Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Bleskovky » Telegram spustil Passport: svěříte osobní údaje cloudu?

Telegram spustil Passport: svěříte osobní údaje cloudu?

Komunikační služba Telegram si získala vcelku slušnou oblibu uživatelů. V konkurenci se dokázala prosadit zejména díky šifrované komunikaci, které se ale také stala tak trochu jejím prokletím. V Rusku, z nějž zakladatel pochází, je Telegram částečně blokován, protože kvůli šifrování nepředává informace federálním úřadům. Služba také byla v minulosti využita islámskými teroristy, za což Telegram čelil široké kritice, i když následně komunikaci islamistů začal důsledněji blokovat.

Firma nyní představila novou službu Passport, která by měla rozšířit záběr z komunikace do nakládání s osobními údaji. Jde v podstatě o jakýsi trezor, do nějž uložíte své osobní údaje a na vyžádání je pak můžete poskytovat webům třetích stran.

Nejistá budoucnost

Data do aplikace můžete zadat manuálně, nebo je lze naskenovat z určitých dokladů, jako jsou třeba řidičské průkazy. Veškeré údaje jsou následně stejně jako komunikace šifrovány end-to-end způsobem, takže k nim nemá přístup ani Telegram samotný. Alespoň to tedy tvrdí, v současnosti jsou data v šifrované podobě ukládána přímo na serverech společnosti. To by se však mělo v budoucnu změnit a údaje by se měly přesunout do decentralizovaného cloudu.

Účelem služby je v podstatě pouze zjednodušit používání webových stránek. Stejně jako se běžně lze na weby třetích stran přihlašovat třeba Google či Facebook účtem, lze to i Telegramem. S aktivní službou Passport pak budete například eshopu moci na požádání poskytnout data uložená ve vašem „trezoru“. Před každým předáním dat bude třeba zadat heslo, což by mělo být spolu s šifrováním zárukou dostatečné bezpečnosti.

Budoucnost služby je však značně nejistá. V době psaní článku ji používal jediný web (ePayments.com) a rychlé rozšíření je spíše nepravděpodobné. Nejde totiž zrovna o nepostradatelnou službu a poskytnout kompletní sadu osobních údajů přeci jen není úplně dobrý nápad, i když je vše šifrováno. Telegram navíc opakovaně čelil kritice za neoptimálně řešené zabezpečení účtů a šifrování. Kritiku většinou napravil, ale přesto je určitá obezřetnost na místě.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

3 komentáře

  1. LivingLegend

    „i když následně komunikaci islamistů začal důsledněji blokovat.“

    Jak můžou blokovat komunikace do které údajně nevidí…

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *

Sahifa tracking pixel