Domů » Články » Apple v App Store záměrně zakazuje cizí herní služby. Microsoft a Facebook zuří

Apple v App Store záměrně zakazuje cizí herní služby. Microsoft a Facebook zuří

Microsoft minulý týden oznámil, že 15. září spustí službu xCloud, která umožní spouštět prakticky na libovolných zařízeních (smartphony, tablety, počítače, televizory…) plnohodnotné konzolové hry. Na startu služby bude dostupných více než 100 her a potěšující je, že služba bude fungovat i v České republice a na Slovensku.

Apple: zapomeňte na Xbox, Google Stadia či NVidii

Streamované konzolové hry bude možné hrát prostřednictvím oficiální aplikace Xbox Game Streaming. Ta je již dostupná jako preview v obchodě Google Play, ovšem v App Store tvrdě narazila. Microsoft preview aplikace pro iOS a iPad OS vydal, ale protože v tomto týdnu uplynulo 90 dní od poslední aktualizace, došlo k její deaktivaci. Microsoft se o aplikaci patrně nestaral záměrně, neboť věděl, že kvůli přísným podmínkám App Store nemá šanci se do jablečného obchodu dostat.

xbox streaming

Apple vydal k této situaci prohlášení, že App Store byl vytvořen jako bezpečné a důvěryhodné místo a že všechny aplikace musí být kontrolovaný podle stejného souboru pokynů. Ty mají chránit jak zákazníky, tak vývojáře, kteří mají poskytovat spravedlivé a rovné podmínky.

Z tohoto důvodu Apple neumožňuje instalovat na svá zařízení konkurenční obchody aplikací a herní služby, neboť by musel kontrolovat každý titul, který se v nich objeví. Z úplně stejných důvodů se do App Store nedostala služba GeForce Now od NVidie, a je nanejvýš patrné, že Apple bude blokovat i herní službu Google Stadia.

Google Stadia

Microsoft již toto vyjádření okomentoval slovy, že Apple je jediným hráčem, který záměrně blokuje na svých platformách cloudové hraní a služby nabízené v rámci předplatného, mezi které patří i Xbox Game Pass. Redmondští se brání tím, že obsah všech her dostupných ve službě Xbox Game Pass je hodnocen nezávislými ratingovými orgány, jako jsou ESRB, PEGI a další regionální agentury.

Microsoft je ale prý i nadále odhodlán splnit svůj závazek dostat svoji herní službu na iOS, byť zatím není jasné, jakými prostředky. V úvahu připadá například možnost streamování her skrze webový prohlížeč Safari.

Facebook Gaming bez her

Na stejnou jablečnou zeď narazil i Facebook, ovšem ten se rozhodl reagovat na nesmyslné podmínky Apple svojí cestou. Po několika zamítnutích své aplikace Facebook Gaming v App Store provedl zajímavý krok – odstranil z ní veškeré hry. Aplikace je sice primárně konkurencí pro streamovací služby Twitch nebo Mixer, ovšem ve verzi pro Android obsahuje i několik malých her.

I když jejich hraní dle statistik Facebooku tvoří pouze 5 procent uživatelské aktivity, musely být odstraněny. Uživatelé na iOS tak dostanou horší zážitek než majitelé telefonů s Androidem.

facebook gaming

Služby Apple až na prvním místě

I když se Apple tváří, že mu jde o dobro uživatele, skutečnost je evidentně taková, že má spíše strach vpouštět do svého ekosystému konkurenci. Ta firmě z Cupertina může ubrat předplatitele její vlastní služby Apple Arcade, v jejíž databázi rozhodně nenajdeme kvalitní konzolové AAA tituly.

Na konkurenčních službách přitom Apple nemá šanci prakticky nic vydělat, i když by nepochybně rád vydělával 30% na „cizím“ předplatném. Otázkou je, nakolik je tato situace pro Apple udržitelná. Před nedávnem odstartovala Evropská komise prověřování služeb App Store a Apple Pay, aby ověřila, zda nezneužívají své pozice na trhu. Vyšetřování odstartovala stížnost hudební služby Spotify, kterou Apple záměrně znevýhodňuje, aby prosazoval vlastní službu Apple Music.

Můžete se tak stát, že se na Apple sesypou antimonopolní úřady a firmě z Cupertina pod výhrůžkou vysokých pokut nařídí větší benevolenci vůči konkurenčním službám a obchodům aplikací. To je bohužel zřejmě jediná naděje, jak si v budoucnu zahrát na jablečných zařízeních opravdové konzolové hry.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

14 komentářů

 1. Stále stejná písnička.
  Že je iOS izolovany až po „šťopku“, každý už ví. A myslim že to tak pujde s nimi dál.
  Ostatně, co jiného s nakousnutým jablkem, vždyť by uhnilo… 🙂

 2. Dopadne to tak, že každý půjde svou cestou, Huawei, Apple další. S tím rozdílem že Huawei z toho nebude tak překvapený :-)

 3. Tohle je fail jak sviň. Za chcíli můžou zakázat i Spotify… iPhony mám rád, ale jestli budou tlačit tuhle totalitní strategii, tak zas přejdu jinam

  • No doporučil bych podívat se na aktuálně probíhající spor apple vs spotify.

  • Tu strategii tlačí Apple od samého začátku, je to základní pilíř jejich podnikání. Doteď to to nepřekáželo?

  • A v čem by to překáželo? Že jsem si nemohl stahovat MP3jky z uložto?
   Všechny konkurenční služby na iOS fungují, tohle je první případ blokace jiné služby za účelem protlačení své.
   A vymlouvat se na kontrolu her, blbečci… to by museli kontrolovat i každou MP3jku ve spotify. Kód ze hry jako takový do iPhonu vůbec nejde, do něj se posílá jen obraz, jako na youtube, tak nevím, proč potřebují kontrolovat každou hru…

  • Tam jde o rating.. Apple píše, že aplikace „je i pro děti“ ale když tam pojede krvácká hra, tak není.. takže to nesedí.. a oni nemají kontrolu nad tím obsahem

  • Existují důvěryhodné agentury jako např. PEGI jejichž služeb by mohl Apple využít. Kdyby byla vůle…

  • Když teda odbočím od tématu článku k té mp3 z uložto – tohle téma tak 10 let zpátky otevřel kámoš, který v té době pořád nechápal, že existuje AppStore a že „dostat mp3 do telefonu“ fakt neznamená, že ji musím nutně kopírovat skrz iTunes a přehrávat v defaultním přehrávači. V AppStoru je x výborných přehrávačů, které zároveň podporují několik metod přenosu, např. nPlayer, který umí všechny známé protokoly jako WebDAV, FTP, SFTP, HTTP, SMB/CIFS, NFS nebo UPnP/DLNA, všechny známé cloudy atd. Příjde mi neuvěřitelné, že to lidi nepochopili ani o 10 let později a BFU pořád jedou kabel a USB mass storage protocol jak jsem nedávno zjistil.

 4. Cizi obchod s aplikacemi se da pochopit. Staci se podivat jak je zamoren balastem Google Play.

  Zbytek je od Apple nesmysl, ale buhvi jak to cele je….

  • Asi tak. Tohle je tvrdej byznys a myslet si, že Microsoft s Alphabetem jsou svatí andílci … to teda ne. Jako spotřebitele a uživatele iPhonu a iPadu mě to samozřejmě sere a těšil jsem se na to. Počkáme co z toho pro nás vzejde… doufám, že Apple sleví a Microsoft appku třeba trochu upraví. Chováním všech tratíme jen my, zákazníci, kteří je živíme.

 5. Zas tak velké překvapení to není, Apple od zažátku blokuje i emulátory nebo interprety typu ScummVM.

 6. To je Apple politika, nic noveho pod sluncem, bud ji clovek prijme anebo nikoliv a jde o dum dale.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).