Cena:

STOP drahým mobilním službám. Pomůže novela telekomunikačního zákona?

Na téma „ceny mobilních služeb“ se toho v posledních týdnech událo velmi mnoho. Ožehavé téma je probíráno i díky blížícím se volbám. Poslanci se dali do boje s cenami mobilních služeb a chtějí spotřebitelům zajistit nižší ceny. Je to ale opravdu možné?

Předmětem sporu jsou především drahé datové tarify, které se staly osudným ministrovi průmyslu a obchodu Janu Mládkovi. Ten kvůli kritizovaným cenám mobilních dat byl odvolán, přesto se ale brání a odmítá, že by v celé situaci jakkoliv selhal. Mobilní data jsou podle Mládka mimo kompetence MPO.

usetreno_prclanek

Ani milionové pokuty nezajistí nižší ceny

Ceny mobilních služeb v Česku nekontrolovatelně narostly. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) se sice již snažil o snížení cen, avšak jeho snahy započaly až v únoru roku 2015. Do té doby byl regulátor spíše pasivní. I přestože vyzval všechny mobilní operátory ke zlevňování velkoobchodních cen, rozhodnutí respektoval pouze T-Mobile. Zbylá dvojka v podobě O2 a Vodafone tak dostali pokutu ve výši 2 000 000 Kč.

Milionová pokuta není pro velké mobilní operátory žádnou překážkou, a tak si zcela bez problémů mohou dále pronajímat své sítě virtuálním operátorům za vysoké poplatky. Bohužel maloobchodní ceny český regulátor může ovlivnit jen nepřímými cestami, z nichž tou nejlepší je posílení konkurence. O tom, že by se měl v nejnebližších měsících objevit na trhu nový operátor, ale není vidu ani slechu.

Co nového přinese novela telekomunikačního zákona?

Je tedy vůbec možné snížit cenu za mobilní internet, když i Český telekomunikační úřad je na mobilní operátory krátký? Naději zákazníkům nyní dávají politici. Ti se před blížícími se volbami rozhodli jednat. Předražená data by tak měla řešit novela telekomunikačního zákona.

Novela zákona neřeší ale jen vysocké ceny mobilních služeb. Posvítí si i na další služby operátorů. Umožní například snadnější a rychlejší změnu operátora a přinést by měla i lepší postavení spotřebitelům. Operátoři již nebudou moci jednostranně změnit smlouvu. Mládek také navrhoval, aby součástí novely byla i zmínka o tom, že operátoři nebudou moci poskytovat jiné nabídky než ty oficiální, které budou součástí ceníku. S návrhem, který má zamezit takzvaným podpultovým nabídkám ale ČTÚ a Asociace provozovatelů mobilních sítí nesouhlasí. Zákazník by si totiž již nemohl domluvit individuální slevu.

Drahé mobilní tarify brzdí českou ekonomiku

Podle odvolaného ministra Mládka by ale novela zákona neměla být jediným nástrojem. Jednoznačně by mělo dojít ke spolupráci mezi politiky, antimonopolním úřadem a ČTÚ. Ti všichni by společně měli vyvíjet tlak na zlevňování a zabraňovat kartelu.

A proč se nyní v otázce snížení cen mobilního internetu všichni angažují? Ač to na první pohled nevypadá, drahé mobilní tarify jsou i brzdou ekonomiky. Vysoké ceny a omezené množství stojí za tím, že lidé se bojí datové limity překračovat a uskromňují se v nákupech přes mobilní internet.

Autor článku
PR článek
Tento text má charakter PR článku. Jedná se o reklamní sdělení – komerční článek. V případě, že máte zájem o spolupráci či publikaci PR článku, kontaktujte nás na e-mailu reklama@smartmania.cz.