Domů » Bleskovky » Srovnání velikosti operačních systémů: Galaxy S4 vám dá o 5 GB prostoru méně než Lumia 925

Srovnání velikosti operačních systémů: Galaxy S4 vám dá o 5 GB prostoru méně než Lumia 925

Znáte to – kupujete si zbrusu nový telefon, v jehož technických parametrech stojí, že kapacita uživatelské paměti je 16 GB. Po dlouhých úvahách si spočítáte, že vám to bude s odřenýma ušima stačit, načež po prvním spuštění zjistíte, že k dispozici máte o několik gigabajtů méně.

 

Server blogs.which.co.uk porovnal datovou náročnost systému na osmi v loňském roce představených zařízeních s uživatelskou pamětí 16 GB s operačními systémy Android, iOS a Blackberry. Rozdíl mezi prvním a posledním telefonem v testu činil více než 4 GB místa. Vítězem tohoto srovnání se stal Apple iPhone 5C s operačním systémem iOS, který uživateli odebere pouze 3,4 GB paměti, na opačném konci stojí Samsung Galaxy S4 s Androidem a jeho nadstavbou TouchWiz. Tato kombinace uživateli odepře téměř polovinu prostoru – 7,44 GB paměti.

 

Tato rozpínavost systému je způsobena především samotným Samsungem a nikoliv Googlem, neboť jeho referenční model Google Nexus 5 s čistým Androidem se vklínil mezi oba iPhony na druhé místo. Největším žroutem kapacity paměti v případě Galaxy S4 je především samotná nadstavba TouchWiz, plná efektů, grafických prvků a předinstalovaných aplikací, které mnohý uživatel ani nepoužije. Na druhou stranu ale Samsung Galaxy S4 nabízí oproti prvním třem telefonům v testu možnost rozšířit úložiště paměťovou kartou o kapacitě až 64 GB, přičemž umožňuje na tuto kartu instalovat aplikace.

 

Zvláštní je, že ve srovnávacím testu blogs.which.co.uk není ani jeden zástupce s operačním systémem Windows Phone. Abychom ctili dva základní parametry testovaných zařízení – loňské datum představení a 16 GB vnitřní paměti, volíme za zástupce s operačním systémem od Microsoftu telefon Nokia Lumia 925. Podle naší srpnové recenze zabírá systém Windows Phone v tomto telefonu po prvním spuštění pouhých 1,32 GB, uživateli zůstane pro vlastní potřebu 13,48 GB. S těmito parametry by se stala Lumia 925 vítězem tohoto testu.

  
Procento volné uživatelské paměti v mobilním telefonu po prvním spuštění

Rozdíly ve velikosti operačního systému v mobilních zařízeních jsou poměrně značné, mezi Lumií 925 a Samsungem Galaxy S4 je to téměř 5 GB. Přitom při pořizování mobilního telefonu z tohoto výběru se dozvíte pouze informaci, že se můžete těšit na 16 GB uživatelského prostoru. Další drobné rozdíly ve velikosti volné paměti mohou být způsobeny odlišnými verzemi ROM pro dané regiony. Myslíte, že by uvádění skutečné velikosti uživatelské paměti mělo být povinné? Nebo by měl být operační systém se všemi nadstavbami a vestavěnými aplikacemi umístěn na zvláštním úložišti? Dostačuje vám kapacita v telefonu nebo musíte instalovat aplikace na paměťovou kartu? Dejte nám vědět v diskuzi.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

56 komentářů

 1. „Zvláštní je, že ve srovnávacím testu blogs.which.co.uk není ani jeden zástupce s operačním systémem Winodws Phone.“ – tak vítěz byl dopředu určený, to byste jako novinář měl vědět.

  • knizmi (neregistrovaný)

   Ano, je divné, že Lumie nezařadili, ale stejně by to nejspíš nevyhrály. Kalkulace redakce je mimo, viz níže.

  • Jakub Karásek

   Údaj je již opraven, L925 stále téměř o 1 GB nad iPhonem vyhrála.

 2. Martin P. (neregistrovaný)

  Tak kdo první přijde s pro ostatní důležitou informací, že jemu to stačí :-D.

  Ono těch 12GB by nebyl problém jenže. Čím dál tím více telefonů přestává mít slot na pamětovou kartu a použitelný cloud pro velká data je trochu scifi.

  Berte to tak, že obsah roste dnes ani nikdo nebude koukat na filmy v nišším rozlišení než PAL a hudbou nebude nazývat něco co je v nižší kvalitě než CD a prasárnách jako VBR a joined stereo. Kvalitní forka taky něco zabere , minuta videa také. Takže teoreticky je možné vypočítat požadovaný prostor předem.

  A myslím že lepší smartphony jdou prostě proti tomu.

 3. Je taky nutné zmínit, že 16GB není 16GiB ale 14,9 GiB (to je reálná velikost úložiště).

  • knizmi (neregistrovaný)

   By mě zajímalo, co tam do toho výrobci těch telefonů cpou, že potřebují tolik místa. Mám tu xperii mini pro, což je telefon z r. 2011, který má vnitřní paměť 1 GB. Nejen, že se do toho tehdy vešla originální ICS romka od Sony, ale dneska na tom bez problémů provozuju CM11 (Android 4.4.2) a ještě tam mám nějakých 470 MB na data.

   Celý systém, včetně téměř kompletních Google Apps se přitom vejde na 450MB oddíl. Kdyby výrobci nebyli prasata, tak jim bez problémů na systém + základní aplikace musí i dneska 1 GB stačit.

   PS: Sorry, že reaguju na příspěvek, který s mým textem moc nesouvisí, ale nemůžu založit nové vlákno, protože tam prostě nemám tlačítko Odeslat. U reakcí je to bez problémů. Že by to bylo tím, že nejsem registrovaný?

  • knizmi (neregistrovaný)

   Jinak věta „zabírá systém Windows Phone v tomto telefonu po prvním spuštění pouhých 1,32 GB, čili uživateli zůstane 14,68 GB.“ je taky blbost, protože není 16 GB jako 16 GiB a uživateli tak u té Lumie zůstane necelých 13 GB, jako u ostatních telefonů, které se umístily na prvních místech.

  • Jakub Karásek

   Díky za upozornění, po přepočtech 14,88 GB paměť telefonu – 1,4 GB pro systém vyšla uživatelská paměť na L925 13,48 GB, což je stále téměř 1 GB náskok nad iPhonem. Není to sice tak drtivé, ale stále je to výhra. Článek opraven, ještě jednou díky za upozornění.

  • knizmi (neregistrovaný)

   To ale pořád počítáte s tím, že v telefonu je jen systém a data. Kromě toho tam jsou ještě partitiony pro bootloader, pro jádro, qualcomm si tam umísťuje firmware pro modem a další části čipsetu, u novějších androidů bývá 0,75 GB pro /cache (u starších to bývá třeba 100 MB) u Windowsů jsem tam zas někde viděl 1 GB partition pro recovery systému (nevím, jestli to tam cpou pořád, nemám tu žádsnou Lumii vedle sebe) atd, atd. Prostě a jednoduše – dokud ten telefon nebudete mít v ruce, tak nemůžete vědět, kolik toho zbude pro uživatele…

  • knizmi (neregistrovaný)

   Tady máte podrobněji rozložení vnitřní paměti na Lumii 620: [odkaz]

   Jestli dobře počítám, tak Lumia 620 má ve vnitřní paměti 27 různých oddílů. Tohle šílené číslo je dané částečně i tím, že skoro všechno, co je potřeba pro start systému, tam je dvakrát.

   Doufám, že už chápete, kam ta kapacita mizí a že ji nemůžete odhadnou od stolu…

  • FOre (neregistrovaný)

   U Note 3 se asi Samsung docela pochlapil… z těch 32GB mám k dispozici (na 4.4.2) pěkných 26.3. Ale i tak je mi to putna… vše nosím na své 64 GB kartě.

  • No kdyz uz tady pocitate rozdily mezi GiB a GB tak by bylo dobre brat v uvahgu srovnani „MS“ GB = GiB a „Android“ GB = GB. Tj. pokud ma Lumia 32GB pameti system hlasi 29,8GB, kdyz ma Android 32GB pameti system hlasi 32GB, stejne tak u iPhonu…

  • Jakub Karásek: Iphonu zustane 11,73GiB mista, Nokii 13,48GiB, vysvetleno vyse…

  • knizmi (neregistrovaný)

   Nezustane, vysvetleno vyse. Experti v redakci si krome toho, ze 1 GB neni 1000 MB, take neuvedomili, ze krome systemu a uzivatelskych dat se na tu pamet v telefonu musi vejit jeste hafec dalsich veci…

  • V kontextu clanku, kdy se odecita jen velikost OS zustane…

  • Knizmi:Mimochodem ten tvuj vypocet vyse je mimo, protože Nokia ma stejne uloziste jako iPhone, takze nemuzes odečítat od 14,9GiB, ale od 16GB, stejne jako u iPhonu…

  • knizmi (neregistrovaný)

   Fredy SZ: V kontextu čálnku mají údaje pro Iphone a Android převzaté z Which, který uvádí reálnou kapacitu, která zůstane pro uživatele. Tady na smartmanii do toho zamíchali jakýsi výpočet (celková kapacita – systém), který ale není srovnatelný s tím, co uvádí Which, protože od toho musejí odečíst ještě další hromadu věcí. Prostě srovnávají jablka s hruškama. To je celé…

   Schválně jsem si půjčil 8GB Lumii 520, kterou už nikdo nepoužívá, udělal factory reset a s kapacitou je to následovně:

   Telefon hlásí, že má celkem 7,45 GB paměti, z toho cca 3 GB je rezervováno pro systém a spol. Až zbývající necelé 4,5 GB je pro data a aplikace uživatele. Tohle mi nevymluvíš, protože tady na to teď koukám :-)

   U 16GB Lumií to bude analogicky 14,9 GB se hlásí celkem, 3 GB systém, 11,9 zůstane uživateli. Takže míň než u Applu a u Nexusu.

  • No a opět zapomínáš ze MS používá GiB, takže i když vezmu tvých 11,9GiB, bude to pro srovnání s ostatními systémy 12,8GB… ;-)

  • knizmi (neregistrovaný)

   Pokud MS používá GiB, tak proč to u 8GB paměti jen 7,45? Nemělo by tam náhodou být celých 8? ;-)

  • Právě proto. Velikost úložiště je v GB a po přepočtu na GiB,které používají MS systémy a označují historicky jako GB je to mene…

  • knizmi (neregistrovaný)

   Ale ostatní systémy to dělají úplně stejně…

 4. Uvádět skutečnou velikost uživatelské paměti, by měli výrobci uvádět, jinak to cítím jako klamání spotřebitele.Nebo by měl být operační systém se všemi nadstavbami a vestavěnými aplikacemi umístěn na zvláštním úložišti?……Stav ideál, ať si každý vybere, co nacpe do founu. Dostačuje vám kapacita v telefonu nebo musíte instalovat aplikace na paměťovou kartu?……Záleží, jak u koho. Pokud bych na tel. sledoval filmy, měl nahráno 6 půlek písní, tak asi málo(…

  myslím), vzhledem k tomu, že nic takového nevyužívám, tak mám paměti na rozdávání.

  • Na jednu stranu jo, ale historicky to nikdy nikdo nepožadoval, u PC jsem taky nikdy neviděl kolik mám zbytkový místo na disku, ale pouze jakým diskem je stroj osazen.

   Je fakt, že by bylo hezké kolik zabírá systém a instalované aplikace z nabízeného místa. Ještě připomínám že udávaná velikost stejně není faktická velikost a ještě Vám z ní ukrojí ;)

  • Pipa: Sebrat 5% z diskového oddílu a 50% je docela rozdíl:-) Ale tenhle mor je tu i u Wind tabletů, ty 64GB modely jsou na hraně použitelnosti (a to ještě pokud mají eMMC kravinu).

  • Souhlas, u PC je velikost OS vzhledem k velikosti disku smesna. 64GB modely jsou jen bidne, ale ty s pouhyma 32GB jsou teprv narez.

  • xxx (neregistrovaný)

   Hlavně u PC se OS nebere jako součást počítače – kvůli jeho výměně nikoho nenapadne neuznat vám reklamaci…

 5. Martin P. (neregistrovaný)

  Napadá mě ještě jeden „drobný detail“ . Multimediální soubory jsou velké pro všechny platformy ale….

  -velikost programů se pro jednotlivé platformy liší. Instalačky a velikost nainstalovaného programu se liší třeba i několik desítek MB

  -WP neumožňují instalaci na paměťovou kartu

  -Android umožní přesun aplikace na paměťovou kartu ale…. …potřebují volný prostor nejdříve v hlavní paměti.

  • co několik desítek MB, třeba The Simpsons na S4ce 900MB, na iPadu 400MB:-)

  • Jarda (neregistrovaný)

   Martin P: A co ios, umoznuje alespon castecne praci s pametovou kartou? Diky za objasneni,

  • Jarda (neregistrovaný): Ano, umožňuje. Pomocí čtečky karet do 30pin/Lightning konektoru je možné přenášet podporovaný obsah. Po jailbreaku je z toho příp. normálně externí úložiště.

  • Jarda (neregistrovaný)

   Tak to jo, ale pouzit kartu bez kabelu a ctecky povazuji za mnohem elegantnejsi a jednodussi. mozna se ale mylim.

  • Jarda (neregistrovaný): Tak ta čtečka je přímo do konektoru, příp. No…, u S4 musím sundat obal, zadní kryt a jsem u karty), porovnat to s vložit do čtečky a připojit… to mi přijde už skoro podobné. Každopádně na poslední místo je ještě nutnost vyndat akumulátor (restart přístroj), což je bohužel snad i ve větší míře, to je proti tomu externí čtečka úplně zlatá…

  • krakvak (neregistrovaný)

   Nemýlíš, tahat s sebou redukci s čtečkou karet je šílenost. Promyšlenější telefony mají samozřejmě slot na kartu v sobě.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   To Jarda: Ne iOS nepodporuje žádné paměťové karty ani připojené média (OTG), alternativní FW nepočítám.

   To je spíš pro WP a Android které jsou s slotem na paměťovou i bez . A přesto nemusí být paměťová karta řešením protže s velkým programem nemusí pomoct.

  • krakvak (neregistrovaný): Mají, ale pouze MicroSD a často neumožňují MicroSDXC, pro SD, CF a USB disky se stejně čtečce nebo kabelu nevyhneš.

   Martin P. (neregistrovaný): Samozřejmě, že iOS (nativně) podporuje připojená média, nešiř pls. bludy.

   Ad pam. karta a aplikace, např. u WP to není řešením absolutně, u Androidu, jak kdy, jak kde, jak co… Ne, pam. kartu není možné považovat za alternativu interního úložiště. Jen do jisté míry je schopen rozšířit kapacitu.

  • Jarda (neregistrovaný)

   UNI, to myslis jako vazne? Pametova karta je strasne nevyhodna, protoze neni uplnou alternativou interniho uloziste, ale kdyz pripjis externe tak je to mnohem lepsi a nevadi ze tam stcis stejnou pomalou kartu? Nemam co k tomu dodat :D

  • Jarda (neregistrovaný): Pam. karta jako součást systémového úložiště a pam. karta jako přístup k datům externě jsou dvě poměrně zásadně odlišné funkce. Ptal ses (krátkodobá paměť má dovču?), zda iOS aspoň částečně umožňuje práci s pam. kartou. Já odpovídám, ano.

  • U WP8 me vyuziti pametove karty bohate staci,na 64GB microSDXC mam veci,ktere nejvíce zabiraji tj. natocene video,fotky,filmy,hudbu,dokumenty a interni pamet 32GB vystaci na aplikace s velkym prehledem a ještě hodne zbyva..

  • Nebudeme tu zase řešit individuální potřeby kapacity, jejich využití, co je dost, atd., že ne, prosím!

  • Napodobne UNI.

  • Ja nic takoveho ani necinim. Jen konstatuji, ze pam. karta neni nahrada za interni uloziste. U WP tuplem. Ale to jen opakuji mnohokrat recene. Bohuzel vyrobci a casto i neznali? opinion makeri bekaji nazor, ze tomu tak je.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Uni: jenže já pod pojmem nativní si představuji připojení bez externí čtečky / redukce atd…

   htcjirka: Jenže WP8 smartphonů s interní pamění 32GB moc není. Víc jich je těch s 8GB

  • Martin P. (neregistrovaný): Uf, tak ptáš se, zda daný OS podporuje práci s externím úložištěm nebo zda jej obsahuje konkrétní přístroj? Je to nějak zmatené….

  • „ze pam. karta neni nahrada za interni uloziste. U WP tuplem“

   Prave ze i u WP je,na pametovou kartu davas soubory které zabiraji mraky mista,tj video,filmy,hudba,obrazky,dokumenty apod.Interni pamet napr. 32GB ti bohate staci na zbykek,tj system,aplikace,cache apod.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Otázka co jsou podle vás velké soubory. Podle mně velké soubory jsou třeba offline mapy a navigace. Ne Here opravdu není super univerzální řešení. A pak velké, dalo by se říci ve světě mobilů áčkové, tituly her.

   Pak WP s 8GB paměti mají paměti málo. K tomu je totiž ještě třeba přičíst bug se zaplňováním paměti který není u WP stále vyřešen.

  • Tam jiz zadny bug neni,slozka ostatni je trvalym odkladistem dulezitych dat pro ruzne aplikace,ktera nemohou byt smazana a jsou dlezita pro chod jednotlivych aplikaci,proto je u kazdeho ruzne velka,ostatni lze promazat.Souhlas,8GB je nejen pro WP malo,ostatne to i pro reklamosystem je to malo.Standard by mel zacinat minimalne na 16GB.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Pokud někomu to zaplní i jeho 16GB prostor za 100% tak to bug rozhodně je.

   Jinak ty data jsou tak hrozně důležitá, že po promazání pomocí SW od výrobce telefonu, nebo třetí strany se nic neděje.

   Takhle to znám já [odkaz]

 6. On na to Samsung doufám dojede, protože ten jeho TW je hrozná prasárna a dost degraduje názory na Android. Přitom je vidět, že mezi čistým androidem a TW androidem je téměř 4GB rozdíl..

  • Jarda (neregistrovaný)

   Souhlas, bohuzel mnoho laiku si pod androidem predstavi prave Samsung a ne nexus

  • No copak Samsung a ne Nexus, ale především TouchWiz a Kies…

 7. Tom (neregistrovaný)

  Moja stara Nokia 3310 mala este mensie naroky. Znamena to ze je lepsia a odladenejsia nez ios, android a WP dohromady?

  • Martin P. (neregistrovaný)

   A kolik GB volného prostoru v 3310 na instalaci programů tam máte ? :-D

  • Jan (neregistrovaný)

   Vzhledem k tomu ze nenainstaluje nic, tak vice nez dost.

 8. Salem (neregistrovaný)

  Xperia P 1,97+11,26

 9. Stick (neregistrovaný)

  No dejme tomu že volného místa je míň protože sem tam něco ho spotřebuje. Ale mě spíše štve to že i kdyby ta paměť byla úplně prázdna tak ani tak se nedostaneme na udávane číslo. Př můj Nexus 5 32Gb ukazuje po rozbalení celkovou Paměť 27,6Gb ale k dispozici je něco kolem 25Gb. Tak že i kdybych tu paměť naformátoval tak stejně mi 4,4Gb chybí. Jako nic strašného ale př. 64Gb iPhone vam dopřeje jen 55Gb pro vaše data a to už bych bral jako klamání zákazníka. Taky se přikláním aby EU s tím něco provedla, třeba nutila výrobce k zobrazování skutečné paměti, třeba by museli mít na krabičce iPhone a hned u toho 64Gb (55Gb Free!) nebo S4 16Gb (8,5Gb Free!)

  To by se potom Ťamťung hodně divil prodejnímu propadu když má telefony plný bordelu který ani normální člověk (85% uživatelu) nemá šanci odstranit.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Jenže výrobce neřeší nevzdělanost uživatele. Nikde se Vám nedeklaruje, že přístroj má xxGB VOLNÉH0 místa. Těch 32GB tam ale opravdu je.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).