Domů » Bleskovky » Thorsten Heins: Levné telefony s BlackBerry 10 zatím nechystáme

Thorsten Heins: Levné telefony s BlackBerry 10 zatím nechystáme

Je tomu něco málo přes měsíc, když CEO BlackBerry Thorsten Heins stanul na pódiu se dvěma ostružinami v rukou. Ta první s označením Z10 už se postupně šíří na mobilní trhy celého světa, do České republiky má oficiální distribuce dorazit do konce měsíce a cena zřejmě v úvodních týdnech neklesne pod 15 tisíc Kč. O cenové politice by se daly vést sáhodlouhé debaty, pokud se o svět chytrých telefonů zajímáte delší dobu, pak jistě víte, že pro vlajkové lodi a horké novinky z nejvyšších řad je podobná cenovka celkem normální, například iPhone 5 se u nás začínal prodávat od 18 tisíc. Druhá otázka je však, zda si BlackBerry vůbec může dovolit podobnou obchodní taktiku, tedy zda je nová platforma natolik lukrativní, aby nalákala zájemce i přes fakt, že by museli sáhnout hlouběji do kapsy.

Pokud vás ale platforma BlackBerry 10 zaujala, nečekejte na levné ostružiny, jakými byla v minulosti například řada Curve. Heins se na tiskové konferenci v kanadském Waterloo zřetelně vyjádřil, že BlackBerry zatím rozhodně neplánuje žádné low-endové telefony „za pár šupů“, přesněji vyloučil ceny kolem 50 nebo 60 dolarů. Je ale zajímavé, že stejný CEO dříve novinářům sdělil, že společnost chystá v roce 2013 vydat minimálně 6 telefonů. Z10 už je na trhu, Q10 bude brzy následovat a předpokládalo se, že mezi zbývajícími čtyřmi bude i několik cenově dostupných telefonů. Nelze jednoznačně říci, která cesta je lepší, drahé telefony se mohou hůře prodávat, u těch nejlevnějších prozměnu hrozí nestabilita a fragmentace systému, čemuž dnes čelí především Android.

Heins své rozhodnutí obhájil tak, že prý dle průzkumu mají majitelé vlajkových lodí mnohem větší vliv na své okolí a snáze zlákají ke koupi stejného smartphonu i své přátele, kolegy či příbuzné. Zároveň prohlásil, že se nebojí nezájmu o drahé modely, neboť i v ekonomicky slabé Indii, kde se Z10 prodává za 800 USD (v přepočtu 15,6 tisíc Kč), výrobce sotva stíhá doplňovat regály. Thor, jak je hlavnímu muži BlackBerry přezdíváno, svůj projev shrnul slovy, že nechce uživatele ošidit, právě proto všechny telefony s BlackBerry 10 dostanou po stránce hardwaru „plnou polní“ včetně vysokorychlostního datového LTE modulu.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

9 komentářů

 1. Doufejme, ze se dockame tech 6-ti modelu. Alespon by byl poradny vyber.

 2. To znamená, že do Z10 nebudu spěchat – možná se ještě objeví slider :-)

 3. Rezza (neregistrovaný)

  Co spis chybi je maly a vykonny – tri palce a pak muzeme doma prejit na BB10 ;-)

 4. No, hlavne at co nejdrive vydaji BB10 na PB, at si ho muzu vyzkouset. :)

 5. Ach jo, skoda preskoda. Ja tak doufal v radu Curve. Dat za telefon 15 tisic, coz je pro me vyplata a pul, si nedovolim. Asi si radsi udelam radost a koupim si novy kryt na 8520ku :)

  Anebo poridim Bolda 9000 ci Curve 8900.

 6. David Podzimek

  Vzhledem k tomu, že velká část zákazníků BB je ze zemí jako Indie, Malajsie, Indonésie, nebylo by špatné mít i levnější telefon. BB10 by se rychleji šířilo a tím rostl i ekosystém.

 7. „nechce uživatele ošidit, právě proto všechny telefony s BlackBerry 10 dostanou po stránce hardwaru „plnou polní“…“

  Hlavne co se tyce akumulatoru ze? :D Budou mit plnou polni, ale jen ty nejdrazsi se dostanou na den vydrze :D Nebo teda skoro den :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).