Domů » Články » Stephen Elop: Android byl dobré rozhodnutí, Lumie ponesou značku Nokia jen krátce

Stephen Elop: Android byl dobré rozhodnutí, Lumie ponesou značku Nokia jen krátce

Stephen Elop splnil svoji finskou misi a vrátil se zpátky do Microsoftu s bohatou kořistí. Nebo bylo vše úplně jinak? O svých minulých rozhodnutích a o budoucnosti Windows Phone komunikoval s příznivci i odpůrci Microsoftu a Nokie na online chatu.

Minulý pátek spadla mobilní divize Nokie pod křídla Microsoftu, který ji koupil za 5,44 miliard dolarů. Zaměstnavatele změnilo více než 25 000 lidí a to včetně Stephena Elopa. Ten se po třech a půl letech v čele mobilní divize Nokia vrací zpět k Microsoftu, kde bude vykonávat funkci výkonného viceprezidenta pro oblast zařízení a dohlížet na rozšířenou divizi zařízení, jejíž součástí jsou chytré telefony a tablety Lumia, mobilní telefony Nokia, herní konzole Xbox (hardware), tablety Surface, produkty a příslušenství s dotykovou technologií Perceptive Pixel (PPI). Stephen Elop dnes odpovídal na Nokia Conversations na otázky, které mu pokládali fanoušci i odpůrci systému Windows Phone a značky Nokia.

   

Co se stane se značkou Nokia?

Často opakovanou otázkou bylo, co se stane se značkou Nokia a zdali ji budeme vídat na nových zařízeních. V odpovědi Elop zmínil, že značku Nokia bude Microsoft na mobilních telefonech používat po nějaký čas, nicméně pro chytré telefony tato doba nebude dlouhá. Dále uvedl, že nově vytvořená značka Microsoft Mobile Oy je jen právní pojem, který nebude ze strany uživatelů viděn. Podle twiterového účtu uživatele Nawzil má Microsoft právo používat brand Nokia na Lumiích následujících 18 měsíců, na ostatních telefonech včetně Nokie X dalších 10 let.

   

Elop rovněž přislíbil, že Microsoft bude v oblasti mobilních zařízení nadále velmi inovativní, veškeré novinky mají přicházet rychleji a rozšiřování služeb Microsoftu má přinést stejnou uživatelskou zkušenost napříč všemi platformami, jako příklad uvedl OneDrive nebo Skype. Na otázku co se stane s Nokií X, Elop odpověděl mnohokrát vyřčenou větu, že tyto low-endové telefony s Androidem mají pomoci připojit další miliardu lidí ke službám Microsoftu, jako jsou Skype, Outlook.com, OneDrive a další. Podle jeho slov byl skok k Androidu dobrým rozhodnutím, ze kterého mohou profitovat i telefony Lumia. Nejoblíbenějším telefonem Stephena Elopa je nová Lumia 930, ačkoliv prozatím sám aktivně používá žlutou Lumii 1020.

  

Bohužel jsme se nedozvěděli, kdy se dočkáme prvního nového telefonu, který vyrazí do světa pod vlajkou Microsoftu, jména nových zařízení mají být jednoduchá a snadno zapamatovatelná. Aplikace od Nokie budou Microsoftem nadále vyvíjeny a budou sloužit k odlišení telefonů Microsoftu od ostatních značek. Ostatní výrobci se ale nemusí bát, že by jim Microsoft znesnadňoval vývoj nových telefonů, podpora OEM bude ze strany redmondských široká. Barevnost, na kterou Microsoft po akvizici vsadil při své reklamní kampani, by v budoucnu mohla zasáhnout i do ostatních produktů Microsoftu. 

Nebyl jsem trojským koněm

Elop v chatu obhajoval i rozhodnutí zabít Symbian a Meego, první jmenovaný byl podle jeho slov příliš zastaralý, aby konkuroval tři roky starému iPhonu, Meego se zase údajně ve vývoji velmi opožďovalo, což by v blízkém časovém horizontu mohlo Nokii ohrozit. Z tohoto důvodu Nokia vsadila na jednu kartu, kterou se stal systém Windows Phone. Přesun k jedné platformě byl velmi rychlý, neboť první zařízení s Windows Phone představila Nokia již po šesti měsících od oznámení tohoto kroku. Elop se rovněž ohradil proti tvrzení, že byl nasazeným trojským koněm Microsoftu. Veškerá rozhodnutí, která činil, byla podle jeho slov ve prospěch akcionářů Nokie a byla provedena s podporou a souhlasem jejího představenstva.

 

Globální podpora produktů má být nadále prioritou Microsoftu, nových jazyků se má dočkat personální asistenka Cortana, do ostatních zemí se má rozšířit i nejrychlejší klávesnice na světě, Word Flow. Bližší termíny jsme se ale nedozvědeli. Pro blogery a evangelisty má být zachována vstřícnost známá z Nokia Connects a Nokia Conversations, narozdíl od údajně rezervovaného a bezcitného (dle slov tazatele) kanálu Microsoft Social.

  

Doufejme tedy, že ze spojení Nokie s Microsoftem budou těžit zákazníci již v brzké době, podle posledních dat společnosti Kantar Worldpanel podíl systému Windows Phone klesá a to je rozhodně to poslední, co by Microsoft potřeboval. Velkou výhodou může být možnost užívat v následujících letech značku Nokia (i když po omezenou dobu), která má stále ve světě mobilních technologií zvuk.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
33 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments