Domů » Články » Filmařský režim: jaká kouzla a čáry stojí za největší vychytávkou nových iPhonů?

Filmařský režim: jaká kouzla a čáry stojí za největší vychytávkou nových iPhonů?

Už tento pátek se začnou prodávat nové iPhony, které Apple představil v minulém týdnu. Jablečné telefony prošly mezigenerační evoluční změnou, pravděpodobně největší posun kupředu se odehrál v oblasti fotoaparátu. V Cupertinu se věnovali jak hardwarové, tak softwarové stránce, přičemž z fotonovinek nejvíce vyčnívá filmařský režim (Cinematic mode). Díky němu jsou nové iPhony schopné zaznamenávat video, které minimálně podle prvních marketingových záběrů vypadá, jako by bylo natočeno výrazně dražší technikou. Co filmařský režim přesně je a jak na iPhonech funguje?

Filmařský režim: práce s hloubkou a inteligentní přeostřování

Výrobci fotomobilů se v posledních letech pokouší o co nejpřirozenější bokeh efekt, tedy o to, aby byl focený objekt byl dokonale ostrý, zatímco pozadí za ním rozmazané. Bohužel optika smartphonů nedovolí tento efekt vykouzlit přirozenou cestou, takže si výrobci mobilů vypomáhají softwarem a umělou inteligencí, která objekt v popředí „ořeže“ a pozadí za ním rozmaže. Dosud jsme se s tímto umělým bokeh efektem setkávali především u fotografií, nové iPhony jej ale umí nasadit i do videa.

iPhone 13 Pro – Hollywood in your pocket | Apple

Ve filmařském režimu jsou videa natáčena s nízkou hloubkou ostrosti, aby snímaný objekt co nejvíce vynikl. Jakmile se však ve scéně objeví jiná osoba, systém na ni zcela automaticky přeostří. Pokud nebudete s výsledky automatiky spokojení, přichází na řadu asi nejpůsobivější vlastnost tohoto režimu – zaostření si můžete kdykoliv dodatečně změnit, stejně tak lze zpětně volit úroveň bokeh efektu.

Jak to funguje v reálu?

Filmařský režim najdete ve výchozí aplikaci fotoaparátu jako nový režim. Výstupem je ve výchozím nastavení video v poměru stran 16:9 ve Full HD rozlišení při 30 snímcích za vteřinu a aktivovaným Dolby Vision HDR. Oproti klasickému záznamu neuvidíte v levém horním rohu rozlišení a snímkovou frekvenci, ale clonové číslo, které lze před zahájením natáčení změnit a tím zvolit míru rozmazání pozadí.

bokeh
Filmařský režim (Cinematic mode) na novém iPhonu 13

Po stisku červeného tlačítka začne iPhone zaznamenávat nejen obraz, ale zároveň i hloubkovou mapu pro každý jednotlivý snímek, která se bude hodit při případné potřebě budoucího přeostření na konkrétní objekt a k softwarovému rozmazání zbytku.

On set with iPhone 13 Pro Featuring 2x Oscar® Winner Kathryn Bigelow | Apple

Kontinuální záznam hloubkové mapy je výpočetně velmi náročná operace, a proto je ve filmařském režimu omezeno maximální rozlišení obrazu a snímkovací frekvence. A ze stejného důvodu je filmařský režim (čas na hořkou pravdu) podporován pouze nejnovějšími iPhony s čipsetem Apple 15 Bionic, na minulých generacích si novinku nevyzkoušíte.

Inteligentní ostření

Abyste měli s postprodukcí co nejméně práce, snaží se filmařský režim přeostřovat automaticky. Stačí, když se na scéně objeví nový člověk, zvíře nebo předmět (popř. člověk natočí hlavu), a iPhone pomocí neuronových sítí vyhodnotí, že je čas mu věnovat pozornost, a plynule na něj přeostří.

filmarsky rezim iphone
Filmařský režim (Cinematic mode) na novém iPhonu 13

Vtipné je, že iPhone se umí na přeostření připravit; pokud například natáčíte hlavním fotoaparátem, telefon díky širokoúhlé kamerce s předstihem pozná, že se někdo blíží do záběru. Ostření můžete měnit i klepnutím na objekt, přičemž po potvrzení druhým klepnutím pak iPhone udržuje tento objekt ostrý, i když se pohybuje.

Whodunnit | Cinematic mode | iPhone 13 | Apple

Filmařský režim si můžete užívat na všech fotoaparátech, včetně selfie kamery, k dodatečné úpravě ostření pak můžete využít aplikace Fotografie přímo v telefonu nebo Final Cut Pro či iMovie na počítači Mac.

NepřehlédněteiPhone 13 (mini, Pro, Max): známe české ceny

Jak se vám filmařský mód líbí? Našli byste pro něj využití (klidně i na telefonech jiných značek)?

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

11 komentářů

 1. Tohle je fakt hezká vychytávka

 2. tohle ma hlavne smysl treba pro content creatory, youtubery a dalsi lidi, co chteji tocit pekny filmy a bude jim stacit iphone.

 3. omni_za_humny

  Jen škoda že to nepodporuje i 4K rozlišení

 4. Tohle je celkem pěkná vychytávka. iPhonům video šlo vždycky dobře…

 5. Jsem androider, ale musim uznat, ze na tomhle poli je Apple porad jeste leader inovator…

 6. Karel z Otrokovic

  No vzhledem k tomu, že dneska už vše fečí ve 4K, je jen fullHD trochu fail.

  • 4K připraví na příští rok, ať je co inovovat 😁

  • Co vse frci ve 4k? Drtiva vetsina obsahu na internetu je stale ve Full HD.

  • Jako drtivá většina je hodně silné spojení v obou případech, když nemáme po ruce relevantní data. Ale kanály, co na YT sleduji, tak z nich drtivá většina 4K produkuje.

 7. Existuje RAW formát pro to? Tedy jako odemčený, se kterým může uživatel pracovat? Myslim, že jinak je to vcelku zbytečná funkce, kterou využije 0,01% kupujících a to maximálně. Když už ale telefon zaznamenává celou hloubkovou mapu, nebylo by od věci k ní mít přístup při editaci videa. Krom toho totiž, že by taková mapa umožnila vytvářet bokeh, tak by teoreticky taky umožnila jakýkoliv pohybující se objekt úplně odmazat nebo sledovat, protože je automaticky vytracovaný v mapě.

  • RAW formát je pro fotky. Obsahuje ProRes, jen pozor od verze 256 GB a výše..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).