TikTok má problém. Americký úřad žádá jeho odstranění z App Store i Google Play

aplikace tiktok

Sociální síť TikTok je oblíbená především mezi mladými. Ačkoli starší generace nad krátkými a mnohdy bezobsažnými videoklipy jen kroutí hlavou, někteří se snaží je rovnou zakázat. To je případ americké Federální komise pro komunikaci (Federal Communications Commission, zkráceně FCC), konkrétně jejího předsedy Brendana Carra. Ten vyzval generální ředitele Sundara Pitchaie z Googlu a Tima Cooka z Applu, aby populární aplikaci smazali z Obchodu Play, respektive z App Store.

Podle jeho slov je TikTok „sofistikovaným sledovacím nástrojem, který sbírá velké množství osobních a citlivých údajů.“ Aplikace má sbírat například historii vyhledávání, otisky obličeje i hlasu či dokonce vzorce psaní na klávesnici a data uložená ve schránce. Požadavek se opírá o zprávu zveřejněnou serverem BuzzFeed News, která nevyznívá pro čínskou platformu zrovna pozitivně.tiktokNepřehlédněte

Donald Trump rozhodl: TikTok a WeChat zítra zmizí z amerických obchodů aplikací

Aplikace TikTok, která patří společnosti ByteDance, v září 2021 pokořila metu 1 miliardy uživatelů, kteří v ní průměrně stráví 52 minut každý den. Pokusů o její zakázání bylo v minulosti hned několik, přičemž nejaktivnější v tomto ohledu byl bývalý americký prezident Donald Trump. Zákaz instalovat TikTok na služební telefony mají zaměstnanci vojenských organizací, bezpečnostních agentur a také některých velkých firem, jako je kupříkladu banka Wells Fargo.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku