Domů » Bleskovky » The Eye Tribe: Když dotek nahradí zrak aneb už jste hráli Fruit Ninja pohledem?

The Eye Tribe: Když dotek nahradí zrak aneb už jste hráli Fruit Ninja pohledem?

The Eye Tribe je dánská společnost, zabývající se vývojem technologie pro sledování pohybu očí. Tuto technologii prodává vývojářům, kteří mají možnost začlenit ji do svých produktů. Na veletrhu CES se objevilo drobné příslušenství, využívající této technologie, které lze zasunout do microUSB portu mobilního telefonu s operačním systémem Android a ovládat jej zcela bez pomoci rukou. Velmi působivé bylo vyzkoušení této technologie na hře Fruit Ninja. 

Samozřejmě herní průmysl není jediné odvětví, kde se dá sledování pohybu očí využít. V aktivním použití lze tuto technologii použít například k přihlašování se ke službám, bezdotykovému psaní, scrollování nebo otáčení stránek ve čtečkách knih. Z pasivního využití lze jmenovat kupříkladu analýzu vašeho zájmu o reklamu při prohlížení internetových stránek, přičemž inzerent může zjistit, která reklama váš pohled zaujala a jak dlouho jste se jí věnovali. Ovládání pomocí očí je také jedna z cest, jak napomoci tělesně handicapovaným k pohodlnému ovládání elektronických zařízení.

   

Toto miniaturní mobilní příslušenství není v prodeji, jedná se pouze o koncept, jak by mohla technologie fungovat při přímé integraci do mobilního telefonu. Nicméně na stránkách výrobce lze zakoupit za cenu 99 USD (2 000 Kč) větší senzor, použitelný v počítači, a k němu SDK pro vývojáře.

Bude zajímavé, kam se technologie ovládání očima v budoucnu posune, přeci jen k co největší přesnosti je zapotřebí plné soustředění a minimum úhybů zraku. Osobně se domnívám, že přesnost a pohodlnost ovládání všemožných zařízení dotykem bude v následujících letech prozatím nenahraditelná.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).