Thorsten Heins: Levné telefony s BlackBerry 10 zatím nechystáme

Je tomu něco málo přes měsíc, když CEO BlackBerry Thorsten Heins stanul na pódiu se dvěma ostružinami v rukou. Ta první s označením Z10 už se postupně šíří na mobilní trhy celého světa, do České republiky má oficiální distribuce dorazit do konce měsíce a cena zřejmě v úvodních týdnech neklesne pod 15 tisíc Kč. O cenové politice by se daly vést sáhodlouhé debaty, pokud se o svět chytrých telefonů zajímáte delší dobu, pak jistě víte, že pro vlajkové lodi a horké novinky z nejvyšších řad je podobná cenovka celkem normální, například iPhone 5 se u nás začínal prodávat od 18 tisíc. Druhá otázka je však, zda si BlackBerry vůbec může dovolit podobnou obchodní taktiku, tedy zda je nová platforma natolik lukrativní, aby nalákala zájemce i přes fakt, že by museli sáhnout hlouběji do kapsy.

Pokud vás ale platforma BlackBerry 10 zaujala, nečekejte na levné ostružiny, jakými byla v minulosti například řada Curve. Heins se na tiskové konferenci v kanadském Waterloo zřetelně vyjádřil, že BlackBerry zatím rozhodně neplánuje žádné low-endové telefony „za pár šupů“, přesněji vyloučil ceny kolem 50 nebo 60 dolarů. Je ale zajímavé, že stejný CEO dříve novinářům sdělil, že společnost chystá v roce 2013 vydat minimálně 6 telefonů. Z10 už je na trhu, Q10 bude brzy následovat a předpokládalo se, že mezi zbývajícími čtyřmi bude i několik cenově dostupných telefonů. Nelze jednoznačně říci, která cesta je lepší, drahé telefony se mohou hůře prodávat, u těch nejlevnějších prozměnu hrozí nestabilita a fragmentace systému, čemuž dnes čelí především Android.

Heins své rozhodnutí obhájil tak, že prý dle průzkumu mají majitelé vlajkových lodí mnohem větší vliv na své okolí a snáze zlákají ke koupi stejného smartphonu i své přátele, kolegy či příbuzné. Zároveň prohlásil, že se nebojí nezájmu o drahé modely, neboť i v ekonomicky slabé Indii, kde se Z10 prodává za 800 USD (v přepočtu 15,6 tisíc Kč), výrobce sotva stíhá doplňovat regály. Thor, jak je hlavnímu muži BlackBerry přezdíváno, svůj projev shrnul slovy, že nechce uživatele ošidit, právě proto všechny telefony s BlackBerry 10 dostanou po stránce hardwaru „plnou polní“ včetně vysokorychlostního datového LTE modulu.

Autor článku
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku