Domů » Bleskovky » T-Mobile jako první v ČR spustil VoLTE, zatím technologii využijete pouze s jedním telefonem

T-Mobile jako první v ČR spustil VoLTE, zatím technologii využijete pouze s jedním telefonem

Český T-Mobile dnes spustil Voice over LTE (VoLTE) umožňující standardní IP hovory v síti LTE do komerčního provozu. Současně ukončil technický pilot této technologie, který probíhal od října loňského roku. T-Mobile mimochodem začíná VoLTE nabízet zákazníkům jako jeden z prvních operátorů na světě. Prvním podporovaným zařízením je Samsung Galaxy S5 (recenze), na zprovoznění v dalších typech telefonů operátor intenzivně pracuje společně s jejich výrobci.

Výhody? Rychlé spojen, lepší kvalita a nižší energetická náročnost

Největšími výhodami VoLTE jsou velmi krátká doba spojení hovoru, zlepšení jeho kvality (i v porovnání s technologií HD Voice v síti 3G) a nižší spotřeba energie pro volání, respektive delší výdrž baterie. V průběhu hovoru rovněž nedochází k omezení navázaných datových spojení, což přináší výhody například při současném používání online navigace a volání za jízdy v autě. V případě že uživatel opustí oblast pokrytou LTE, je hovor bez přerušení předán do 2G či 3G sítě (funkce SRVCC). 


Ilustrační obrázek

Od 5. května se začnou zákazníkům s podporovaným telefonem objevovat výzvy k aktualizaci firmwaru, kterou provedou obvyklým způsobem. T-Mobile pak bude v následujících dnech VoLTE automaticky zpřístupňovat klientům na jejich stávajících telefonních číslech. Volání v LTE síti nespotřebovává datový limit a není za něj účtován žádný příplatek. 

V první fázi bude technologie dostupná zákazníkům, kteří nevyužívají služby Privátní podnikové sítě nebo předplacenou službu Twist. V dalších fázích začne T-Mobile VoLTE zpřístupňovat všem klientům. 

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

7 komentářů

 1. Tak to jsem zvědavý, kdy budou následovat ostatní operátoři…

 2. Přesně tak, případně jaké další telefony budou podporovány.

  • Tomáš (neregistrovaný)

   Vzhledem k dobrým vazbám T-Mobilu na Samsung a Apple bych tipnul další zařízení na Galaxy S6/Edge, Note (Edge) a iP 6 a 6+.

 3. VoLTE by měl podporovat iPhone 5 a novější, tak mě zajímají i tyto :-) ačkoli já mám Vodafone, tak to vlastně může být jedno, do té doby se upgradu nevyhnu.

 4. lerion (neregistrovaný)

  To jsou dobré zprávy. VoLTE podporují také všechny LTE Lumie s WP 8.1 GDR1 a novějším. Už aby to tu bylo. Čekat až 4 vteřiny na spojení hovoru jen proto, že se přepíná síť je otrava…

  • Rezza (neregistrovaný)

   Jj, doufam, ze i Passport dostane podporu updatem. Ja porad nechapu, jak nekdo pri navrhu mobilni technologie zapomnel na hlas…

  • lerion (neregistrovaný)

   Já to docela i chápu. Kdykoli si koupím nový mobil, jsem překvapen, že to stále umí telefonovat…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).