Domů » Články » Takhle bydlí šéf značky Dell: luxusní byty v mrakodrapech a futuristická rezidence v Texasu

Takhle bydlí šéf značky Dell: luxusní byty v mrakodrapech a futuristická rezidence v Texasu

***RENDERING*** One Dalton St, Boston penthouse

Michael Saul Dell je zakladatel světoznámé firmy nesoucí jeho příjmení. Ve firmě stále působí na pozici CEO a aktivně se podílí na jejím chodu. Technologie se značkou Dell už mu ale vynesly nemalý majetek, který všemožně investuje.

Michael je k dubnu tohoto roku 38. nejbohatší člověk světa podle žebříčku časopisu Forbes. Jeho majetek má v současnosti hodnotu 23,5 miliardy amerických dolarů (519 miliard Kč). Jedna z nejcennějších položek jeho majetku jsou nemovitosti, do nichž investuje skrz firmu MSD Capital. Tato společnost má na starost čistě investice a péči o majetek rodiny Dellových.

Některé nemovitosti patřící Michaelovi lze tedy vnímat jako čistě investiční, avšak vlastní i několik realit, které slouží k jeho osobním účelům.

Nejdražší domov v New Yorku

Když v roce 2014 skončila v New Yorku výstavba mrakodrapu One57, novináři mu už dávno přezdívali „budova miliardářů“. Tento více než 300 metrů vysoký mrakodrap totiž obsahuje velmi rozlehlé a velmi drahé apartmány, jejichž hodnota jde do vysokých desítek milionů dolarů.

Ještě v roce dokončení na veřejnost prosákla informace, že tajemný kupec pořídil za rekordní cenu 100,47 milionů dolarů (2,2 miliardy Kč) rozsáhlý byt rozkládající se v 89. a 90. patře budovy. Dlouhou dobu se nevědělo, kdo oním tajemným kupcem je. V únoru tohoto roku však byla zveřejněna informace, že nejde o nikoho jiného, než našeho dnešního „hrdinu“ Michaela Della.

https://www.instagram.com/p/BcIKeDYAc6C/

Michaelův newyorský byt má celkovou plochu 1 015 m², což je na centrum tohoto amerického velkoměsta skutečně nevídaně rozlehlý prostor. Z bytu se mu naskýtá výhled na Central Park, v jehož bezprostřední blízkosti budova stojí. Díky její výšce však vidí většinu města jako na dlani, což je také jeden z důvodů astronomické ceny.

Dvoupodlažní apartmán obsahuje šest ložnic a šest koupelen, takže teoreticky každý člen jeho šestičlenné rodiny může mít vlastní pokoj. Co je však ještě zajímavější je fakt, že ačkoliv byla budova dostavěna teprve v roce 2014, Michael Dell již byt rekonstruuje.

Na rekonstrukci si najal architektonickou kancelář Miró Rivera Architects, jejíž sídlem je Michaelův domovský Texas. Vyhlášení architekti se mimochodem pojí s většinou realit, do nichž Dell investuje.

Zdroj: Godsfriendchuck

I s přičtením nákladů na jistě nepříliš levnou rekonstrukci však dost pravděpodobně Michaelovi vlastnictví nejdražšího domova v New Yorku nezůstane příliš dlouho. Ne že by snad o svůj byt přišel, ale tamní média nedávno přinesla informaci o tom, že se chystá prodej dalšího bytu v nově postavené mrakodrapu, který se nachází jen několik bloků od budovy One57. O zmiňovaný byt má podle newyorských médií zájem investor Ken Griffin, přičemž cena se odhaduje na více než 200 milionů dolarů (4,4 miliardy Kč).

Nerezová ocel, mramor a rozlehlé zahrady: domov v Texasu připomíná futuristický zámek

Dlouho před koupí apartmánu v New Yorku Michael Dell zakoupil se svou ženou pozemek v Austinu, na němž vystavěl rodinou rezidenci. Práce na rodinné usedlosti v Texasu byly dokončeny již roku 1996, avšak na vzhledu domu byste to nepoznali.

Dell se totiž rozhodl, že si nechá plány na dům „nakreslit“ prestižním architektonickým studiem Gwathmey Siegel & Associates Architects. Tato kancelář projektovala domy mnohým slavným osobnostem, mezi nimiž nechybí například slavný režisér Steven Spielberg nebo hudební magnát David Geffen. Díla architektů této kanceláře mají společnou jednu věc – zpravidla jsou velmi moderní až futuristické.

Michaelův texaský dům tak sází na velmi komplikované geometrické tvary kombinující ostré hrany se zaoblenými liniemi, což mu dává jaksi nadčasový vzhled. Tomu napomáhá i to, že na stavbě byly ve velké míře používány materiály jako nerezová ocel a leštěný mramor.

Budova nabízí zhruba 3 065 m² obytné plochy, což je přibližně trojnásobek již tak velkého newyorského bytu. V domě najdete osm ložnic, neuvěřitelných 16 koupelen, vnitřní bazén, plně vybavenou tělocvičnu a také spoustu dekorativních prvků. Mezi ně lze jistě zařadit i velké schodiště s umělecky tvarovaným ocelovým zábradlím, které tvoří celek s moderní skulpturou sochaře Joela Shapira. V domě byste našli také panely z leštěného dřeva, které mají do přísně geometrické a moderně pojaté rezidence vnést trochu přirozených tvarů.

V okolí domu pak může Michael trávit čas s rodinou například na tenisovém kurtu či odpočinkem v terasovitých zahradách. Pozemky mají celkem 485 576 m² a jsou většinově pojaty jako park. Najdete na nich ale i garáže, parkoviště, venkovní bazén a technické zázemí.

Zajímavé je, že okolní pozemky jsou v územním plánu vyjmuty ze stavebních ploch, což by mělo rodině Dellů zajistit soukromí bez blízkých sousedů.

Současnou cenu rezidence není jednoduché odhadnout, neboť nejsou k dispozici přesné informace. V roce 1997 byla na dům vyměřena daň 600 000 USD (13 milionů Kč), což vycházelo z úředního odhadu hodnoty sídla. Ta byla stanovena na 22,5 milionů amerických dolarů (467 milionů Kč), což ale Michael Dell prostřednictvím svého právníka napadl. Výsledek sporu ovšem není znám.

Strategické umístění

Pozemky, na nichž se nachází rezidence, jsou obklopeny stromy a přináší tak dostatek soukromí. To však neznamená, že by byly neprakticky daleko od civilizace, resp. klíčových objektů pro Michaela Della. Jen 32 kilometrů od rezidence se totiž nachází centrála Dell Technologies. Ještě blíže je pak 6D Ranch. Tento ranč se nachází v kopcovité krajině asi 19 km od rodinné rezidence a je zasvěcen chovu koní.

Rodina Dellů zde totiž chová arabské plnokrevníky, pro něž je zde připraveno veškeré zázemí. O ranči není k dispozici moc bližších informací, podařilo se nám zjistit jen to, že název je narážkou na počet členů rodiny Dellů. Hlavní budova ranče je pak pojata opět v geometrickém stylu, ale je o poznání skromnější než hlavní rezidence.

Prémiový rezort na Havaji je jen pro zvané

Na začátku článku jsme zmiňovali, že o majetek rodiny Dellů pečuje specializovaná firma MSD Capital. Jedny z jejích největších investicí jsou na Havaji. Zde roku 2004 zakoupila špičkový rekreační rezort Four Seasons Maui, který nadále funguje jako hotel pro turisty. Pobyt v jedné z Michaelových nemovitostí si tak můžete užít i vy. Ceny ale nejsou příliš lidové – začínají na 13 000 Kč za noc a problém není se dostat ani na trojnásobek.

Zdroj: Pictometry

Společnost MSD Capital navíc vlastní ve spolupráci s Robem Waltonem z Walmartu i přilehlou rezidenční komunitu Hualalai. Ta zároveň zajišťuje větší úroveň soukromí pro hosty Four Seasons.

Zatímco výše zmiňované nemovitosti jsou čistě investiční, letní dům v komunitě Kukio už je čistě osobní. Zde má Michael Dell a jeho rodina k dispozici 1 718m² dům, jehož součástí je dle úředních dokumentů sedm ložnic. Dům je podle všeho největší z celé komunity a místní mu prý přezdívají Raptor Residence, což je název firmy, jejímž prostřednictvím Michael dům zakoupil.

Zajímavější než rezidence samotná je však komunita Kukio, v níž se nachází. Ta je na rozdíl od obdobných komunit na havajských ostrovech kompletně uzavřena a dostanou se do ní pouze majitelé budov. Jedná se tak v podstatě o jakousi osadu miliardářů, do níž mohou pouze oni a jejich zvaní hosté.

Luxusní budoucnost v Bostonu?

Michael Dell má podle všeho slabost pro moderní byty ve vysokých patrech mrakodrapů. Po popisovaném rekordně drahém apartmánu v New Yorku nyní zakoupil další byt, tentokrát však v Bostonu.

Jedná se o jeden ze tří nejluxusnějších apartmánů rozkládajících se v 60. a 61. patře mrakodrapu One Dalton. Jeho výstavba bude dokončena v průběhu tohoto roku a stane se nejvyšší budovou Bostonu. V současnosti nejdražší zaznamenaný prodej bytu v Bostonu se uskutečnil minulý rok za cenu 35 milionů dolarů (773 milionů Kč). Cena Michaelova bytu ve vznikající budově se však pohybuje okolo 40 milionů dolarů (883 milionů Kč), což z něj činí nového rekordmana.

Zdroj: Four Seasons

Luxusní apartmán nabídne na Michaelovy poměry ještě poměrně skromných 678 m² doplněných o 53m² terasu. Byt bude mít klenutý strop a na terase bude k dispozici venkovní ohniště. „Menší“ velikost bytu pak bude nájemníkům vynahrazovat soukromý klub pro vlastníky bytů v 50. patře. Ten poskytne několika vyvoleným lázně, restauraci, golfový simulátor a plavecký bazén.

Jestli byt v Bostonu plánuje Michael Dell využívat k osobním účelům, či jde jen o další investici do realit není jasné. Michaelova mluvčí odmítla celou věc komentovat.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

4 komentářů

  1. Ekonomicky velmi mudro zmyslajuci clovek.

  2. prej začal svoji karieru jako dealer Amway, je to pravda ?
    jinak prave pisu z DelLu latitude kterej ma ohyzdny displej, moc kvalitni Dell zase neni . .

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).