Domů » Články » Tajný projekt Centaurus: co víme o skládacím PC od Microsoftu?

Tajný projekt Centaurus: co víme o skládacím PC od Microsoftu?

Za dva týdny se uskuteční tisková konference Microsoftu, která bude věnována především hardwaru. Měli bychom se dočkat jak upgradů stávajících počítačů Surface, tak i představení zbrusu nového zařízení s form-factorem, který jsme dosud v rodině Surface neviděli.

Zařízení je vyvíjeno pod kódovým označením Centaurus a má se jednat o skládací počítač se dvěma displeji bez typické mechanické klávesnice. Má se také jednat o první zařízení, které bude pohánět nový moderní operační systém označovaný jako Windows Core OS.

Centaurus: skládací počítač se dvěma displeji

Podle článku na serveru WindowsCentral bude „kentaur“ složen ze dvou zhruba stejně velkých a tlustých ploch, z nichž každá bude obsahovat displej – v rozloženém stavu má mít úhlopříčku 13 – 14 palců, na každý z displejů tak připadá úhlopříčka zhruba 9 – 10 palců (podle poměru stran).

Rámečky okolo displejů mají být přibližně tak široké jako u iPadu mini – na kratších stranách širší, na delších tenčí. Nejtenčí pak mají být v místě kloubu, kde se budou oba displeje stýkat; mezi displeji mí být údajně několikamilimetrová mezera.

lenovo fold
Prototyp skládacího počítače od Lenova má ohebný displej. Centaurus má mít dva ploché panely

Zařízení se bude zavírat displeji k sobě, přičemž dovření budou mít na starosti magnety. Magnetický proužek se má nacházet i na jedné ze stran, ten bude určen pro připojení pera Surface Pen.

Dle všeho by se sem měl stylus nejen připínat, ale podobně jako u iPadu Pro by se odsud měl i nabíjet. Kromě této plochy se mají na zařízení nacházet mechanická tlačítka pro zapnutí/vypnutí/změnu hlasitosti, a také USB-C konektor pro nabíjení a přenos dat.

intel tiger rapids

Centaurus by měl mít zaoblené rohy, avšak samotné displeje mají mít striktně obdélníkový tvar bez zaoblení. Není také jasné, jaký materiál bude použitý na vnější plochy, zatím se spekuluje o sklu nebo o umělé tkanině Alcantara, díky které by mohl Centaurus v zavřeném stavu vypadat jako kniha. Ostatně režim kniha má být jeden z klíčových způsobů používání tohoto zařízení.

Uvnitř tohoto netradičního počítače má překvapivě tikat procesor od Intelu, patrně díky úzké spolupráci Intelu a Microsoftu při vývoji prostředí pro zařízení s duálním displejem.

Moderní Windows bez balastu z minulosti

Centaurus má být vůbec prvním zařízením, na kterém nepoběží klasická Windows 10, ale nová moderní odnož systému ořezaná o relikty minulosti. I když se o tomto systému interně hovoří jako o Windows Core OS nebo Windows Lite OS, ve veřejné verzi by měl nést jiné pojmenování, které možná ani nebude obsahovat slovo Windows.

wcos santorini

Díky modernímu základu má být Windows Core OS oproti klasickým Windows více bezpečný, vždy připojený k síti a má nabídnout rychlejší updaty a celkově lepší výkon. Tedy něco jako Windows 10 se zapnutým S Mode, avšak s novým jádrem a bez některých starých součástí, které jsou ve Windows odnepaměti.

Systém má nativně podporovat klasické win32 programy, byť prý budou spouštěny v izolovaných kontejnerech, takže nebudou moci přímo ovlivňovat stabilitu a bezpečnost systému. Je tedy možné, že tyto aplikace bude možné získávat pouze z vybraných zdrojů, zejména obchodu Windows Store, ve formě MSIX balíčků.

Spekuluje se také o podpoře aplikací pro Android, k tomu jsou však redaktoři WindowsCentral spíše skeptičtí; systém spíše dostane speciální vrstvu, která vývojářům umožní vytvářet virtualizační programy podobné například BlueStacks.

Systém se má zcela přizpůsobit práci na dvou displejích, v režimu na šířku má například brát jako hlavní displej ten, který právě používáte a umisťovat na něj hlavní lištu, nabídku Start, apod., při ťuknutí do vedlejší obrazovky se mají tyto nástroje plynule přesunout vedle.

Při práci v orientaci se dvěma displeji nad sebou má být při zadávání textu má být obsah na spodní obrazovce nahrazen virtuální klávesnicí a touchpadem. Microsoft prý navíc pracuje i na příslušenství, které dodá tomuto displeji potřebnou hmatovou zpětnou vazbu při psaní, k tomu však zatím redakce WindowsCentral nemá žádné další informace.

Premiéra už za dva týdny?

I když stále nemáme potvrzeno, že Centaurus bude 2. října skutečně odhalen, indicie přicházející z různých věrohodných míst tomu nasvědčují. Co myslíte, je trh na tento nový druh zařízení připraven?

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

 1. mne takove zarizeni dava smysl. zakazniky by si to mohlo najit. pro nekoho, kdo pise relativne malo, ale precejen pise a je na cestach, by to mohlo byt idealni zarizeni.

  • Kdokoli, kdo píše vyžaduje 100% size fyzickou klávesnici…

   • Tieto unikatne prieskumy miestneho unikata su fakt dychberuce. Ja pisem denne dost ale full size klavesnicu nemam. Takze tvoje tvrdenie zas pokulhava.

   • On není místní – trolí všude, kde ho ještě nezablokovali.

   • Karel Endler (neregistrovaný): Kde mě zablokovali? Vím jen o DDWorldu a to za tabulku s ekonomickými výsledky, které byly v rozporu s článkem.

   • Občas s UNIm souhlasím a tohle je zrovna ta chvíle, kdy mu prostě musím dát za pravdu. Fyzické klávesnici se prostě NIC nevyrovná…

   • jasne, ale na mobiloch sme si zvykli tukat na displeji a natukame toho pomerne dost, ale zvycajne v komunikatoroch, kde na nejakom preklepe nezalezi. ked nahodou bude moc treba, klavesnicu dokazes pripojit. uvidime, ako to budu mat vyladene.

   • Q: Neco jinyho to je na malinkym displeji a neco jinyho na velikostne plnohodnotne klavesnici, kde clovek pise hmatem nez ze by se na klavesy koukal.

   • ale to se nevylucuje, virtualni klavesnice je nouzovka do vlaku apod. , kdy se z toho stane ‚mininotebook‘ a doma k tomu pripojim klavesnici a mam pocitac se 14ti palcovym displayem. mne to prijde jako koncept celkem fajn, rozhodne pouzitelnejsi nez koncepty skladacich telefonu.

 2. Iterací miniPC jsme měli v minulosti mnoho, všechny skončili po první generaci. Dnes, kdy se mobilně mnoho lidí obejde bez PC mnohem větší množina uživatelů než dříve (mobily, tablety) je smyslnost miniPC ještě více nesmyslná.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).