Domů » Bleskovky » Stadia, xCloud i GeForce Now dostávají zelenou do App Store. Má to ale velký háček

Stadia, xCloud i GeForce Now dostávají zelenou do App Store. Má to ale velký háček

Obchod s aplikacemi App Store je perfektně fungující a vydělávající platformou s jasně danými pravidly, a jakékoliv jejich porušení znamená „vyhnání z ráje“. Své o tom ví herní studio Epic Games, které kvůli nesouhlasu s odváděním 30% poplatků za každou transakci přišlo nejprve o hru Fortnite v App Store a poté i o celý vývojářský účet.

Fortnite

Herní streamovací služby mají do App Store cestou otevřenou, ale…

Apple chce mít nad svým obchodem (a transakcích v něm) absolutní kontrolu, na což narazili i provozovatelé herních streamovacích služeb. V App Store nenajdete aplikace Google Stadia, Microsoft xCloud nebo GeForce Now, neboť na tento druh služeb dosavadní pravidla jablečného obchodu nepamatovala. A zřejmě ani pamatovat nechtěla – Apple rozhodně netouží po tom, aby si jeho zákazníci instalovali do iPhonů a iPadů služby umožňující hrát nepřeberné množství her, a přitom do jablečných trezorů neodváděli ani halíř.

xcloud

Streamování obsahu je nicméně čím dál populárnější, a proto se s touto problematikou Apple musel nějakým způsobem vypořádat. Výsledkem je aktualizace pokynů, která herní stramovací služby v App Store v zásadě povoluje, ovšem jejich provozovatelé to rozhodně nebudou mít jednoduché. Pokud by chtěl například Microsoft vydat pro iOS/iPadOS aplikaci xCloud, musel by z ní vytvořit prostý rozcestník, ze kterého povedou odkazy na jednotlivé hry umístěné v App Store samostatně. Každá z nich by musela mít v obchodě aplikací:

  • vlastní kartu s popisem, hodnocením, recenzemi, možností správy přes rodičovskou kontrolu apod.,
  • přihlašování přes Apple účet,
  • a co je nejdůležitější – navázání na platební systém Apple ukrajující z každé transakce 30 % do jablečných kapes.

Microsoft: nová pravidla nabídnou špatnou zákaznickou zkušenost

Nedá se tak předpokládat, že provozovatelé herních služeb po této nabídce Apple s radostí skočí, Microsoft se již k aktualizaci podmínek App Store vyjádřil s tím, že navržené opatření by po zákazníka znamenalo špatnou zkušenost. Hráči prý chtějí otevřít jednu aplikaci a z ní přímo naskočit do hry, podobně jako u hudebních nebo videoaplikací. Nikdo nechce být nucen k tomu, aby si instaloval sto samostatných aplikací, přestože budou sloužit pouze k cloudovému hraní.

O streamovacích herních službách na jablečných platformách se tak patrně povedou ještě dlouhé debaty, stejně jako o výši poplatku za každou transakci. Nedá se ale počítat, že by Apple projevil vůli jakkoliv ustupovat.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

  1. I přesto se najdou fanoušci, kteří tento „proužívatelský“ přístup Applu budou hájit 👊
    Ano, je to jejich platforma, ale takové stupidní restrikce a ještě uchmatnout 30 % z výdělku…

  2. Apple nemusim, ale nevidim problem v tom, ze si zoberu pidiel z predaja. Ak ste spisovatel/vydavatel a predavate knihu napriklad cez martinus tak si tiez uctuju zhruba 30% z kazdej transakcie (ak sa bavime o eknihach). Skor nechapem, preco maju potrebu sikanovat sluzby instalovanim samostatnych hier, nutit ludi prihlasovat sa ich uctom, any mali uplnu kontrolu nad ludmi co robia a poskytnut co najhorsi zazitok, len preto, aby ich kolekcia detskych hier vyzerala lepsie.

  3. Ještě že jsem už iOs věci zbavil. Jejich hamižnost nezná mezí.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).