Domů » Články » Apple v App Store záměrně zakazuje cizí herní služby. Microsoft a Facebook zuří

Apple v App Store záměrně zakazuje cizí herní služby. Microsoft a Facebook zuří

Microsoft minulý týden oznámil, že 15. září spustí službu xCloud, která umožní spouštět prakticky na libovolných zařízeních (smartphony, tablety, počítače, televizory…) plnohodnotné konzolové hry. Na startu služby bude dostupných více než 100 her a potěšující je, že služba bude fungovat i v České republice a na Slovensku.

Apple: zapomeňte na Xbox, Google Stadia či NVidii

Streamované konzolové hry bude možné hrát prostřednictvím oficiální aplikace Xbox Game Streaming. Ta je již dostupná jako preview v obchodě Google Play, ovšem v App Store tvrdě narazila. Microsoft preview aplikace pro iOS a iPad OS vydal, ale protože v tomto týdnu uplynulo 90 dní od poslední aktualizace, došlo k její deaktivaci. Microsoft se o aplikaci patrně nestaral záměrně, neboť věděl, že kvůli přísným podmínkám App Store nemá šanci se do jablečného obchodu dostat.

xbox streaming

Apple vydal k této situaci prohlášení, že App Store byl vytvořen jako bezpečné a důvěryhodné místo a že všechny aplikace musí být kontrolovaný podle stejného souboru pokynů. Ty mají chránit jak zákazníky, tak vývojáře, kteří mají poskytovat spravedlivé a rovné podmínky.

Z tohoto důvodu Apple neumožňuje instalovat na svá zařízení konkurenční obchody aplikací a herní služby, neboť by musel kontrolovat každý titul, který se v nich objeví. Z úplně stejných důvodů se do App Store nedostala služba GeForce Now od NVidie, a je nanejvýš patrné, že Apple bude blokovat i herní službu Google Stadia.

Google Stadia

Microsoft již toto vyjádření okomentoval slovy, že Apple je jediným hráčem, který záměrně blokuje na svých platformách cloudové hraní a služby nabízené v rámci předplatného, mezi které patří i Xbox Game Pass. Redmondští se brání tím, že obsah všech her dostupných ve službě Xbox Game Pass je hodnocen nezávislými ratingovými orgány, jako jsou ESRB, PEGI a další regionální agentury.

Microsoft je ale prý i nadále odhodlán splnit svůj závazek dostat svoji herní službu na iOS, byť zatím není jasné, jakými prostředky. V úvahu připadá například možnost streamování her skrze webový prohlížeč Safari.

Facebook Gaming bez her

Na stejnou jablečnou zeď narazil i Facebook, ovšem ten se rozhodl reagovat na nesmyslné podmínky Apple svojí cestou. Po několika zamítnutích své aplikace Facebook Gaming v App Store provedl zajímavý krok – odstranil z ní veškeré hry. Aplikace je sice primárně konkurencí pro streamovací služby Twitch nebo Mixer, ovšem ve verzi pro Android obsahuje i několik malých her.

I když jejich hraní dle statistik Facebooku tvoří pouze 5 procent uživatelské aktivity, musely být odstraněny. Uživatelé na iOS tak dostanou horší zážitek než majitelé telefonů s Androidem.

facebook gaming

Služby Apple až na prvním místě

I když se Apple tváří, že mu jde o dobro uživatele, skutečnost je evidentně taková, že má spíše strach vpouštět do svého ekosystému konkurenci. Ta firmě z Cupertina může ubrat předplatitele její vlastní služby Apple Arcade, v jejíž databázi rozhodně nenajdeme kvalitní konzolové AAA tituly.

Na konkurenčních službách přitom Apple nemá šanci prakticky nic vydělat, i když by nepochybně rád vydělával 30% na „cizím“ předplatném. Otázkou je, nakolik je tato situace pro Apple udržitelná. Před nedávnem odstartovala Evropská komise prověřování služeb App Store a Apple Pay, aby ověřila, zda nezneužívají své pozice na trhu. Vyšetřování odstartovala stížnost hudební služby Spotify, kterou Apple záměrně znevýhodňuje, aby prosazoval vlastní službu Apple Music.

Můžete se tak stát, že se na Apple sesypou antimonopolní úřady a firmě z Cupertina pod výhrůžkou vysokých pokut nařídí větší benevolenci vůči konkurenčním službám a obchodům aplikací. To je bohužel zřejmě jediná naděje, jak si v budoucnu zahrát na jablečných zařízeních opravdové konzolové hry.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments