Domů » Bleskovky » To je rychlost: Nový iOS 8 je už na 46 % jablečných zařízení

To je rychlost: Nový iOS 8 je už na 46 % jablečných zařízení

Stránka podpory vývojářů Applu odhalila, jak rychle se šíří nová verze systému iOS 8 do podporovaných iPhonů, iPadů a iPodů. iOS 8 se do volné distribuce dostal teprve minulou středu, ale již v neděli byla tato aktualizace nainstalovaná na celých 46 % zařízení, připojených k App Storu. Pro představu, 10 měsíců starý Android 4.4 KitKat dosáhl za celou dobu od zahájení své distribuce penetrace jen zhruba na 25 % zařízení.

Poměrně rychlému šíření samozřejmě dopomáhá menší množství hardwaru (v porovnání s Androidem), na který je možné tuto aktualizaci instalovat, ale zároveň také ukazuje bolestnější stránku upgradu. Spousta uživatelů byla nepříjemně překvapena množstvím potřebného prostoru pro stažení a samotnou instalaci iOS 8. Stejně tak je po nahrání nejnovějšího operačního systému hlášena celá řada problémů s aplikacemi třetích stran, zpomalení celého telefonu (ne už při čisté instalaci iOS8) a podobně. Dá se ale předpokládat, že jak u samotného iOS 8, tak i u aplikací ostatních vývojářů dojde k rychlé nápravě, právě z důvodu rychlosti šíření systému na další zařízení.

Ivan Stloukal

26 komentářů

 1. xaveric (neregistrovaný)

  nevíte prosím jak je na tom s nainstalovanými verzemi také WindowsPhone?

 2. jaka je metodika mereni? Srovnavaji se zarizeni, pro ktera je upgrade dostupny nebo vsechna zarizeni?

 3. Tleskám, tomu se říká kvalitní podpora.

  Žádné postupné, podivné uvolňování podle regionu.

  Apple dávám +1

  • On ti tu někdo vysvětlí, proč je lepší aktualizovat podle regionů, operátorů a kdo ví jakých dalších nesmyslů:)

  • padre (neregistrovaný)

   To je skvele dat vsetko naraz, hlavne na 4s kde to laguje jak prasa

  • Je to super, že některé regiony musí čekat.

  • Ovšem je otázka, jestli o tento nedodělaný zmetek z těch 46% někdo stál. Proboha, to si to v Applu nikdo nevyzkoušel? Vždyť už minutu po nainstalování bylo jasný, že to je zmetek

  • Ale ono se to přece aktualizuje podle regionů :D … jen to stihnou v průběhu jednoho dne :))

  • Jistě, ale některé regiony, které jsou otestované dřív musí čekat na ty pomalejší.

 4. appleman (neregistrovaný)

  Dnes su to len 2 clanky o apple, mali by ste sa zlepšit :)

  • Jeden je o tom, jak se IP6+ láme a druhý je o tom, že některé regiony musí čekat, až bude vše k dispozici všude.

  • Rozmyslam ze ci by sa smartmania nemala premenovat na applemania :D

 5. lerion (neregistrovaný)

  Článek hovoří o „46 % jablečných zařízení“ – takže v tom jsou započítané i Macbooky, iPhony 4 a starší, a jiná zařízení, která iOS8 nedostanou?

  Asi ne, že? Takže titulek je lživý.

  • Dan (neregistrovaný)

   Stačí nebejt dement a nerejpat se v kravinách a kontext nadpisu ti dojde.

   Do mobilního systému nebudeš logicky počítat i kompy s OS X a stejně tak nebudeš započítávat starší generaci zařízení, pro které update ani není.

   Takže speciálně pro rejpající hlupáky jako jsi ty: 46% „mobilních“ zařízení, pro které je update dostupný.

  • lerion (neregistrovaný)

   Mě to jako kravina nepřijde – 46% „mobilních“ zařízení, pro které je update dostupný je o stovky milionů jiné číslo než 46 % jablečných zařízení.

   Je to úplně stejná blbost, jako kdyby někdo napsal, že Windows Phone 8.1 je na X % okenatých zařízení.

  • Dan (neregistrovaný)

   Jenže nikde se nepíše o celkovym počtu celosvětově aktivních zařízení. Kdyby se tahle dvě čísla spojovala (46% a celkový počet zařízení), tak je to něco jiného. Graf je tam celkem zcestnej, vzhledem k tomu že pro Android telefony si dostupnost updatu určuje výrobce telefonu a ne vývojář systému (a i zde je stejnej problém, že některá zařízení prostě nemají HW pro update – není pro ně dostupný. Stejně tak jako WP7.8 – WP8 a výš).

  • WP8 by som z toho vynechal. Jediny Telefon ktory nedostal Update kvoli HW je HTC 8S..ale ze vraj uz aj na tom pracuju :)

  • Martin II (neregistrovaný)

   TomasSX1: Tato nepravdiva informacia sa tu dookola opakuje. HTC 8s dostane WP8.1. HTC oznamilo ze HTC 8s uz nedostane WP 8.1 GDR1. [odkaz]

  • Ved pisem aj ja…ale nie je to tym ze MS to nechce..ja to tym ze HTC to pokazilo rozlozenim pamate. Inac by bol aj 8S Dostal GDR1. Takze to co pisal DAN je kus mimo pre WP8, na Android to plati v plnej mierke

  • Dan (neregistrovaný)

   HTC neřešte, o to nejde. Šlo o ten příklad, že se tam nedá počítat část zařízení, pro které neni update ani určený. Tim WP7.8 – WP8 jsem myslel třeba Lumia 900. WP8 taky nedostala, stejně jako iP4 nedostal iOS8.

  • No situaciu pri WP7.8 a WP8 Bola trosku ina ako situacia iP4 a iOS8…je to zly priklad.

  • Dan (neregistrovaný)

   Dobře. Apple totiž neudělal zbytečnej zmetek co potřeboval totální restart.

 6. Obdivuji, rychlé zahájení prodejů, pohádkové prodeje a velká penetrace nové verze OS na celku. O tomto si mohou všichni ostatní jen nechat zdát :)

 7. iOS8 je zmatok. Kamaratka v nemecku predava na desiatky kusov ajfonov a sama je i…Fonacka ale jednoznacne tvrdi ze iOS8 je nedorobok tak ako na zaciatku bol iOS7.

  • S tím souhlasím a nemusím prodávat desítky iPhonů :D …. ale stejně tak se nebojím toho, že by to Apple nedotáhl k plné spokojenosti zákazníků (stejně jako v případě iOS7).

 8. To není jako MS, ten uvolňuje jednu aktualizaci tři čtvrtě roku. GDR 1 je dostupná jen pro L930 a ještě jen někde. Než bude pro všechny modely Lumia bude polovina roku 2015.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).