Komunikační služba Telegram si získala vcelku slušnou oblibu uživatelů. V konkurenci se dokázala prosadit zejména díky šifrované komunikaci, které se ale také stala tak trochu jejím prokletím. V Rusku, z nějž zakladatel pochází, je Telegram částečně blokován, protože kvůli šifrování nepředává informace federálním úřadům. Služba také byla v minulosti využita islámskými teroristy, za což Telegram čelil široké kritice, i když následně komunikaci islamistů začal důsledněji blokovat.
Firma nyní představila novou službu Passport, která by měla rozšířit záběr z komunikace do nakládání s osobními údaji. Jde v podstatě o jakýsi trezor, do nějž uložíte své osobní údaje a na vyžádání je pak můžete poskytovat webům třetích stran.
Nejistá budoucnost
Data do aplikace můžete zadat manuálně, nebo je lze naskenovat z určitých dokladů, jako jsou třeba řidičské průkazy. Veškeré údaje jsou následně stejně jako komunikace šifrovány end-to-end způsobem, takže k nim nemá přístup ani Telegram samotný. Alespoň to tedy tvrdí, v současnosti jsou data v šifrované podobě ukládána přímo na serverech společnosti. To by se však mělo v budoucnu změnit a údaje by se měly přesunout do decentralizovaného cloudu.
Účelem služby je v podstatě pouze zjednodušit používání webových stránek. Stejně jako se běžně lze na weby třetích stran přihlašovat třeba Google či Facebook účtem, lze to i Telegramem. S aktivní službou Passport pak budete například eshopu moci na požádání poskytnout data uložená ve vašem „trezoru“. Před každým předáním dat bude třeba zadat heslo, což by mělo být spolu s šifrováním zárukou dostatečné bezpečnosti.
Budoucnost služby je však značně nejistá. V době psaní článku ji používal jediný web (ePayments.com) a rychlé rozšíření je spíše nepravděpodobné. Nejde totiž zrovna o nepostradatelnou službu a poskytnout kompletní sadu osobních údajů přeci jen není úplně dobrý nápad, i když je vše šifrováno. Telegram navíc opakovaně čelil kritice za neoptimálně řešené zabezpečení účtů a šifrování. Kritiku většinou napravil, ale přesto je určitá obezřetnost na místě.
„i když následně komunikaci islamistů začal důsledněji blokovat.“
Jak můžou blokovat komunikace do které údajně nevidí…
Blokace se týkala veřejných kanálů, pomocí nichž například ISIS šířil propagandistické zprávy. Komunikace v těchto kanálech je otevřená a Telegram jednal na základě komunitních hlášení.
Např.: [odkaz]
Hm, to by mi dávalo větší smysl monitorování, přepnutí účastníků na čitelnou šifru, a předávání soukromé komunikace FBI.