Domů » Bleskovky » Srovnání velikosti operačních systémů: Galaxy S4 vám dá o 5 GB prostoru méně než Lumia 925

Srovnání velikosti operačních systémů: Galaxy S4 vám dá o 5 GB prostoru méně než Lumia 925

Znáte to – kupujete si zbrusu nový telefon, v jehož technických parametrech stojí, že kapacita uživatelské paměti je 16 GB. Po dlouhých úvahách si spočítáte, že vám to bude s odřenýma ušima stačit, načež po prvním spuštění zjistíte, že k dispozici máte o několik gigabajtů méně.

 

Server blogs.which.co.uk porovnal datovou náročnost systému na osmi v loňském roce představených zařízeních s uživatelskou pamětí 16 GB s operačními systémy Android, iOS a Blackberry. Rozdíl mezi prvním a posledním telefonem v testu činil více než 4 GB místa. Vítězem tohoto srovnání se stal Apple iPhone 5C s operačním systémem iOS, který uživateli odebere pouze 3,4 GB paměti, na opačném konci stojí Samsung Galaxy S4 s Androidem a jeho nadstavbou TouchWiz. Tato kombinace uživateli odepře téměř polovinu prostoru – 7,44 GB paměti.

 

Tato rozpínavost systému je způsobena především samotným Samsungem a nikoliv Googlem, neboť jeho referenční model Google Nexus 5 s čistým Androidem se vklínil mezi oba iPhony na druhé místo. Největším žroutem kapacity paměti v případě Galaxy S4 je především samotná nadstavba TouchWiz, plná efektů, grafických prvků a předinstalovaných aplikací, které mnohý uživatel ani nepoužije. Na druhou stranu ale Samsung Galaxy S4 nabízí oproti prvním třem telefonům v testu možnost rozšířit úložiště paměťovou kartou o kapacitě až 64 GB, přičemž umožňuje na tuto kartu instalovat aplikace.

 

Zvláštní je, že ve srovnávacím testu blogs.which.co.uk není ani jeden zástupce s operačním systémem Windows Phone. Abychom ctili dva základní parametry testovaných zařízení – loňské datum představení a 16 GB vnitřní paměti, volíme za zástupce s operačním systémem od Microsoftu telefon Nokia Lumia 925. Podle naší srpnové recenze zabírá systém Windows Phone v tomto telefonu po prvním spuštění pouhých 1,32 GB, uživateli zůstane pro vlastní potřebu 13,48 GB. S těmito parametry by se stala Lumia 925 vítězem tohoto testu.

  
Procento volné uživatelské paměti v mobilním telefonu po prvním spuštění

Rozdíly ve velikosti operačního systému v mobilních zařízeních jsou poměrně značné, mezi Lumií 925 a Samsungem Galaxy S4 je to téměř 5 GB. Přitom při pořizování mobilního telefonu z tohoto výběru se dozvíte pouze informaci, že se můžete těšit na 16 GB uživatelského prostoru. Další drobné rozdíly ve velikosti volné paměti mohou být způsobeny odlišnými verzemi ROM pro dané regiony. Myslíte, že by uvádění skutečné velikosti uživatelské paměti mělo být povinné? Nebo by měl být operační systém se všemi nadstavbami a vestavěnými aplikacemi umístěn na zvláštním úložišti? Dostačuje vám kapacita v telefonu nebo musíte instalovat aplikace na paměťovou kartu? Dejte nám vědět v diskuzi.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
56 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments