- HarmonyOS se chystá na novou éru
- Huawei ze systému odstraní kód AOSP a podporu Android aplikací
- Nová verze systému je prý připravena na postupné nasazení
Už jsou to čtyři roky, kdy se společnost Huawei ocitla na černé listině Spojených států, čímž byla výrazně oslabena její pozice na globálním trhu se smartphony. Čínská firma rázem přišla o přístup k americkým technologiím a službám a od té doby se snaží mezi sankcemi kličkovat, jak to jen jde. Telefony Huawei se dlouhou dobu musely obejít bez podpory sítí 5G a služeb Googlu, avšak i bez nich si dokázaly na světě najít své místo. Jak to bude v budoucnu?
Budoucí podpora sítí 5G zaručena? Ne tak docela
Společnost Huawei před nedávnem představila dva nové smartphony – klasický Mate 60 Pro a ohebný Mate X5. Společným jmenovatelem obou telefonů je čipset Kirin 9000S s podporou sítí 5G, o kterém se nejprve spekulovalo, že jej vyrábí čínská společnost SMIC, nakonec se ale zřejmě jedná o tři roky starý přebrandovaný Kirin 9000 z dílny tchajwanského TSMC.
Truth time 👁️
Deep stalking kernel level
Does SMIC really made kirin ?
Does 7nm actually possible with legacy DUV machine ?
Who made Huawei Kirin 9000s ?Why there's a lot of weird information, like in Image #1 , Kirin 9000s classified as 5nm 😶
Image #2, known information of… pic.twitter.com/fCptqjgw0d
— RGcloudS (@RGcloudS) October 10, 2023
Naznačují to špionážní fotografie samotného čipsetu i podezřelé údaje v kódu systému. Pokud se tato informace potvrdí, je pravděpodobné, že Huawei má těchto čipů omezené množství, a k dalším se pravděpodobně nedostane – SMIC totiž nedisponuje tak pokročilými výrobními procesy jako TSMC. Jsme tedy zvědaví, jaké čipsety dostanou příští smartphony Huawei a zda si podporu sítí 5G ponechají i nadále.
Konec podpory aplikací pro Android
Smartphony Huawei rovněž trpí absencí služeb a aplikací od Googlu. Ty je sice možné skrze všemožné nástroje do telefonů dostat, nejedná se ale o oficiální řešení se zajištěnou bezchybnou funkčností. Jak se navíc ukazuje, jedná se pouze o dočasné řešení, než se Huawei se službami Google definitivně rozloučí.
Huawei do svých zařízení z posledních let nasazuje platformu HarmonyOS, která má základy v open source verzi systému Android (AOSP), a dokonce podporuje i jeho aplikace. Letos v létě ale čínská firma představila vývojářům novou generaci platformy HarmonyOS Next, která přinese několik zásadních úprav.
Zatímco vzhled má zůstat víceméně stejný jako u současné verze, uvnitř se bude jednat o zbrusu nový systém – kód AOSP má být zcela odstraněn, systém se bude zcela spoléhat na vlastní jádro. HarmonyOS Next má podporovat pouze instalační balíčky ve formátu HAP, což znamená konec podpory aplikací navržených pro Android.
HarmonyOS Next je podle šéfa Huawei Richarda Yu údajně připraven na masové rozšíření, avšak dá se předpokládat, že k němu dojde nejprve v Číně. Na tamním trhu není absence aplikací a služeb Google nijak bolestivá a navíc na něm vzniká řada nativních aplikací přímo pro HarmonyOS. Huawei nabírá do softwarového vývoje mnoho nových zaměstnanců, jimž slibuje nadprůměrné výdělky.
0 %
Trust Meter
Nakolik věříme tomuto úniku?