Sociální síť TikTok je oblíbená především mezi mladými. Ačkoli starší generace nad krátkými a mnohdy bezobsažnými videoklipy jen kroutí hlavou, někteří se snaží je rovnou zakázat. To je případ americké Federální komise pro komunikaci (Federal Communications Commission, zkráceně FCC), konkrétně jejího předsedy Brendana Carra. Ten vyzval generální ředitele Sundara Pitchaie z Googlu a Tima Cooka z Applu, aby populární aplikaci smazali z Obchodu Play, respektive z App Store.
TikTok is not just another video app.
That’s the sheep’s clothing.It harvests swaths of sensitive data that new reports show are being accessed in Beijing.
I’ve called on @Apple & @Google to remove TikTok from their app stores for its pattern of surreptitious data practices. pic.twitter.com/Le01fBpNjn
— Brendan Carr (@BrendanCarrFCC) June 28, 2022
Podle jeho slov je TikTok „sofistikovaným sledovacím nástrojem, který sbírá velké množství osobních a citlivých údajů.“ Aplikace má sbírat například historii vyhledávání, otisky obličeje i hlasu či dokonce vzorce psaní na klávesnici a data uložená ve schránce. Požadavek se opírá o zprávu zveřejněnou serverem BuzzFeed News, která nevyznívá pro čínskou platformu zrovna pozitivně.
Aplikace TikTok, která patří společnosti ByteDance, v září 2021 pokořila metu 1 miliardy uživatelů, kteří v ní průměrně stráví 52 minut každý den. Pokusů o její zakázání bylo v minulosti hned několik, přičemž nejaktivnější v tomto ohledu byl bývalý americký prezident Donald Trump. Zákaz instalovat TikTok na služební telefony mají zaměstnanci vojenských organizací, bezpečnostních agentur a také některých velkých firem, jako je kupříkladu banka Wells Fargo.