Domů » Bleskovky » Tim Cook čelí kritice senátorů za „zoufalou“ náklonnost k Číně

Tim Cook čelí kritice senátorů za „zoufalou“ náklonnost k Číně

Když relativně nedávno Apple odstranil ze své čínské varianty App Storu aplikace odporující tamním zákonům (zejména VPN pro obcházení státní cenzury), sklidil za to Tim Cook kritiku od amerických senátorů Patricka Leahyho a neúspěšného kandidáta na amerického prezidenta Teda Cruze.

Senátorům vadí zejména to, že jde Apple „na ruku“ čínské komunistické vládě a vlastně jí pomáhá s cenzurou internetu. Reakce Applu spočívala v tom, že mu v podstatě nic jiného nezbývá, pokud chce své produkty nadále v Číně prodávat.

Ke kritice se nyní přidal další prominentní senátor a neúspěšný kandidát na prezidenta Marco Rubio, který v proslovu v senátu kritizoval nedávnou návštěvu Tima Cooka na čínské internetové konferenci. Rubio doslova řekl, že „Apple chce zoufale proniknout na čínský trh“ a kvůli tomu, že je zde potenciál pro vydělání obrovského množství peněz, je přitom ochoten opomenout americké hodnoty týkající se svobody.

Marco Rubio hovoří na konferenci ACU (Zdroj: Gage Skidmore)

Apple dále kritizoval za pokrytecké poučování o lidských právech a svobodě slova v USA, zatímco v Číně se neštítí spolupráce s vládou zásadně omezující svobodu slova i další lidská práva.

Pro úplnost je třeba dodat, že kritizované konference se zúčastnil i Sundar Pichai z Googlu a někteří představitelé Microsoftu, Facebooku a Cisca. Tim Cook nicméně vystoupil nejvýrazněji, protože měl úvodní proslov konference.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments