V dnešním díle našeho seriálu o domech slavných osobností nahlédneme do bydlení slavného hudebního producenta, DJ a skladatele Deadmau5e. Joel Thomas Zimmerman je znám zejména pro svou elektronickou hudbu a extravagantní světelné show, nicméně jeho bydlení ukazuje, že má i jiné zájmy.
Šestinásobný držitel ceny Grammy žije v kanadském městečku Campbellville v Ontariu. Tam si v roce 2014 pořídil rozlehlou rezidenci poté, co se odstěhoval z Los Angels, kde do té doby žil se svou tehdejší snoubenkou. Dům, jehož kupní cena byla pět milionů amerických dolarů (110,6 milionů Kč), se rozkládá na ploše 1 300 m². Celý pozemek potom má 477 529 m², což je vskutku úctyhodná rozloha. V domě samotném najdeme čtyři ložnice, pět koupelen, soukromé kino, profesionálně vybavenou kuchyň a šest krbů. Nejzajímavější jsou však speciální místnosti, o nichž bude řeč dále.
Než se přesuneme k popisu jednotlivých místností, musíme ještě zmínit drobné zajímavosti na pozemku. Nejběžnější „vymožeností“ je zřejmě na zakázku modelovaný bazén s mořskou vodou. O něco méně běžný už je pak soukromý vysílač. Více než 30metrová věž umístěná přímo na Deadmau5ově zahradě zajišťuje příjem jednoho z gigabitových internetových připojení. Ano, čtete správně. Deadmau5 má do svého domu zavedeny hned dvě gigabitové internetové přípojky.
Poněkud výstředním detailem je pak jakási kruhová venkovní terasa. Její dlažba je totiž uspořádána do tvaru pentagramu, který je patrný i z leteckých map. Inu, Deadmau5 má obecně trochu zvláštní vkus. To ale záhy zjistíte sami.
Ložnice? Radši nahrávací studio!
V jedné z největších místností, která původně sloužila jako hlavní ložnice, najdeme nyní nahrávací studio. Jde o certifikované mixážní studio Dolby Atmos, kterých existuje mimo prostory samotného Dolby Laboratories jen několik. S tím souvisí také to, že je k provozu soustavy reproduktorů třeba speciální hardware od Dolby. Přesná funkce této „černé krabičky“ je utajována a Dolby ji neposkytuje jen tak někomu. Systém Dolby Atmos každopádně dokáže obsluhovat stovky reproduktorů najednou. Tak daleko Deadmau5 sice se svými devíti reprobednami nezašel, ale i tak jeho studio budí úžas.
Kouzlo analogu
Jen centrální mixážní pult stojí přes půl milionu dolarů (11 milionů Kč), nicméně celková cena vybavení musí být mnohonásobně vyšší. Stěny jsou totiž obloženy soustavou všemožných zvukových syntezátorů, sekvencerů, generátorů tónů, samplerů a dalších specializovaných modulů. Už asi začínáte tušit, v čem je hudba Deadmau5e unikátní. Svou elektronickou hudbu často produkuje analogově, fyzickým propojováním jednotlivých panelů, otáčením ovládacími prvky a prací s fyzikálními principy. Naprostá většina interpretů elektronických hudebních žánrů přitom v dnešní době používá výhradně digitální počítačová řešení. Ta však z logiky věci obsahují pouze simulace analogových zvuků a nenabízí tedy takovou flexibilitu. Deadmau5 má v podstatě nekonečně možností, neboť může tóny měnit například změnou napětí v konkrétním zvukovém modulu. Počítačový software nicméně samozřejmě využívá také, vytvořit celé album kompletně analogově by zabralo opravdu hodně času.

„Po staru“ tvořené hudbě ale opravdu holduje, což dokazuje například to, že kompletně znovu vytvořil úvodní skladbu populárního seriálu Stranger Things. Využil k tomu čistě své analogové nástroje a celý proces tvorby metodou pokus-omyl dokonce živě streamoval. Replikovat analogově několikaminutovou skladbu trvalo zhruba dvě a půl hodiny. Výsledek ale stojí za to!

Pro laika nepochopitelné tisíce koleček, přepínačů a analogových ukazatelů nejsou tím jediným, co v tomto studiu najdeme. Připraveno k použití je zde také několik klávesových syntetizérů, elektrických kytar a dalších nástrojů. Často se k nim vážou unikátní příběhy. Buď patřily slavným hudebníkům, nebo se již nedají sehnat, nebo jsou zcela jedinečné. To je i případ přístroje, který vytvářel originální zvuk R2-D2. Nejde pouze o stejný typ, ale přímo konkrétní kus použitý při natáčení původních Star Wars.
Unikátní konstrukce
Digitální studia možná nenabízí tolik možností jako ta analogová, ale zase si vystačí s několika kabely. U analogu potřebujete na každý přístroj zpravidla hned několik kabelů, což je vzhledem k počtu přístrojů v Deadmau5ově studiu množství kabeláže, které daleko převyšuje možnosti ukrytí do nějaké lišty, či běžného podhledu. Deadmau5 problém vyřešil velmi netradičně. Celé studio je zavěšeno ze stropu původní místnosti, takže je pod podlahou poměrně dost prostoru. V něm jsou pohodlně rozvedeny všechny potřebné kabely, včetně například optického vedení pro monitory.
Zavěšená konstrukce navíc umožnila naprosto dokonale odizolovat místnost od okolních prostor, takže při skládání hudby slyšíte opravdu jen čistý zvuk nezkreslený různými odrazy a vibracemi.
LAN místnost s počítači na zakázku
Opusťme fascinující nahrávací studio a obrazně se přesuňme do sklepa, v němž najdete takzvanou LAN místnost. V pokoji, který by v běžném domě fungoval možná jako skladiště, má Deadmau5 zařízenou místnost, v níž s přáteli hraje počítačové hry. Najdeme zde pětici na zakázku postavených počítačů plných špičkového hardwaru. Naprosto unikátní jsou i jejich skříně, které jsou vytvořeny tak, aby připomínaly hudebníkova auta.

Počítače jsou umístěny na stolech poskládaných do tvaru pětiúhelníku. U každého z nich navíc najdeme stativ s profesionální 4K kamerou v hodnotě mnoha desítek tisíc korun. Jejich účel? Inu, v podstatě webkamera. Deadmau5 totiž hraní občas streamuje a každý hráč tak může mít vlastní záběr. Zpracování streamovaného obrazu mimochodem zajišťuje samostatný počítač umístěný v centru zmiňovaného pětiúhelníku. Všechny počítače spolu samozřejmě mohou komunikovat skrz desetigigabitovou LAN síť.
Domácí NAS podle Deadmau5e
Hned vedle herní místnosti najdeme serverovnu. Ta v podstatě supluje to, co pro běžného uživatele představuje NAS. Středobodem je klasická serverová skříň, v níž najdeme 45 disků s celkovou kapacitou 70 TB. Ty slouží samozřejmě pro ukládání hudby, ale ta zabírá řádově méně místa. Důvodem pro obrovskou kapacitu jsou tak 3D modely, na jejichž základě jsou pak tvořeny světelné projekce na Deadmau5ových show. Veškerou grafiku včetně dat pro ikonickou helmu totiž Deadmau5 připravuje se svým týmem přímo ve svém domě.
V serverovně však není umístěno jen úložiště. Jsou sem svedeny také obě gigabitové internetové přípojky a najdeme zde i několik grafických karet. Konkrétně jde o 16 profesionálních karet Nvidia Tesla v hodnotě mnoha set tisíc. Ty jsou využívány právě pro renderování zmiňované 3D grafiky.
Zajímavostí je, že na řešení serverovny spolupracoval známý YouTuber Linus Sebastian z kanálu Linus Tech Tips. Ten také natočil zajímavou video prohlídku Deadmau5ovy rezidence, z nějž jsme mimo jiné při psaní tohoto článku také čerpali. Pokud si poradíte s angličtinou, určitě doporučujeme video zhlédnout.
Místnost plná mrtvol
Dobře, tento podnadpis je poněkud bulvární, ale je pro něj dobrý důvod. Deadmau5 je totiž velkým fanouškem taxidermie, tedy preparování zvířat. A vzhledem k již zmiňovanému poněkud netradičnímu vkusu svému koníčku zasvětil místnost, která by asi běžně byla označována za obývací pokoj. V něm tak najdeme spoustu vycpaných zvířat, různé kožešiny, lebky a podivuhodná umělecká díla možná poněkud za hranicí etiky.
Od loňských Vánoc ovšem nejsou v Deadmau5ově obývacím pokoji pouze zvířecí ostatky. Od své zjevně velmi chápající manželky totiž jako dárek obdržel skutečnou lidskou kostru, která se nyní „rozvaluje“ na kožené pohovce. V bezprostřední blízkosti vypreparovaného medvěda a jakési dekorace z nohy sudokopytníka.
https://www.instagram.com/p/Bc74-nmnKKd/?taken-by=deadmau5
Deadmau5 to v jednom příspěvku na Instagramu nazval jako „fucked up shit“ a spousta lidí asi bude souhlasit. Na druhou stranu musíme uznat, že originálněji zařízený obývák jsme ještě asi neviděli.
Garáž superaut
Naši virtuální prohlídku symbolicky zakončíme v garáži, která už hostila nejedno zajímavé auto. Deadmau5 si libuje v supersportovních vozech, které vizuálně upravuje do skutečně netradiční podoby.
Vše začalo, když si v roce 2015 pořídil Ferrari 458, které stylizoval do podoby Nyan Cat. S bleděmodrým autem doplněným o pestrobarevnou Nyan Cat se zúčastnil rallye v Miami, což spousta lidí vnímala jako urážku značky. Zřejmě k tomu přispělo i to, že Deadmau5 nahradil všechny vzpínající se koně symbolem Nyan Cat. Ohradilo se dokonce i Ferrari samotné, které neúspěšně požadovalo obnovení do původního stavu.
Ferrari následně prodal, ale jeho záliba pro pixelizovanou kočku evidentně neochladla. Dalším vozem totiž bylo Lamborghini Huracán, které přejmenoval na Nyanborghini Purracan. Jak auto vypadalo už asi tušíte. Jeho sbírka vozů obsahuje či obsahovala i celou řadu dalších aut. Zmiňme například McLareny P1 a 650S nebo BAC Mono. Oba McLareny se dokonce v designu hracích karet účastnily legendárního závodu Gumball 3000 napříč Evropou.