Domů » Bleskovky » Telefony s Windows Phone 8 se dočkají dalšího sloupce s dlaždicemi (spekulace)

Telefony s Windows Phone 8 se dočkají dalšího sloupce s dlaždicemi (spekulace)

Když jsme v nedávné bleskovce přinesli zprávu o tom, že se letos systém Windows Phone 8 dočká podpory pro Full HD displeje, objevily se v diskuzi pod ní stížnosti na fakt, že se jeho grafické prostředí nijak nepřizpůsobuje ani vyššímu rozlišení, ani větší úhlopříčce zobrazovačů. Podle známé technologické novinářky, Mary Jo Foley, si je Microsoft tohoto nedostatku plně vědom a chystá jeho nápravu.


ilustrační obrázek

Připravovaná aktualizace GDR3 (General Distribution Release), která by měla být uvolněna před koncem letošního roku, má totiž  podle Foley přinést i třetí sloupec dlaždic střední velikosti pro domovskou obrazovku. Ve výsledku tak na ni bude možné vměstnat až šest malých dlaždiček vedle sebe. Tato změna se bude pochopitelně týkat pouze smartphonů s větší úhlopříčkou displeje (5 palců a více?), zatím ale není jasné, zda bude závislá i na jeho rozlišení.

Připomeňme si v této souvislosti ještě nedávné zvěsti o tom, že by se měl velký systém Windows 8 dostat i na menší tablety s úhlopříčkou displeje pod 10 palců. Z těchto zpráv tedy jasně vyplývá, že se chce Microsoft angažovat na aktuálně velice populárním trhu zařízení mezi pěti až osmi palci. Otázkou ale zůstává, zda, až se mu to podaří, nebude poptávka zákazníků směřovat zase někam úplně jinam.

Miroslav Havlíček

25 komentářů

 1. Martin II (neregistrovaný)

  Ten obrazok nie je uplne presny. Na nom je pridany jeden stlpec najmensich dlazdic. Podla toho co koluje internetom tak pocet stlpcov ma vzrast z 2 na 3 standardnych dlazdic(alebo 6 stlpcov najmensich dlazdic). Tu je priklad ako by to mohlo vyzerat:

  [odkaz]

  Od rozlisenia by to nemalo byt zavisle, len od velkosti displeja.

  • Řešení uvedené v článku se mi také nezdá. Znamenalo by to, že tam musí být na každém „řádku“ alespoň jedna malá dlaždice. To mi na Metro (nebo jak se to teď menuje) nesedí. Rozšířit to o tu střední dlaždici je logičtější a více to zapadá do filosofie Windows Phone UI.

  • Miroslav Havlíček

   Díky za tip, ilustrační obrázek v bleskovce změním.

 2. Fakt inovatívne

  • A co bys na tom chtěl inovativního? Jen (pokud to tak opravdu bude) přizpůsobí OS větší uhlopříčce.

   Když do iPhonu 5 přidali řadu ikon, tak si určitě učůrával vzrušením, jaká to je inovace, že?

  • iPhone mi je ukradnutý, inovácie na bode nula

 3. Pepa (neregistrovaný)

  Podle mě to bude dobré vylepšení, pokud se to dotáhne do konce a bude to použitelné..

 4. Pokud ty dlaždice navíc budou jenom od 5″+ a fullHD rozlišení, tak bych se toho nebál. Snad MS nedovolí výrobcům dělat takové prasárny jako fullHD rozlišení pod 5″ a k tomu ještě pidi ikony navíc.

  • to je strašná prasárna mať jemnejši displej

  • Více pixelů žere více baterky. A k čemu mít na displeji pixely navíc, které stejně oko není schopno rozlišit?

  • Je zbytečné mít jemnější displej než jsem schopen okem rozlišit, ne?

  • Na rozlišení vůbec nezáleží. Aby to bylo čitelné, je důležitá fyzická velikost displeje. Na 5 placích s 800×480 může být víc informací, i když to bude zubaté. (A naopak)

  • Mimochodem, ve WP8 aplikace zatím pracují s logickým rozlišením, které je 800×480, bez ohledu na rozlišení.

  • Vydrz u Galaxy S4 a HTC one je vacsia nez u minulorocnych modelov. Tie displeje maju rovnaky odber ako minulorocne . Viac informacii o par pixelov o par piElov, ktorr sa budu tazsie citat, su fakt prijemne ledva u lowendov.

  • GRAVEGUN: V problematice moc znalý nejsem, ale můžeš někde doložit, že více pixelů žere více baterky? Tohle snad není o pixelu samotném, ne? Možná tam nějaký rozdíl je, ale bude nepatrný.

   Co bude žrát více baterky je grafika, která ty pixely musí počítat. Ale při dnešním výkonu, taktu a spotřebě to bude opět zanedbatelné. Podsvětlení displeje sežere mnohonásobně víc než jakékoli množství pixelů.

   Pokud nemám pravdu, opravte mě, ale podle mě je to tak.

  • Doložit to nijak nemůžu, vycházím z logiky. Možná se taky pletu a více energie to nežere. Každopádně pořád zastávám názor, že více než 300 ppi je zbytečné.

 5. Hm… Ako užívateľ WP píšem, že to je už moc. Tudy cesta páni s MS nevede.

  • Martin II (neregistrovaný)

   A uzivas 5″ alebo vacsi telefon s WP?

  • jan (neregistrovaný)

   Podla mna skor narazal na to, ze takto sa vytrati ta jednoduchost a zrozumitelnost GUI, pretoze takto to uz bude dost preplacane …

 6. T.Z. (neregistrovaný)

  WP8 Homescreen totální paskvil.

  • To je věc názoru. Já jsem nepotkal naopak lepší…

   S takovejma výkřikama můžeš do politiky ;)

  • T.Z.: Android Homescreen totální paskvil, iOS totální paskvil hu,hu,hu.

   Tak jsme oba přispěli smysluplně pod článek a můžem zase jít, že jo.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).