- T-Mobile prezentoval prototyp své nové mobilní základnové stanice
- Ta je velká jen 4 m² a nabízí široké možnosti využití
- V létě se pravděpodobně objeví na festivalu Colours of Ostrava i na dalších akcích
T-Mobile jako vůbec první operátor v Česku představil nové řešení mobilních základnových stanic (BTS). Jeho nová „mobilka“ má výrazně menší rozměry než předchůdci a nabízí jednoduchou konstrukci, která připomíná vysloužilé telefonní budky. Na první prototyp této mobilní BTS jsme se mohli podívat v sídle operátora na pražských Roztylech.
Základnová stanice v designu budky
Základem stanice je klecová kovová konstrukce připomínající staré telefonní budky, která je napěchována technologiemi pro použití frekvenčních pásem 700/800/900/1 800/2 100/2 600/3 500 MHz (C-band). I proto jsme ji pracovně nazvali „T-Budka“, ačkoliv oficiální označení zatím neexistuje.
Důležitá je pak i samotná anténa, která je umístěna na pneumatickém stožáru. Ten se umí dle potřeby vysunout od 1,5 do 8 metrů. Konkrétní typ antény není zásadní, pro rozličné potřeby je BTS kompatibilní s vícero druhy. V rámci našeho dema T-Mobile demonstroval tzv. omnianténu, která pokrývá široký rádius svého okolí.
Nejvíce podstatné jsou však rozměry. Samotná základnová stanice má plochu pouze 4 m² (s kovovým ukotvením 16 m²) a hmotnost 1,1 tuny. Předchozí pokusy o podobné mobilní základnové stanice byly buď podstatně větší (až 25 m²), anebo nebyly tak účinné.
Vhodná pro festivaly, ale i do krizových situací
Svou novou „mobilku“ plánuje T-Mobile využívat kdekoliv v terénu, kde je to potřeba. Nejčastěji jde o velké kulturní či sportovní akce, typicky letní festivaly, Deutsche Telekom dokonce již velmi podobný typ mobilní BTS využil v létě v rámci mistrovství Evropy ve fotbale. Operátor se však nebrání využití tohoto řešení ani v případě živelných katastrof, jako jsou povodně.
Instalace a napojení je snadné, „mobilku“ stačí přivézt, zvednout na opěrné body, připojit do elektrické sítě (využít lze i alternativní zdroje či dieselagregát) a připojit k internetu. Pro tyto účely lze využít optiku, mikrovlnnou síť, případně i Starlink. Celý proces trvá zhruba 2 hodiny.
T-Mobile zatím představil prototyp nepojmenované mobilní BTS, na českém trhu je první a zatím jediný. Pořizovací cena jedné se pohybuje v nižších stovkách tisíců korun, v plánu je výroba několika desítek kusů a ty využívat jak na partnerských akcích (třeba festival Colours of Ostrava), tak i vesměs flexibilní B2B pronájem.