TOPlist

Tesla Smart Camera 360 a Camera Outdoor: domácnost plně pod kontrolou [recenze]

Tesla Smart Camera recenze

Jedním ze základních stavebních prvků chytré domácnosti je kamerový systém. Vědět o všem, co se ve vašem domě či bytě šustne, se hodí nejen v případě, kdy máte nezbedné domácí mazlíčky, ale také pro případ nezvané návštěvy. Na recenzi se k nám dostaly produkty české firmy Tesla, která v rámci chytré domácnosti spolupracuje se společností Witty Trade. Jak v naší recenzi obstála interiérová a exteriérová kamera?

Design a konstrukce

Nemá cenu chodit dlouho okolo horké kaše. Po designové stránce nejsou obě kamery nikterak výjimečné či originální. Na jednu stranu je to pochopitelné, neboť v případě kamer není potřeba znovu objevovat kolo. Na druhou stranu je nevýhodou jistá zaměnitelnost s jinými produkty. Tesla Smart Camera 360 jako by z oka vypadla konkurenčním produktům, což Tesle příliš neslouží ke cti. Plast má matnou povrchovou úpravu, takže se na něm neusazují otisky prstů.

Tesla Smart Camera 1
Konstrukcí Tesla Smart Camera 360 nepřekvapí

Tesla Smart Camera 360 umí snímat okolí v rozmezí 355º horizontálně a až 85º vertikálně. K vertikálnímu pohybu mám jednu poznámku – dejte si pozor na umístění. Pakliže umístíte kameru logicky do výše prsou například na komodu, ztratíte možnost efektivně sledovat, co se děje na podlaze. Vhodnější umístění je například na strop, stěnu či trám, pokud tu možnost máte. Tak naplno využijete i oněch 85º vertikálního pohybu.

Tesla Smart Camera 7
Tesla Smart Camera Outdoor je poměrně nenápadná

Zamrzelo mě použití staršího microUSB, nicméně u produktu, který zapojíte jednou a od té doby jej pravděpodobně z elektřiny nevytáhnete, se nejedná o velkou překážku. Rozměry 87 x 87 x 123 mm jsou velmi kompaktní a kamera díky nim nebude poutat nechtěnou pozornost. Dvoumegapixelový CMOS senzor o velikosti 1/3” a světelnosti f/2.0 je doplněn o infračervený dosvit s dosahem až 10 metrů. Záznamy můžete ukládat buďto do chytrého telefonu, na microSD kartu či do cloudové služby. Kameře nechybí reproduktor ani mikrofon.

Venkovní kamera Tesla Smart Camera Outdoor potěší malými rozměry 79 x 79 x 132 mm a elegantním černým vzhledem. Dvoumegapixelový CMOS senzor o velikosti 1/2.9” dostal světelnost f/2.0 a infračervený dosvit až 10 metrů. Za zmínku stojí také voděodolnost podle standardu IP65.

Ačkoli je napájecí kabel dostatečně dlouhý, před instalací si pořádně změřte, zda se bez potíží dostane ke zdroji energie. Kvůli proprietárnímu řešení jej jen tak neprodloužíte. Při instalaci nezapomeňte vzít v úvahu úhel záběru 130º a nemožnost po zafixování kamery měnit úhel či pohled kamery.

Párování a funkce

Instalace Tesla Smart Camera 360 není nikterak složitá, v podstatě stačí vybrat jen vhodné místo, kam ji umístit. Nastavení Tesla Smart Camera Outdoor je o něco složitější vzhledem k tomu, že je potřeba ji připevnit na fasádu či podhledy domu, ideálně v blízkosti elektrické zásuvky. Pokud ovšem zvládnete používat vrtačku či elektrický šroubovák a víte, k čemu je hmoždinka, nebudete mít s instalací potíže. Po zapojení stačí v aplikaci vybrat správnou kameru, naskenovat QR kód a propojit s domácí Wi-Fi sítí.

Tesla Smart Camera 2
V přítmí se můžete spolehnout na noční vidění

Tesla Smart Camera 360 pochopitelně podporuje přenos obrazu v reálném čase skrze aplikaci, a to ať jste připojeni na domácí síti, či na druhé straně světa. Jednoduchými pohyby lze přímo ovládat natočení kamery v prostoru, jen je potřeba počítat s drobným zpožděním oproti realitě. Rychlými přepínači při horním okraji lze rychle přepnout kvalitu streamu, zapnout přenos zvuku či přiblížit obraz. Pro Smart Camera Outdoor platí víceméně to samé, s výjimkou možnosti ovládání natočení kamery.

Tesla Smart Camera 11
Tesla Smart Camera Outdoor se nezalekne vody ani prachu

V rámci ovládacích prvků na spodní liště můžete rychle vyfotit snímek (který bude uložen v telefonu), natočit video, spustit oboustranný hovor, zobrazit pořízené snímky a natočená videa, zapnout noční režim či detekci pohybu a zvuku. Upozornění na detekovaný pohyb lze přijímat jako notifikace a rovněž se na všechny můžete podívat i pod položkou zprávy. Při detekci se navíc automaticky vyfotí snímek.

Tesla Smart Camera 8
Při instalaci myslete na dosah k elektrické síti a Wi-Fi

Ovládání má několik možných podob. Od posouvání na náhledu obrazu, přes jednoduchý čtyřsměrový kříž, až po sledování obrazu na celém displeji. Vybrat si tak můžete přesně ten způsob sledování a ovládání, který vám či situaci nejvíce vyhovuje. Automatické natáčení a focení, případně zapnutí a vypnutí jak kamer, tak notifikací na pohyb a zvuk lze přizpůsobit díky rutinám. Není tak problém nechat kamery zapnout po odchodu z domácnosti a po příchodu je zase vypnout.

Tesla Smart Camera 3
Interiérovou kameru Tesla Smart Camera 360 raději umístěte blíž k podlaze, abyste naplno využili celý záběr

K samotnému záznamu nemám větších výhrad. Full HD rozlišení a dostatečně ostrý obraz pro domácí potřeby bohatě postačuje, a to platí i pro noční záznamy, kde bez problémů rozpoznáte obličej osoby. Potíže jsem neměl ani s výpady záznamu či přepínáním do nočního režimu. Příjemně mě překvapilo, jak spolehlivé obě kamery jsou.

Ukládání záznamu a diskutabilní cloud

Uchovávání záznamů je kapitola sama pro sebe. Možnost ukládat pořízené záznamy do paměti mobilního telefonu či na vloženou microSD kartu je chvályhodná, nicméně kontinuální záznam za den natočí zhruba 7 GB dat, takže nezapomeňte sáhnout po kartě s dostatečnou kapacitou. Mnohem výhodnější je zvolit nahrávání jen v případě detekce pohybu či zvuku. Nad nahráváním do cloudu jsem se prvně zaradoval, ale vzápětí mě poměrně zklamalo.

Tesla Smart Camera 10
Venku si kamery Tesla Smart Camera Outdoor skoro ani nevšimnete

Ukládání do cloudu sice slibuje šifrované ukládání a přístup pro více uživatelů, ale poskytovatelem je čínská IoT platforma Tuya. Ta sice vaše data dle vyjádření Tesly ukládá v drtivé většině na serverech německého Amazonu a tedy podléhá evropskému zákonu GDPR, nicméně v tomto ohledu musíte vzít českou firmu za slovo a důvěřovat ji.

Svá data totiž svěřujete zahraniční firmě a k tomu ještě za předplatné – základní plán (14 dní záznamu nazpět) vás vyjde na 4,5 dolaru (cca 100 korun) a prémiový plán (30 dní záznamu nazpět) stojí 10 dolarů (cca 220 korun). To je podle mě příliš vysoká cena se spoustou otazníků. Vlastní úložiště lze využít skrze otevřený standard ONVIF (volbu je nutné povolit v nastavení aplikace), nicméně je škoda, že nelze využít nějakou známější cloudovou službu.

Aplikace a napojení na chytrou domácnost

Propojení s chytrou aplikací Tesla Smart je bezproblémové a velmi snadné. Hned na úvod musím vytknout jeden zásadní nedostatek – aplikace není kompletně v českém jazyce a občas se vám může stát, že na vás vyskočí dialog v angličtině. Málokdy se jedná o něco opravdu zásadního, ale pro méně zkušené uživatele to může být problém. Vývojáři naštěstí na aplikaci neustále pracují a postupně se chyby v překladu snaží opravovat, proto je možné, že za pár týdnů už tyto řádky textu nebudou platné.

‎TESLA Smart
Cena: zdarma
TESLA Smart
Cena: zdarma

V aplikaci (pro Android a iOS) můžete jednotlivá zařízení přidávat do vytvořených místností, sdílet je s ostatními členy domácnosti či upravovat jejich název a nastavení. Po přihlášení pod vytvořeným účtem a sdílení s ostatními mohou všichni členové domácnosti sledovat záznam z kamery či ovládat všechny funkce nezávisle na tom, zda se nacházejí na domácí síti, či na opačném konci světa.

Napojení na stávající chytré systémy je o něco horší. Přímé spojení se nabízí pouze s Alexou od Amazonu, nicméně s trochou snahy lze kamery propojit i s Google Home. V obou případech je nicméně spojení takřka k ničemu – kamery nelze nijak ovládat ani zobrazit jejich obraz. Podpora pro HomeKit pro jistotu chybí úplně. Samotný přenos videa mezi kamerou a telefonem vždy probíhá napřímo (P2P) a nikoliv bez nějakého dalšího prostředníka.

Závěrečné hodnocení

Tesla Smart Camera 360 a Smart Camera Outdoor jsou skvělé kamery pro začátečníky v oblasti chytré domácnosti. Nastavení a spuštění je díky aplikaci Tesla Smart jednoduché a přehledné, stejně jako pozdější zpráva. Díky rutinám je poté velmi snadné mít zabezpečenou domácnost po odchodu z domu a mít přehled také například na dovolené.

Nepřehlédněte – Recenze Tesla Smart Pet Feeder a Fountain UV: pro zvířátka jen to nejchytřejší

Výhodou kamer z ekosystému Tesla Smart je jejich snadná instalace, jednoduché ovládání, spolehlivost ve dne i v noci, možnost lokálně ukládat záznamy na microSD kartu, noční vidění, příjemná cena a široké možnosti automatizace. Nevýhodou je horší propojení se stávajícími chytrými standardy a nedůvěryhodná možnost ukládání záznamů do cloudu.

Tesla Smart Camera 5
Tesla Smart Camera 360 a Outdoor je solidní základ pro chytrou domácnost

Za cenu 1 090 korun v případě Smart Camera 360 a 1 390 korun za Smart Camera Outdoor se jedná o skutečně výhodnou investici. Ačkoli konkurence nestojí o mnoho více, výhodou Tesly jsou její české kořeny a podpora tuzemského trhu. Produkty můžete zakoupit například v e-shopu Viha.cz.

Tesla Smart Camera 360 a Outdoor

tesla smart cam
7.5

Design a zpracování

8.2/10

Mobilní aplikace

7.5/10

Propojení s chytrou domácností

6.7/10

Klady

  • snadná instalace a jednoduché ovládání
  • spolehlivost ve dne i v noci
  • možnost lokálně ukládat záznamy na microSD kartu
  • široké možnosti automatizace
  • příjemná cena
  • podpora standardu ONVIF

Zápory

  • horší propojení s Google Home/Amazon Alexa
  • chybí propojení s HomeKitem
  • ukládání do cloudu
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku