Na našem trhu se právě dnes, tedy 15. července, začal prodávat jeden z nejzajímavějších produktů společnosti Apple pro letošní rok – nový MacBook Air s čipem Apple M2. K dispozici mám základní variantu v temně inkoustové barevné variantě, která stojí 36 990 Kč. Myslím si, že právě tahle verze bude vůbec nejprodávanější, protože poskytuje dostatečný výkon a skvělou výdrž nejen pro běžné uživatele, ale i pro ty náročnější. Ale pozor! Na časté stříhání videa jej kvůli zahřívání doporučit nemůžu – pro tyto účely raději sáhněte po MacBooku Pro.
Já sám jsem si právě tento model vybral jako náhradu za více než dva roky starý Air s procesorem Intel. Jelikož MacBook používám hlavně na cestách a na hlavní práci mám 27″ iMac s 5K panelem, je pro mě právě Air optimální volbou. Letošní nejmenší a nejlehčí notebook od Applu konečně přichází se zcela novým designem, navráceným MagSafe konektorem a již zmíněnou temně inkoustovou barevnou variantou, která doplňuje zlatou, stříbrnou a vesmírně šedou.
Design vás bude bavit
Právě design je něco, čím mě notebook okouzlil ihned po vybalení z krabice. Zatímco všechny předchozí generace Airu byly zkosené (zadní část byla nepatrně výš než přední), zde se tělo i klávesnice nacházejí v jedné rovině. Toho jsem si všiml ihned, jak jsem „M2kový“ model položil vedle jeho předchůdce. Design je hranatější a působí na mě mnohem dospěleji. Nepatrně se snížily nejen rozměry, ale také hmotnost, díky čemuž je dokonce snáze přenositelný než 12,9″ iPad Pro s klávesnicí Magic Keyboard.
MacBook Air M1 | MacBook Air M2 | |
Rozměry | 30,41 × 21,24 × 0,41–1,61 cm | 30,41 × 21,5 × 1,13 cm |
Hmotnost | 1,29 kg | 1,24 kg |
Aktuálně používám modrý iPhone 13 Pro Max v kombinaci s modrými Apple Watch Series 7 Cellular, ke kterým mi seděla právě nově představená modrá barva Airu. Přiznám se, že po vybalení z krabice jsem onu modrou čekal o něco světlejší a výraznější, nicméně se jedná o poměrně tmavý odstín, který při horším světle evokuje spíše černou. Subjektivně mi přijde, že je tato barevná varianta v reálu tmavší a temnější, než jak je prezentována oficiálních produktových snímcích.
U této a vesmírně šedé barvy je také nutné počítat s poměrně výrazným ulpíváním otisků prstů. Do rukou se mi dnes dostala i hvězdně bílá barva, na které otisky tak výrazně vidět nebyly. Úspornější na „ukládání“ otisků bude i klasická stříbrná.
Úhlopříčka displeje činí 13,6 palce, rozlišení 2 560 × 1 664 px (224 ppi) a jas až 500 nitů. Nově nabídne podporu 1 miliardy barev (pokrytí dle standardu P3) i podporu technologie True Tone, nicméně pozor – stále se nejedná o 10bitový panel. Rámečky okolo zobrazovače jsou velmi tenké, což kvituji.
Vylepšení se konečně dočkala kamerka pro videohovory umístěná do výřezu v horní straně. Letos konečně nabízí Full HD rozlišení i podporu Center Stage. Dle mých prvních zkušeností je kvalita obrazu velice slušná a nadprůměrný je i záznam zvuku, o který se stará trojice mikrofonů.
Pomalejší SSD než u M1 verze
Základní 256GB M2 verze Airu (i MacBooku Pro) bohužel používá pro SSD úložiště pouze jeden NAND čip, takže má poloviční rychlost čtení (1 450 MB/s) oproti „M1čkovému“ Airu i modelu Pro (2 900 MB/s), které používaly dva čipy. Perfektně to demonstruje například toto video na YouTube kanálu Dave2D. I tak je při běžném používání nový Air neskutečně rychlý, tudíž zpomalení pocítíte zejména při práci se 4K videem či velkými soubory. V případě, že si pořídíte 512GB variantu, vás pomalejší rychlost čtení a zápisu trápit nemusí, jelikož tam už výrobce použil dva NAND čipy.
Apple během keynote lákal také na kvalitnější zážitek díky čtveřici integrovaných reproduktorů s podporou Spatial Audio a mohu potvrdit, že v praxi tenhle kousek hraje velmi kvalitě i výrazně. Díky nejnovějšímu čipu M2 by měl notebook zvládnout až 18 hodin běžného provozu, což by v praxi mělo znamenat, že zvládne celý pracovní den bez nabíječky. Výdrž je samozřejmě jedna z klíčových věcí, na kterou se chci podrobně zaměřit v chystané recenzi, jelikož nyní mám za sebou pouze necelý den povrchního testování.
Absolutně tichý chod
MacBook Air nedisponuje žádným aktivním chladičem, takže je při svém provozu absolutně tichý. Aby nedošlo k přehřívání při náročnějších úkonech, snižuje se dočasně výkon čipu M2, nicméně vy jako uživatel byste toto v praxi neměli poznat. Když jsem ale ve Final Cutu zkusil exportovat osmiminutové 4K video, šasi se celkem slušně zahřálo.
Výhodou čipu M2 je nativní podpora pro práci s formáty ProRes a ProRes RAW. Stále je ale nutné počítat s podporou maximálně jednoho externího displeje. Pokud jich plánujete připojit více, budete si muset pořídit MacBook Pro.
Nezapomnělo se ani na podporu rychlého nabíjení, díky kterému bude možné 52,6Wh akumulátor dobít na 50 % kapacity za pouhých 30 minut. Toho však dosáhnete pouze s 67W nabíjecím adaptérem, který nutno dokoupit. V základním balení najdete klasickou 30W nabíječku s jedním USB-C. Za příplatek 600 Kč lze k základní verzi Airu přikoupit 35W dvouportový nebo zmíněný 67W adaptér.
Skvělou zprávou je návrat MagSafe 3 konektoru. V balení navíc najdete stylový USB-C kabel s opletem. Kromě MagSafe levý bok nabízí dva USB-C/Thunderbolt porty, které mají stejné rozmístění jako všechny starší MacBooky, takže vám do nich bez problémů budou pasovat nejrůznější huby s rozšiřující portovou výbavou. V případě, že s sebou nechcete tahat extra MagSafe kabel, lze Air dobíjet i skrze USB-C.
MacBook Air startuje na 37 tisících
Základní MacBook Air s 8jádrovým procesorem i grafickým akcelerátorem, 8 GB RAM a 256GB SSD vyjde na 36 990 Kč včetně DPH. Výkonnější verze s 10jádrovou grafikou a 512GB SSD bude stát 45 990 Kč. Za příplatek 6 tisíc Kč lze operační paměť navýšit na 16 GB, za 12 tisíc Kč dokonce až na 24 GB. Problémem je dostupnost – všechny kusy z první várky už jsou vyprodané a další se naskladní až v polovině srpna.
Nový MacBook Air s čipem Apple M2 si můžete zakoupit například u Mobil Pohotovosti.