalují. Ve výsledku Tomikup funguje tak, jak slibuje, takže rozhodně doporučujeme ho tyto Vánoce vyzkoušet. Určitě vám ušetří spoustu času a práce s organizací dárků.

Autor článku Tomáš Krompolc
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku