Telefony s Androidem slouží už i policistům v New Yorku

V loňském létě zahájila newyorská policie nový program, jehož cílem bylo vybavit její příslušníky přenosnými zařízeními, která by jim umožnila rychle a pohodlně přistupovat k důležitým datům, jakými jsou například vydané zatykače. Vzhledem k otevřenosti systému padla volba na blíže nespecifikované telefony s Androidem, které však neumí uskutečňovat hovory ani posílat zprávy, slouží pouze jako kompaktní počítače. Do služby bylo zatím zařazeno zhruba 400 kusů.

Policisté v NYPD již dlouhou dobu používají ve svých vozech laptopy, díky kterým mohou přistupovat k všemožným údajům. Jak ale sami říkají, jejich připojení je pomalé a zastaralé a navíc je mnohdy třeba přistupovat k několika různým databázím, které pracují na rozdílných principech a s odlišnými přihlašovacími údaji. Nová zařízení s Androidem za pomoci speciální aplikace tento problém prý notně zjednodušují a navíc je mohou používat i pěší strážníci.

Díky kompaktním rozměrům těchto telefonů a modernímu připojení tak mohou nyní při řešení různých situací policisté rychle zjistit, zda a hlavně proč je na určitou osobu vydán zatykač, prohlížet plány budov, zjišťovat předchozí hlášené problémy v dané lokalitě nebo se třeba dozvědět rozmístění bezpečnostních kamer.

Ačkoliv se jedná o obrovský pokrok a nespornou pomoc v každodenní práci NYPD, zatím nebylo vysvětleno, jak jsou zařízení chráněna proti zneužití při případné ztrátě nebo dokonce krádeži. V nesprávných rukou by totiž podobné informace mohly napáchat mnoho škody.

Autor článku
Miroslav Havlíček
image/svg+xml
+

Kapitoly článku