Domů » Bleskovky » Donald Trump rozhodl: TikTok a WeChat zítra zmizí z amerických obchodů aplikací

Donald Trump rozhodl: TikTok a WeChat zítra zmizí z amerických obchodů aplikací

Dnešní den je posledním, kdy si mohou američtí uživatelé stáhnout do svých zařízení aplikace sociálních sítí TikTok a WeChat. Zítra totiž vzejde v platnost srpnové nařízení amerického prezidenta Donalda Trumpa, které mohl zvrátit pouze odprodej amerických aktivit těchto služeb do rukou některé z amerických firem.

Od zítřka si američané nenainstalují ani TikTok, ani WeChat

V této oblasti byl aktivnější provozovatel TikToku (společnost ByteDance), který nejprve jednal o převzetí svých amerických aktivit se společností Microsoft, nakonec se však dohodl na technologickém partnerství s firmou Oracle. Donald Trump ale zjevně nehodlá ustoupit ani o píď; dohoda o technologickém partnerství se mu nelíbí a rozhodně ji nehodlá podepsat. Namísto toho vydal pokyn, na jehož základě mají být aplikace TikTok a WeChat v neděli 20. září odstraněny z obchodů aplikací App Store a Play Store.

tiktok

Přečtete si: Vše, co potřebujete vědět o TikToku. Sociální síť se špatnou pověstí i obrovským potenciálem

Americký prezident jasně vyjádřil svoji touhu nechat tyto aplikace z americké půdy zcela zmizet, stejně tak chce zabránit jakýmkoliv budoucím transakcím s jejich provozovateli. Uživatelé, kteří již mají aplikace TikTok nebo WeChat na svých zařízeních nainstalované, o ně nepřijdou, ovšem po 12. listopadu je pravděpodobně nebudou smět používat; v tento den totiž vzejde v platnost nové nařízení, které zakazuje americkým společnostem poskytovat těmto aplikacím hostingové služby.

Datum 12. září lze také brát jako poslední šibeniční termín, do kdy by mohlo dojít k odkupu amerických aktivit WeChatu a TikToku americkou firmou, což je pro Donalda Trumpa zřejmě jediné akceptovatelné řešení celé situace.

TikTok zpochybňuje spravedlivost Trumpových příkazů

Provozovatelé TikToku pochopitelně s novými podmínkami nesouhlasí a i nadále hodlají zpochybňovat spravedlivost výkonného příkazu, který byl přijatý bez řádného procesu. TikTok tvrdí, že technologickým partnerstvím se společností Oracle se zavázal k absolutní transparentnosti nad rámec běžných pravidel, a to včetně auditů třetích stan, ověřování bezpečnosti interních kódů a dohledu americké vlády nad daty amerických uživatelů.

Prozatímní ředitelka TikToku Vanessa Pappas na Twitteru veřejně vyzvala zástupce služeb Facebook a Instagram, aby ji v boji s americkou vládou podpořili. Zvolený typ zákazu je špatný pro celé odvětví a porušuje základní principy jako jsou svoboda slova a řádný právní proces.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

22 komentářů

 1. Americká svoboda v přímém přenosu 😂

  • Facebook, WhatsApp, Google, to je v Číně zakázáno z důvodu, aby číňani neochutnali svobodu, ta čínská úchylárna v USA je zakázaná, aby si udrželi svobodu.

  • Aha, takže proto, že Čína zakazuje všemožné služby, USA se jim musí vyrovnat a klesnout na jejich úroveň, ano?
   Trump je zvrácený zlý člověk, který prahne po moci stejně jako jeho protějšek z Číny, nebo spíš ze Severní Koreje.
   Nevím tedy zda je to možné, ale nedivil bych se, kdyby korporátní sféra začala zvedat kotvy a stěhovat se například do Evropy.

  • Páčko, Trump jako jediný byl zvolen,když nevyhraje volby, normálně končí, tak nesrovnávej nesrovnatelný. Narozdíl od těch nikým nevolených komoušů. Ta Čínská aplikace odesílá data američanů do Číny.

