Domů » Bleskovky » Telegram spustil Passport: svěříte osobní údaje cloudu?

Telegram spustil Passport: svěříte osobní údaje cloudu?

Komunikační služba Telegram si získala vcelku slušnou oblibu uživatelů. V konkurenci se dokázala prosadit zejména díky šifrované komunikaci, které se ale také stala tak trochu jejím prokletím. V Rusku, z nějž zakladatel pochází, je Telegram částečně blokován, protože kvůli šifrování nepředává informace federálním úřadům. Služba také byla v minulosti využita islámskými teroristy, za což Telegram čelil široké kritice, i když následně komunikaci islamistů začal důsledněji blokovat.

Firma nyní představila novou službu Passport, která by měla rozšířit záběr z komunikace do nakládání s osobními údaji. Jde v podstatě o jakýsi trezor, do nějž uložíte své osobní údaje a na vyžádání je pak můžete poskytovat webům třetích stran.

Nejistá budoucnost

Data do aplikace můžete zadat manuálně, nebo je lze naskenovat z určitých dokladů, jako jsou třeba řidičské průkazy. Veškeré údaje jsou následně stejně jako komunikace šifrovány end-to-end způsobem, takže k nim nemá přístup ani Telegram samotný. Alespoň to tedy tvrdí, v současnosti jsou data v šifrované podobě ukládána přímo na serverech společnosti. To by se však mělo v budoucnu změnit a údaje by se měly přesunout do decentralizovaného cloudu.

Účelem služby je v podstatě pouze zjednodušit používání webových stránek. Stejně jako se běžně lze na weby třetích stran přihlašovat třeba Google či Facebook účtem, lze to i Telegramem. S aktivní službou Passport pak budete například eshopu moci na požádání poskytnout data uložená ve vašem „trezoru“. Před každým předáním dat bude třeba zadat heslo, což by mělo být spolu s šifrováním zárukou dostatečné bezpečnosti.

Budoucnost služby je však značně nejistá. V době psaní článku ji používal jediný web (ePayments.com) a rychlé rozšíření je spíše nepravděpodobné. Nejde totiž zrovna o nepostradatelnou službu a poskytnout kompletní sadu osobních údajů přeci jen není úplně dobrý nápad, i když je vše šifrováno. Telegram navíc opakovaně čelil kritice za neoptimálně řešené zabezpečení účtů a šifrování. Kritiku většinou napravil, ale přesto je určitá obezřetnost na místě.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

3 komentářů

 1. LivingLegend

  „i když následně komunikaci islamistů začal důsledněji blokovat.“

  Jak můžou blokovat komunikace do které údajně nevidí…

  • Tomáš Krompolc

   Blokace se týkala veřejných kanálů, pomocí nichž například ISIS šířil propagandistické zprávy. Komunikace v těchto kanálech je otevřená a Telegram jednal na základě komunitních hlášení.

   Např.: [odkaz]

  • Hm, to by mi dávalo větší smysl monitorování, přepnutí účastníků na čitelnou šifru, a předávání soukromé komunikace FBI.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).