Domů » Bleskovky » T-Mobile zvýšil zabezpečení 2G sítě, odposlouchávání hovorů teď bude mnohem těžší

T-Mobile zvýšil zabezpečení 2G sítě, odposlouchávání hovorů teď bude mnohem těžší

Společnost T-Mobile dnes nasadila ve své síti 2G složitější šifrovací algoritmus A5/3. Nové šifrování nahrazuje zastaralý algoritmus A5/1, který byl před několika lety prolomen. Toto opatření znamená posílení ochrany zákazníků operátora proti odposlechům. 

Samotnému spuštění v celé 2G síti předcházel zkušební provoz na jednom z ovladačů základnové stanice (BSC). Původně se měl algoritmus A5/3 objevit v této síti mnohem dříve, ukázalo se však, že některé mobilní telefony jej nepodporují navzdory deklarované podpoře. Jde zejména o terminál CPA Halo 6 určený primárně seniorům – tento přístroj proto bude i nadále používat předchozí šifrovací algoritmus stejně jako řada dalších, většinou starších zařízení, která „umějí“ pouze A5/1.

Šifrovací algoritmus A5/3 zavedly i sesterské firmy T-Mobile v Makedonii, Černé Hoře a Polsku. Mateřská společnost Deutsche Telekom nasazuje v současné době tento algoritmus v Německu, přičemž implementaci plánuje dokončit do konce roku 2013.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

3 komentářů

 1. „Toto opatření znamená posílení ochrany zákazníků operátora proti odposlechům.“

  Kromě odposlechům prováděným BIS :D

  Ztíží se akorát možnost odposlednout hovor mezi mobilem a BTS.

 2. fero (neregistrovaný)

  Mě spíš zaráží, že to řeší až za několik let po prolomení

 3. teekex (neregistrovaný)

  tak i A5/3 pro 2G je prolomitelné, link: [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).