Domů » Bleskovky » Steve Wozniak: Umělá inteligence nejspíše jednoho dne překoná lidstvo. A zbaví se ho

Steve Wozniak: Umělá inteligence nejspíše jednoho dne překoná lidstvo. A zbaví se ho

Motiv světa, ve kterém počítače přebraly vládu nad lidmi a udělaly z nich otroky, je vděčným tématem sci-fi příběhů. Často se u takové četby nebo filmů uklidňujeme, že je to velmi vzdálená budoucnost, která se nás netýká, „my už tu totiž dávno nebudeme.“

Tato vize však nemusí být až tak daleko, jak si myslíme. To potvrzuje i rostoucí počet vizionářů, kteří predikují, že se tento moment rychle blíží. Steve Wozniak, spoluzakladatel společnosti Apple, při rozhovoru pro The Australian Financial Review řekl, že „počítače převezmou kontrolu nad lidmi, to je bez debat.“ Spisovatel Raymond Kurzweil, který věří, že umělá inteligence převezme kontrolu nad lidmi během příštích několika desetiletí, může mít podle Wozniaka v určitých směrech pravdu.

Steve Wozniak

„Souhlasím s tím, co předpověděli Stephen Hawking a Elon Musk. Budoucnost je pro lidské pokolení děsivá a velmi špatná. Pokud necháme veškerou elektroniku, aby dělala věci za nás, přijde čas, kdy začne myslet rychleji než lidé a zbaví se nás, aby mohla vést společnosti mnohem efektivněji. Staneme se nejpomalejším článkem,“ predikuje Wozniak. 

Bill Gates na diskusní stránce Reddit v tématu „Zeptejte se mě na cokoliv“ napsal, že souhlasí s nepovzbudivými výhledy do budoucnosti, a díví se, že je znepokojeno tak málo lidí. Fyzik a jeden z nejuznávanějších mozků na světě, Stephen Hawking, také varoval před umělou inteligencí, podle něj jsou „lidé limitováni pomalou biologickou evolucí a nemohou s umělou inteligencí soupeřit, budou tedy nahrazeni.“

Stephen Hawking 

Wozniak je vizemi budoucnosti znepokojen, na konci rozhovoru přemýšlel nahlas o tom, jakou funkci budou lidé za několik desítek let zastávat. „Budeme bohové? Budeme domácí mazlíčci? Nebo budeme mravenci, po kterých se šlape? Nejsem si jistý…“

 

Největší otázkou zde však nejspíše zůstává, zda, nebo spíše kdy, bude umělá inteligence mít svobodnou vůli a bude tedy schopna rozhodovat sama o sobě. Do té doby, doufejme, bude limitována tím, co jí člověk umožní dělat. Co si o těchto tvrzeních myslíte vy a jaká podle vás bude budoucnost člověka ve vztahu k umělé inteligenci?

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

9 komentářů

 1. PDD (neregistrovaný)

  Hlavne mi nerikejte ze nas ovladnou stroje jako skynet z terminatora..Vzdyt je to smesne.. :D

  • Svojím sposob uz ta ovlada. Priklad: vydrzis tyzden bez smarfonu ? Vydrzi mesto bez elekrtiny ? Kratky par hodinovy blackout a ludstvo je stratene.

   A ide to dalej – ludia si dobrovolne implantuju icpi pod kozu aby nemuseli vytiahnut penazenku a podobne… Uz to co sa deje dnes je des a hruza, neviem si ani predstavit co bude o 10-20 rokov.

  • PPD : Dneska se tomu smejes, ale nic nereálného.Zavislost lidstva na technologiích je cim dal vetsi.

  • Dodneška mi není jasné, kdo pro Skynet vyrobil stroje, které vyrábí stroje :-)

  • taurus1116 (neregistrovaný)

   PDD

   Víš on ten scénář trminátora a zejména dvojky, ve své době super a parádní sci-fi ale ono se to k tomu začíná blížit a i vědci už říkají, že by se mělo pomalu začít ten rozjetý vlak brzdit…dnes se tomu směješ ale za deset dvacet let už to riziko bude znatelnější.

  • Podla mna je rozdiel medzi tym, ze sme od technologii zavisli a tym, ze nas stroje doslova ovladnu (a znicia) Clovek bez technologii uplne v pohode prezije, tak ako prezil poslednych 10 000 rokov a ako prezivaju miliardy ludi aj teraz.

   A podla toho, co som o AI cital, tak bude evolvovat tak razantne, ze nejake ludstvo bude irelevantne. Umelu inteligenciu vidim skor vo filme HER ako v TERMINATOR

 2. Spousu věcí zž teď necháváme dělat smartphony, nicméně tady pořád platí, že ony slouží nám. Co bude do budoucna nevím, ale pořád platí, že každá predikce věcí budoucích vychází ze současných stavů věcí a žádná predikce nepočítá s nějakým zvratem jako je válka, přírodní pohroma, změny v politice a společnosti a já nevím co ještě.

 3. B17S (neregistrovaný)

  No jestli opravdu bude uměla inteligence v pravém slova smyslu. Tak pak ta to věta je naprosto pravdivá “ Lidé limitování pomalou biologickou evolucí, nemohou s umělou inteligenci soupeřit a budou tedy nahrazení.“ A slovo „nahrazení“ vůbec nemusí znamenat, že uměla inteligence vyhladí lidstvo. Ale jenom to že biologie je velice křehká a má mnoho nedostatků a hranic…..

  • taurus1116 (neregistrovaný)

   b17s

   Ony nás nemusí zničit stroje vyhubíme se sami, války nemoci, přírodní katastfrofy, stroje to možná ustojí a budou tu fungovat dál i bez nás

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).