Apple minulý pátek začal prodávat nové iPhony 13. My pro vás v redakci testujeme jak základní model, tak i nejvybavenější iPhone 13 Pro Max. Jedním z největších lákadel letošních novinek jsou bezesporu fotoaparáty, které prošly výrazným vylepšením. Navíc právě kvalita fotografií často bývá rozhodujícím faktorem při výběru nového telefonu.
Hlavní 12Mpx snímač byl zvětšen, díky čemuž dokáže zachytit až 2,2x více světla. Jeho světelnost je působivých f/1.5, ohnisková vzdálenost 26 mm. Objektiv se skládá ze sedmi optických členů, přičemž stabilizován je přímo fotočip.
Širokoúhlý 12Mpx fotoaparát letos také dokáže zachytit více světla (f/1.8, ohnisková vzdálenost 13 mm), navíc konečně dostal autofocus a rovněž umí fungovat jako makro kamera (ostří už od 2 cm). Vyměněn byl i teleobjektiv, který je schopný až trojnásobného optického přiblížení (12 Mpx, f/2.8, 77 mm). Sestavu fotoaparátů doplňuje ještě LiDAR, který při focení snímá hloubku ostrosti. Skvělé také je, že režimů pro focení v noci či nahrávání slow-motion videa (Full HD, 240 fps) lze využívat u všech třech fotoaparátů.
Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde
Nové iPhony se rovněž mohou pochlubit barevnou kalibrací jednotlivých objektivů, což v praxi znamená, že ať fotíte z širokáče nebo teleobjektivu, barvy by vždy měly být podobné. Stále to sice není dokonalé, ale oproti konkurenci je zde vidět rozdíl na první pohled.
Ve dne i v noci, nové iPhony 13 fotí skvěle
Za dobrých světelných podmínek není příliš o čem diskutovat – tady je kvalita špičková, i když u scén s vysokým barevných kontrastem už budete narážet na omezenější dynamický rozsah, a stejně tak je někdy zbytečně agresivní HDR, což má za následek nepřirozeně vypadající fotografii. Občas zkrátka vylepšovací algoritmy trochu „ustřelí“, ale v drtivé většině případů jsou snímky opravdu povedené, s věrnými barvami i vyvážením bílé. Obstojně si iPhone 13 poradí i při focení v protisvětle a pochválit musím i bleskový autofocus na všech třech foťácích.
I v šeru a za horších světelných podmínek hlavní objektiv fotí velmi slušně. Při scéně s nedostatečným světlem se aktivuje Noční režim (lze jej vypnout), který během několika vteřin pořídí více snímků s různou expozicí, ze kterých následně složí výslednou fotografii. Při focení statických scén budete s výsledky spokojeni, u pohybujících objektů delší čas snímání příliš smysl nedává.
Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde
Objektiv s trojnásobným optickým přiblížením za dobrých světelných podmínek rovněž poskytuje ucházející výsledky. Překvapila mě míra ostrosti i malé množství šumu. I menší text je po přiblížení dobře čitelný. S ubývajícím světlem je nutné počítat s horší ostrostí a výraznějším šumem, při focení v noci lze sice využít Nočního módu, ale budete se muset spokojit s horší kresbou a častějším sléváním detailů.
Mohlo by vás zajímat: Letošní iPhony zazářily v testech DxOMark. Jak vysoko se v žebříčku vyšplhaly?
Focení makra
Širokáč naopak doporučuji používat výhradně za dobrého světla, v šeru a noci nastupuje poměrně agresivní šum, který se sice software fotoaparátu snaží eliminovat, ale fyzika je fyzika. Díky autofocusu lze širokoúhlý objektiv využívat i pro focení makra, kdy zejména za dostatečně osvětlené scény dosáhnete velmi dobrých výsledků.
Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde
Když se k nějakému objektu přiblížíte blízko, fotoaparát na makro automaticky přepne. Mně samotnému to během testování nijak nevadilo, nicméně mohou nastat situace, kdy takové chování nebude žádoucí (informovali jsme zde). Apple už přislíbil, že v některé z budoucích aktualizací systému iOS přidá možnost vypnutí automatického přepínání na makro.
Další novinkou jsou fotografické styly, které lze aplikovat ještě před pořízením fotografie. Na rozdíl od běžných filtrů zachovávají přirozené podání snímku. Vy si pouze vyberete, zda chcete, aby měl snímek teplý či studený nádech, popřípadě aby vypadal živěji nebo kontrastněji. Barevné tóny i teplotu si můžete vyladit přesně podle sebe. Pokud má někdo radši saturovanější snímky či naopak méně barevné, může si pro své focení vytvořit předdefinovaný styl.
Záznam videa
Letošní iPhony umějí nahrávat video ve 4K rozlišení při 60 fps a konečně je možné při nahrávání přepínat mezi všemi třemi objektivy. Ve 4K lze točit i při 30 a 24 fps a stejné snímkovací frekvence nabízí i Full HD rozlišení. iPhone 13 Pro a 13 Pro Max jsou také prvními smartphony, které umějí natáčet video ve formátech ProRes (4K/30 fps) nebo Dolby Vision.
Pořízené záznamy je rovněž možné z iPhonu posílat přímo do Macu a zpracovávat v aplikaci Final Cut. Běžní uživatelé toto příliš neocení, ale pro pokročilejší tvůrce obsahu je to zajímavá funkce.
iPhony vždy patřily mezi absolutní špičku co se týče kvality záznamu videa i zvuku, proto asi nikoho nepřekvapí, že tomu ani letos není jinak. Záběry jsou perfektně stabilizované, ostré, plné detailů a s věrnými barvami. A i za horších světelných podmínek je výsledek nadprůměrný. Skvělá je rovněž kvalita nahrávaného audia.
Filmařský režim
Výrobci fotomobilů se v posledních letech pokouší o co nejpřirozenější bokeh efekt, tedy o to, aby byl focený objekt dokonale ostrý, zatímco pozadí za ním rozmazané. Bohužel optika smartphonů nedovolí tento efekt vykouzlit přirozenou cestou, takže si výrobci mobilů vypomáhají softwarem a umělou inteligencí, která objekt v popředí „ořeže“ a pozadí za ním rozmaže.
Dosud jsme se s tímto umělým bokeh efektem setkávali především u fotografií, nové iPhony jej ale umí nasadit i do videa. Navíc je v rámci postprodukce možné mezi natáčenými osobami či objekty dodatečně přeostřovat. Jedná se tak o obdobu klasického portrétového režimu, jen s tím rozdílem, že se vše aplikuje na video.
Nepřehlédněte – Filmařský režim: jaká kouzla a čáry stojí za největší vychytávkou nových iPhonů?
Jakmile do scény vstoupí nová osoba, kamera na ni automaticky zaostří, nutno dodat, že velmi rychle a plynule. Působivé je, že ostření lze dodatečně upravovat v rámci postprodukce, a dokonce lze do videí dodávat bokeh efekt. Filmařský režim lze využívat na všech třech fotoaparátech, ale je nutné počítat s maximálním rozlišením Full HD při 30 fps, což může být pro řadu tvůrců omezující.
Jak si můžete prohlédnout z přiložené videoukázky, kvalita zatím ve všech případech není úplně ideální a hodně záleží na zabírané scéně a světelných podmínkách. Stejně jako když na trh přišly první smartphony, které uměly fotit s rozmazaným pozadím, nebyly výsledky vždy úplně uspokojivé, a to samé platí i zde.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 146,7 × 71,5 × 7,7 mm, hmotnost: 204 g, zvýšená odolnost: IP68
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: Lightning
Baterie: 3095 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Věřím, že s dalšími softwarovými aktualizacemi se kvalita záznamu ve filmařském režimu ještě zlepší, ale zatím je nutné počítat s tím, že hlava osoby či jiného objektu nebude úplně správně detekována a často se pak rozostří (nebo naopak doostří) ty části v záběru, u kterých to není žádoucí. Zatímco za focení a záznam videa by letošní iPhony dostaly jasnou jedničku, v případě filmařského režimu bych zatím známkoval trojkou.