  • Kde píšu o volbách nebo státním systému? Co to sem taháš?
   Skutečně ta čínská aplikace odesílá data do Číny? Prokázal to někdy někdo? Nebo jsi to jen myslíš stejně jak si to myslí Trump?
   Jedné člověk prostě nemůže být soudce, porota i kat.

  • Nejen prokázaný, je to všeobecně známý.

  • A americke aplikace zase data uzivatelu do americke NSA. Tak o co tu kde???

  • Mohl bys to napsat tak, aby to davalo smysl, tupoune?

  • A co si jako myslíš, že USA si to musí nechat líbit a nic proti tomu nedělat, já nevim proč vy jste tak hysterický, když se někdo brání totalitám trochu tvrději.

  • Já vůbec nejsem hysterický a nebráním žádnou stranu, už vůbec ne totalitu – ani tu v Číně, ani tu v USA.

  • to je z tohoto tydne. spehovani ze strany americke vlady. je pro mne prijatelnejsi spehovani ze strany ruska nebo ciny protoze je mam na haku

   Provozovatel největší sociální sítě světa to ve středu oznámil na firemním webu. Facebook by podle některých médií mohl být brzy donucen ukončit posílání údajů z EU do USA.

   Krok irského regulačního orgánu je prvním významným důsledkem nedávného verdiktu Soudního dvora Evropské unie (CJEU) o dvou právních rámcích pro přesun dat přes Atlantik, píše agentura AP. Soud v červenci zneplatnil dohodu mezi Bruselem a Washingtonem známou jako Privacy Shield („štít EU-USA“), která podle jeho názoru nezajišťovala unijním uživatelům dostatečnou ochranu před špehováním ze strany americké vlády.

  • facebook v Cine neoficialne funguje pod inym menom a upravenymi sluzbami. 10% z celkovych prijmov ma prave odtial.

  • Lol… zapomeň na to ze google,facebook ci whatsapp jsou svobodna media,co socialni site. Silna cenzura,blokovani uzivateli,velka cenzurni centra napric krajinami je sotva neco,co se da nazvat svobodou. Nicmene google v Číně dela obrat nekolik desitek miliard dolarů rocne. Nejdriv cti,nejlepe anglicka media,a az pak tady poustej nejaka domnela moudra.

  • Ano v USA panuje stejný diktátor jako v Číně,žádná svoboda a demokracie v USA není!!

  • Další pako, Trump byl normálně zvolen, nevšiml jsem si, že by se držel u moci silou.

  • Většina diktátorů byla původně normálně zvolena.

  • Ale on když prohraje volby, tak prostě prezidentem nebude, když je vyhraje, bude jím už maximálně další 4 roky, dále ne. On prostě diktátor neni, i když by třeba rád byl, ale systém mu to neumožňuje. Na to vem jed, neni to Putin, aby měnil ústavu ve svúj prospěch, není to ani nikým nevolený čínský šmejd.

  • Trump won’t commit to accepting result if he loses election [odkaz]

  • Byl jsi někdy v Číně ty chytrolíne? Já teď v Číně jsem. Tady je menší diktatura jak v EU. Nebo komise EU se volí? 🤣
   Zaleť se někdy podívat do Číny, zajdi si do baru a až se neleješ a zustaneš ležet s telefonem vedle sebe na ulici, tak ho tam budeš mít i až se vzbudíš. Zkus to ve Francii na předměstí Paříže. Nebudeš mít ani telefon a přibude ti bolest v oblasti análního otvoru. Demokrate…

  • Tak tam rovnou zůstaň osle obdivující totality.A když jsi v té Číně tak se rovnou zeptej zda můžeš zajet do Tibetu či se zeptej na parkování tanků na náměstí Nebeského klidu….Stačí se zeptat toho fízla co máš za zadkem:) Zajisté budeš stejně obdivovat čínský kriminál…
   A co Peking.Pořád stejně hnusné smradlavé město topící se ve smogu jako před lety při mé návštěvě? :)

 2. Počkejte, takže ten šašek „partnerství“ neuznává, ale pokud by se firma prodala američanům, tak je to v pořádku? Tady mi něco opět nehraje.

  • Nešťourej se v tom, ber to tak, že je to odveta za zákazy aplikací a služeb v Číně. To bys snad mohl pochopit i ty ne?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).