Domů » Bleskovky » Tim Cook čelí kritice senátorů za „zoufalou“ náklonnost k Číně

Tim Cook čelí kritice senátorů za „zoufalou“ náklonnost k Číně

Když relativně nedávno Apple odstranil ze své čínské varianty App Storu aplikace odporující tamním zákonům (zejména VPN pro obcházení státní cenzury), sklidil za to Tim Cook kritiku od amerických senátorů Patricka Leahyho a neúspěšného kandidáta na amerického prezidenta Teda Cruze.

Senátorům vadí zejména to, že jde Apple „na ruku“ čínské komunistické vládě a vlastně jí pomáhá s cenzurou internetu. Reakce Applu spočívala v tom, že mu v podstatě nic jiného nezbývá, pokud chce své produkty nadále v Číně prodávat.

Ke kritice se nyní přidal další prominentní senátor a neúspěšný kandidát na prezidenta Marco Rubio, který v proslovu v senátu kritizoval nedávnou návštěvu Tima Cooka na čínské internetové konferenci. Rubio doslova řekl, že „Apple chce zoufale proniknout na čínský trh“ a kvůli tomu, že je zde potenciál pro vydělání obrovského množství peněz, je přitom ochoten opomenout americké hodnoty týkající se svobody.

Marco Rubio hovoří na konferenci ACU (Zdroj: Gage Skidmore)

Apple dále kritizoval za pokrytecké poučování o lidských právech a svobodě slova v USA, zatímco v Číně se neštítí spolupráce s vládou zásadně omezující svobodu slova i další lidská práva.

Pro úplnost je třeba dodat, že kritizované konference se zúčastnil i Sundar Pichai z Googlu a někteří představitelé Microsoftu, Facebooku a Cisca. Tim Cook nicméně vystoupil nejvýrazněji, protože měl úvodní proslov konference.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

9 komentářů

 1. TVL, a zoufala naklonost k chlapcum jim vubec nevadi?

 2. No tak do toho už nikomu nic neni.

 3. Tvoe to je síla, a doma si nabourávají síťovou neutralitu, omg…

 4. Však to je ta opěvovaná filozofie applu.. vydělat co nejvíc i za cenu porušování lidských práv…

  • Nezaměňuj Apple a Nokii kámo. A navíc si pleteš Apple a Foxconn. Takhle offtopic post se jen tak nevidí. Pátek začíná zostra…

  • Spatna diskuse, tema neni Nokia:) Patek u tebe pokracuje, bohuzel takovyhle offtopic u uniho vidime kazdy den

 5. Firmy z USA se zatím chovají pragmaticky což přispívá k porozumění mezi národy a obyčejnými lidmi.
  Kdo se chová naprosto neprofesionálně jsou politici a vlády v zajetí ideologických předsudků.
  Nedělám si žádné iluze o tom jak jsou na tom USA v uvedené oblasti. Je to jen stejná propaganda jakou používají í jiné mocnosti. Pokud nevěříte, zkuste si přečíst zprávy z nezávislých médií o špiclování nejen občanů z jiných zemí ale í vlastních obyvatel.
  Takový je současný svět a je jen na nás, zda bude ještě horsi.

 6. Vždy když člověk jede do zahraničí, tak je upozorňován na to, že pokud je v cizí zemi, tak se na něj vztahují zákony dané země a to bez výjimky. Nevím proč by pro firmy měl být jiný metr.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).