Domů » Bleskovky » T-Mobile rozšiřuje pokrytí sítě LTE-Advanced, v Praze přibylo 82 nových vysílačů

T-Mobile rozšiřuje pokrytí sítě LTE-Advanced, v Praze přibylo 82 nových vysílačů

Operátor T-Mobile postavil v Praze 82 nových vysílačů s LTE-Advanced (LTE-A), a rozšířil tak pokrytí hlavního města touto technologií na čtvrtinu jeho populace. Současně v nově pokrytém území výrazně posílil signál uvnitř budov a zvýšil kapacitu stávající sítě LTE, která od prvního října 2014 pokrývá celou Prahu. Do konce dubna operátor plánuje LTE-A pokrytí populace metropole zdvojnásobit.  

Současné LTE-A pokrytí hlavního města operátorem odpovídá přibližně 25 procent populace a 12 % území, na konci dubna to bude již 50 % populace a 33 % území. Kromě toho je signál této technologie dostupný také v Mladé Boleslavi.


Aktuální stav pokrytí LTE-Advanced v Praze u operátora T-Mobile

Technologie LTE-A je založena na spojení dvou pásem – funkce Carrier aggregation. U 82 nových vysílačů v Praze jde o pásma 800 MHz (o šířce 10 MHz) a 1 800 MHz (o šířce 15 MHz), která po spojení nabízejí maximální rychlosti 187,5 Mbit/s pro stahování a 37,5 Mbit/s pro odesílání.


Do konce dubna plánuje operátor pokrýt sítí LTE-Advanced další části hlavního města

LTE-A spustil operátor v hlavním městě vloni na podzim na třech místech, konkrétně na Černém Mostě, v Horních Počernicích a na Roztylech. Spojil při tom pásma o šířce 10 a 20 MHz, která poskytují teoretické maximální rychlosti 225 Mbit/s pro stahování a 50 Mbit/s pro odesílání.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

4 komentářů

  1. pet (neregistrovaný)

    Podpora pouze Samsungu S4 LTE-A?

  2. Vzhledem k rozsireni LTE-A na telefonech jde o jistou anomalii – sit, ktera ma vic vysilacu nez klientu :-)

    • Sítě se nebudují na následujících 14 dní, ale na roky. Stejně naivní myšlení, jako koupit si v dnešní čínskou rejži bez LTE, protože dnes není pokrytá celá republika, protože bude až za nekonečně dlouhý půl rok a telefony se přeci kupují jako rohlíky. :D

  3. JJ, rozšiřujte. U nás na lontu chytám občas 3G a E, ale dost to padá, takže posurfováníčko jako malina. Vyjdu na pole za vesnici (30m za baráky) a chytám LTE. To je asi pro zemědělce aby se dostali na fejs i na poli. :-)) Dokud jsem se neodstěhoval z Práglu, nenapadlo mě řešit data, prostě rychlý internet v mobilu jsem bral jako samozřejmost. Teď? Jezdím pracovně hodně po republice a dost mě překvapuje kolik je míst kde není signál vůbec žádný a nebo mizerná rychlost dat.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).