Domů » Bleskovky » Steve Jobs nabízel Sony, aby na počítačích VAIO běžel Mac OS X

Steve Jobs nabízel Sony, aby na počítačích VAIO běžel Mac OS X

Japonská společnost Sony dnes prodala kvůli finanční ztrátě svoji počítačovou divizi investičnímu fondu Japan Industrial Partners. Přitom osud zejména notebooků Sony VAIO mohl být zcela jiný, podle posledních informací na nich mohl namísto Windows běžet OS X.

 

Podle slov bývalého prezidenta Sony, Kunitake Anda, dostala japonská společnost tuto nabídku přímo od samotného Steva Jobse. Mělo se tak stát na Havaji v roce 2001, kdy Jobs čekal na golfovém hřišti na manažery Sony s notebookem VAIO, na němž běžel operační systém Mac OS X a to i přesto, že v té době ještě operační systém Applu nebyl připraven na chod pod procesory x86. Jobs měl tehdy velice úzký vztah se spoluzakladatelem Sony, Akio Moritou a byl připraven udělit Sony výjimku, která mohla narušit uzavřenost ekosystému Apple.

 

Notebooky Sony VAIO získávaly v tu dobu velkou popularitu a jelikož jejich výrobce strávil spoustu času jejich optimalizací pro bezproblémový chod Windows, nabídku na vstup do neprobádaných vod Mac OS X odmítl. Kdoví, jak by počítačová divize Sony dopadla, kdyby si před třinácti lety podala se Stevem Jobsem ruku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

19 komentářů

 1. Johny (neregistrovaný)

  To by steve nikdy nedopustil!

 2. Johny (neregistrovaný)

  anyway, je to zajímavej postřeh. Obzvláště, vezmeme-li v úvahu jak se poslední MacPro otevřel upgradům. Nedivil bych se, kdyby se i OSX otevřel veřejnosti.

 3. xxx (neregistrovaný)

  Nevím, kolik lidí by si koupilo počítač s Mac OS X, kdyby na něm bylo logo SONY místo svítícího jablka…

  • Já myslím,ze dost. A slapalo vy to určitě lip než na Macbooku kvůli lepšímu (výkonnějšímu) hw. Navíc by to bylo podstatně levnější, než dat min 30% ceny jen za svítící jablko.

 4. Je to škoda, že do toho Sony nešlo, svého času hezky posouval Palm OS přístroje, invenci v Sony mají, občas je to tedy na zabití, ale aspoň lepší než jen otrocky následovat jiné.

 5. No, ja si myslím že to mělo pro Apple smysl tehdy. Kdy byl na tom OS X tehdy teda jiná verze. Ted si to Apple nechá. Menší podíl na trhu znamená min viru a hrozeb. Apple se nepohrne k navyseni podílu systému přes jiného výrobce.

  Prodeje PC klesají a .Mac roste (poslední čtvrtletí)

  • No jo, na Macy je sice málo virů a hrozeb, ale Apple je dlouhé měsíce neřeší… :D

  • To mi připomíná widle, virů a hrozeb tři pozadí. Mrkvosoft to řeší, antivirové programy to řeší a je to úplně k.. :D

  • Brem (neregistrovaný)

   Co na to říct, snad jen čti a uvažuj nad tím co píšeš… [odkaz]

  • Pryč jsou ty doby, co čistá instalace XPéček vydržela na netu 10 minut…

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Brem: tomu se říká FUD. Av firmy se snaží chtit ve světě mobilů a UNIX\LINUX(Mac OSX) takže se snaží vytvořit veřejné podvědomí o tom jak moc jsou potřební.

 6. Knoxx (neregistrovaný)

  Jestli byla podmínka toho, že všechny vaia musí mít Applackej systém a nemohli by prodávat verze s Windows tak by do toho šel asi jen blázen zvlášť v té době s tak mizerným zastoupením na trhu..

  • Tak je otázka, zda není „ztraceno v překladu“, zda šlo o to mít jen OSX nebo i OSX….

   Ad mizerné zastoupení-co by si měla společnost více přát, než jej právě budovat:-)

   To jako Apple také neměl nikdy uvést na trh např. iPad, protože tablety měly tehdy 0,000000013% zastoupení? Nebo mít ty koule a pokusit se ten trh vybudovat?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).